2024. November 27. Virgil napja

Magyarnak lenni – Kovács Nóri hitvallása Hevesen, Szent István napján

0

A Szent István-napi ünnepi programok és az augusztus 19-én megrendezésre kerülő díszünnepség vendége lesz Kovács Nóri, a népzene és a világzene műfajának egyik legismertebb, hazánk Nemzeti Értékként elismert énekese, aki több mint tizenöt éve van a profi előadói pályán. A Magyar Kultúráért díjban részesült, és az Év Énekesnőjeként kitüntetett művész, dalszerző ezen időszak alatt több, mint harminc lemezen közreműködött és tizenhárom szóló albuma jelent meg.

Többek között a Mondanék én valamit című népzenei album, amelyet a New Folk Sound külföldi zeneújság a 2006-os év legjobb 10 magyar népzenei albuma közé választott.

Olyan zenekarokkal és nevekkel dolgozott együtt, mint a londoni Transglobal Underground, ( A gathering of strangers c. album), a BBC Scottish Symphony Orchestra, a 100 Tagú Cigányzenekar, Wolf Péter és a Liszt Ferenc Kamarazenekar (Lelkem szárnyai), MR2 Szimfonikusok, Berecz András ( Sinka ének, Sördal), Motiva (Ez a világ, Neked szól, Átölel a szerelem) a Rajkó zenekar, Balázs Fecó és Varga Miklós (Nimród regéje).

Nevéhez fűződik a Magyarország Imázs-dal, a Repülj madár.

Az Európai Unió magyar kulturális delegációjának hivatalos kulturális arca, aki több Európai Uniós rendezvényen képviselte hazánkat többek között Brüsszelben, de számos kiemelt hazai rendezvényen is. Az Amerikai Egyesült Államoktól Kanadán át Moszkváig, vagy Kínáig folyamatosan koncertezik, és kulturális összetartozásra hangolja a helyi magyar közösségeket nagy sikerrel.

Munkásságát a magyar állam a Népművészet Ifjú Mestere díjjal ismerte el.

Népzenei gyökerei a nyolcvanas évekre nyúlnak vissza, számtalan válogatásalbumon énekel népdalokat. Rendszeresen jár Erdélybe népdalokat gyűjteni, munkásságát a Duna TV követi nyomon. Karácsonyi, húsvéti és pünkösdi nagy templomkoncertjeit rögzítették és sugározták a televízióban.

Különböző népzenei és világzenei formációival szinte az összes hazai nagy fesztiválon, valamint a MÜPA-ban, a Papp László Sportarénában koncertezett már.

Zenéjéről így vall: „Stílusomban összetett szimbiózisban élnek a műfajok. Izgalmas a kísérletezés a tradicionális, a populáris és klasszikus zene között.

A tradicionális hangzásvilág megtartását is fontosnak tartom, ezért a népzenei motívumaim tiszta forrásból táplálkoznak. Rendszeresen járom Erdély és más vidékek falvait, keresem és összegyűjtöm a még elevenen élő dallamokat, ezeket később beépítem a zenémbe, és egy mai műfajt alkotva teszem közkinccsé.

Műsoromnak elmaradhatatlan kelléke a zenei igényesség. Gyakran énekelek saját szerzeményeket: ezek lelki világomat, érzéseimet tükrözik, de a közkedvelt slágerek éppúgy megtalálhatóak a repertoáromban. Mindezek különlegessége talán abban rejlik, hogy énekeljek akár pop, jazz vagy népzenét. Cizellált, autentikus hangszínemet adom a zenémhez, ezzel is egy különleges élményt nyújtva a hallgatóimnak, akik között éppúgy megtalálható a fiatalabb és a legidősebb korosztály is, jelezve számomra, hogy jó úton járok: egyre jelentősebb az igény a tiszta forrásból táplálkozó, a népzenei hagyományainkra építő modern hangzás iránt.

Én ezen az úton szeretnék végigmenni.”

A hevesi közönséget Magyarnak lenni szóló koncertjével örvendezteti meg, mely album születése kapcsán fontosnak tartja, hogy mi, magyarok, megismerve ősi és hősi múltunkat, büszkék lehessünk magyarságunkra, összekapcsoljon határon túli testvéreinkkel a történelem.
Műve szimbólumrendszerében alapvető értékeket közvetít: hazaszeretet, Isten szeretete, dicső múlt, hőseink tisztelete, becsületesség, az adott szó ereje, a nagyságban is alázat, összetartozás.

A dalok nagy része saját szerzemény, valamint egy részük népzenei ihletésű. A stílusok szimbiózisában a pop, rock, népzene, szimfonikus hangszerelésű művek mind azt a lélekminőséget mutatják meg Kovács Nóri megfogalmazásában, hogy számára és a népi emlékezet számára mit jelent magyarnak lenni.

Hozzászólások lezárva.