Számos sütemény, torta és pohárdesszert alapja a piskóta, amely viszont csak akkor jó, ha könnyű és szellős, nem pedig tömör, “fojtós”.
Sokan a legegyszerűbb süteménynek tartják, mert kevés hozzávalóból elkészíthető, mások azonban félnek hozzákezdeni, mert bár egyszerűnek tűnik, van néhány buktató, ami miatt nem biztos, hogy tökéletes lesz a végeredmény.
A mindmegette gasztronómiai portál szerint ezek a piskótasütés alapszabályai:
- Piskótakészítésnél fontos, hogy a tojásszétválasztás hibátlanul történjen, és egy csepp sárgája se kerüljön a fehérjébe, mert különben nem tudjuk kihabosítani.
- A tojásfehérjét a cukorral verjük fel, azonban nem szabad túl keményre verni, csak tejföl sűrűségűre! Akkor jó, ha van már tartása, de azért még egy kicsit képlékeny. Ha túl keményre verjük a tojáshabot, a légbuborékok sülés közben kipukkadnak, és összeesik a tészta.
- A keverés technikája is fontos a piskótatésztánál: a szilikonspatulát függőlegesen a tálba állítjuk, és alulról felfelé elkezdjük keverni, miközben folyamatosan forgatjuk a tálat.
- A lisztet mindenképp szitáljuk a tésztába, ugyanis így is levegőt dolgozunk a tésztába, amitől könnyű állaga lesz!
- Ne vajazzuk ki a tortaformát vagy a tortakarikát, ugyanis ha kivajazzuk, a tészta lecsúszik a karika faláról, nem tud megkapaszkodni, így azt érjük el vele, hogy a közepe púpos lesz, a széle pedig lapos!
- Sütés előtt a nyers tésztát húzogassuk ki a tortakarika széléig, így sülés közben a a közepe fel fog jönni, és szépen kiegyenlítődik a piskóta!
Piskóta
Hozzávalók:
- 6 db tojás
- 12 dkg cukor
- 12 dkg liszt
Elkészítése:
A tökéletes piskóta elkészítéséhez a sütőt előmelegítjük 160 fokra, majd egy 24 cm átmérőjű sütőkarika alját becsomagoljuk sütőpapírral.
A tojásokat szétválasztjuk, és a tojások sárgáját kézi robotgéppel habosra keverjük. A tojásfehérjéből és a cukorból nem túl kemény habot verünk. A felvert sárgáját és a felvert fehérjét óvatosan összeforgatjuk egy szilikon spatulával. Apránként, óvatos mozdulatokkal belekeverjük az átszitált lisztet.
A spatulával a sütőkarikába szedjük, és a tésztát felhúzzuk a karika széléig, így homorú formát adva a piskótának. Ezután 160 fokon alsó-felső sütésen 40 perc alatt készre sütjük.
A sütőből kivéve egyből a sütőpapírral borított forró tepsire borítjuk fejjel lefelé. Ha teljesen kihűlt, kivágjuk a piskótát a karikából, és – ha tortát készítünk belőle – 3 részre vágjuk.
A piskótát ízesíthetjük kakaóval, fahéjjal, megszórhatjuk gyümölcsökkel, mindent visz a meggyes piskóta, de persze barackkal, szilvával is tökéletes. A kisült piskótát kínálhatjuk sodókkal, csokiszósszal, de lehet mindenféle torta alapja is.