Az Eötvös József Református Oktatási Központ átányi általános iskolájának 7., és középiskolájának 8. a osztályos tanulói a Határtalanul pályázati program keretében március 28-29-30-án háromnapos felvidéki kiránduláson vettek részt. Az úticél Krasznahorka-Várhosszúrét és környéke volt.
A csütörtök reggeli indulást követően első állomásunk az aggteleki cseppkőbarlang volt. Mivel a Várhosszúrét község határában található, a Szlovák-karszt részét képező Buzgó barlang márciusban még nem látogatható, helyette a szintén a Baradla-Domica-barlangrendszer részét képező Aggteleki cseppkőbarlang rövid túráján vettünk részt. Remek idegenvezetés mellett megismerkedtünk a mészkőképződés folyamatával, a különböző cseppkő-fajtákkal és megcsodáltuk a szebbnél szebb képződményeket.
Utunkat Szlovákiában folytattuk, ahol az első magállónk Rozsnyó volt. Sétáltunk egyet Rozsnyó központjában, majd felmásztunk a főtéren jelképévé vált 38 méter magas Tűztoronyba, amelynek körfolyosójáról csodálatos kilátás nyílik a városra. A Tűztorony lábánál megtekintettük Andrássy Franciska szobrát.
A rövid rozsnyói városnézést követően megérkeztünk Várhosszúrétre. A szállás elfoglalása után felsétáltunk a Buzgó barlang bejáratához, és megálltunk a Buzgó-forrásnál, amelynek a helyiek gyógyító erőt tulajdonítanak, s Mária-kegyhely lévén sok zarándok keresi fel minden évben. A Mária-kegyhelyről csodás kilátás nyílik a krasznahorkai várra.
Vacsora előtt alkalmunk nyílt személyesen is találkozni Ulman István helybéli fafaragó művésszel, aki műhelyében fogadta kis csapatunkat. Pista bácsi mesélt nekünk az életéről és a famegmunkálás iránti szenvedélyéről és megmutatta leghíresebb munkáit.
Pénteken a Rozsnyótól néhány kilométerre található betléri kastély meglátogatása volt az első programunk. A XVIII. század elején épült kastély egykor az Andrássy család otthona volt, 1880-ban korszerűsítették eklektikus stílusban és a teljes régi berendezése megmaradt. Idegenvezető segítségével bejártuk a pompás termeket, megtekintettük az Andrássyak híres vadásztrófea-gyűjteményét és több mint tízezer kötetes barokk könyvtárát. A kastélyhoz tartozik egy gyönyörű 100 hektáros díszpark is, ahol a jó időnek köszönhetően volt alkalmunk sétálni. A kastélylátogatás után megnéztük Andrássy Franciska és Dénes krasznahorkaváraljai mauzóleumát is, amelyet mesés gazdagságáról „a gömöri Ravennának” vagy „gömöri Taj Mahal”-nak is neveznek. Nagy szívfájdalmunk, hogy a mauzóleum közelében található Krasznahorka híres vára a felújítási munkálatok miatt még mindig nem látogatható a 2012. március 10-i tűzvész óta, így azt csak a távolból csodálhattuk meg.
Délután a Gömöri Kézművesek Társulásához voltunk hivatalosak, ahol különböző kézműves foglalkozásokon vettünk részt: kosarat fontunk, kipróbáltuk a fafaragást, illetve nemezeltünk.
A kézműveskedés után tettünk még egy rövid kirándulást a közeli Lucskára, ahol megtekintettük a huszita erődtemplom maradványait. Innen gyönyörű látvány nyílik a Csermosnya-völgyére.
Este a templomkertben a hosszúréti gyerekekkel megkoszorúztuk azt a kopjafát, amit néhány évvel ezelőtt a rozsnyói református iskola diákjaival együtt állítottunk a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából. Rajta egy Szabó Dezső idézet: „Minden magyar felelős minden magyarért.”
Kirándulásunk utolsó napját egy rimaszombati városnézéssel indítottuk, ahol a helyi Tompa Mihály Református Gimnázium igazgatónőjének vezetésével megtekintettük a főtéren álló református templomot, és annak kriptáját, majd Rimabánya felé vettük az irányt.
Kirándulásunk utolsó állomása, Rimabánya a Szent László-legendát ábrázoló erődített műemlék templomáról híres, amelyet ma az evangélikusok használnak.
Összességében három csodálatos napot töltöttünk el Várhosszúréten és környékén. Nagyon jól éreztük magunkat, reméljük, lesz még alkalmunk visszatérni!
Az utazásra a HATÁRTALANUL! Program keretében került sor. A népszerű, élményekben gazdag programot az Emberi Erőforrások Minisztériuma 1.623.575 forinttal támogatta. A kirándulás célja az volt, hogy a diákokkal megismertessük a magyarság kincseit, hagyományait és kultúráját a történelmi nevezetességek, földrajzi különlegességek látogatásával.
Tóth Boglárka