2024. November 27. Virgil napja

Hagyományőrző kézműves tárlat nyílt helyi alkotók munkáiból Hevesen

0

A Hevesi Kulturális Központ Művelődési Központ Tagintézménye, Magyarország Kormányának támogatásával, valamint a Nemzeti Művelődési Intézet szakmai koordinációja mellett a „A Szakkör – Tudásunkkal kézen fogva a közösségekért” program keretében, Balogh Margó intézményvezető-szakkörvezető iránymutatásai alapján, kezdő hagyományápoló, kézműves szakköröket indított. A Művelődési Központ szívügye a magyar és a helyi hagyományok ápolása, hiszen fontos cél, hogy a felnövekvő nemzedék és a helyi lakosság ismerje, megismerje gyökereit, átörökítse népi hagyományait – mutatott rá az intézményvezető.

Halassy Csilla alkotóművész vezetésével szerdánként, a nemezelő szakkör tagjai egy igazi ősi mesterséget, a nemezelést sajátíthatták el a délutáni foglalkozásokon. A mindig jó hangulatú közösség megismerkedhetett a különleges, hagyományos technikákkal. Az elkészült dekoratív tárgyakban egyszerre ötvöződött a múlt és jelen.

A vesszőfonók a csütörtöki napokon alkothattak, amikor is a hagyományápoló kézműves mesterség fortélyait gyakorolhatták Palla Márta népi-kismesterség oktató segítségével. Megtanulhatták az ünnepeinkhez, népszokásainkhoz kötődő tárgyalkotást, a fonott eszközök szerepét, helyét a mai kultúránkban.

A mézeskalács készítő szakkörön a résztvevők heti rendszerességgel sajátíthatták el a mézeskalács készítés és díszítés fortélyait. Elsősorban a hagyományos ünnepeinkhez kötődő figurákat sütöttek: karácsonyi díszek, illetve a húsvéti családi játszóházban a gyerekek és családok bevonásával kézzel díszitett nyuszi és különböző díszek láttak napvilágot.

A kézműves-hagyományokat ápoló alkotók munkáiból létrejövő kiállítás megnyitójára, augusztus végén került sor. A résztvevők nagy örömmel vitatták meg egymás között a munkafolyamat szépségeit, a technikák, a díszítőművészet rejtelmeit, s megbeszéltük a szeptembertől tovább működő csoportfoglalkozások részleteit – tájékoztatott Balogh Margó.

Az intézményvezető kiemelte, hogy az együtt tevékenykedés inspiráló ereje, valamint a kézműves alkotás szépsége maradandó élményeket okozott. A Művelődési Központ szívügye a magyar és a helyi hagyományok ápolása, hiszen fontos cél, hogy a felnövekvő nemzedék és a helyi lakosság ismerje, megismerje gyökereit, átörökítse népi hagyományait – tette hozzá.

A kiállítók névsora:

  • Tóth Zoltánné
  • Agócs Katalin
  • Andrási Edit
  • Balázs Mária
  • Magdáné Balázs Edit
  • Halassy Csilla
  • Sabi Soraya
  • Agócs Katalin
  • Erdészné Turcsányi Katalin
  • Balogh Gyuláné Palla Márta

A foglalkozásokon készített alkotások, szeptember végéig tekinthető meg a Művelődési Központ aulájában egy kézműves tárlat keretében!

 

 

Hozzászólások lezárva.