2024. November 27. Virgil napja

Emlékkonferencia idézte fel Kő Pál örökségét

0

Kő Pál öröksége címmel tartottak emlékkonferenciát a Mester 80. születésnapja alkalmából, a megújult és felavatott Halász-kúriában. A Csillagbojtár Kulturális és Oktatási Nonprofit Kft. szervezésében megvalósult eseményen művészek, volt tanítványok, szakmabeliek és barátok emlékeztek méltó módon városunk szülöttére, a Munkácsy- és Kossuth-díjas szobrászra, ápolva örökségét, továbbadva szellemiségét.

Kő Pál Munkácsy- és Kossuth-díjas szobrászművész, Magyar Művészetért életműdíjjal kitüntetett Érdemes Művész, a Nemzet Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia néhai rendes tagja 1941. június 2-án született Hevesen, Perespusztán. Ebben az évben ünnepelte volna 80. születésnapját.

A szervezők az emlékkonferencia alkalmából szólították meg azokat a művészeket, volt tanítványokat, művészettörténészeket, szakmabelieket és barátokat, akikről úgy vélték, hogy a fenti célok elérésében, Kő Pál Mester öröksége és szellemisége fenntartásában csatlakozni kívánnak kezdeményezésükhöz. Erre az alkalomra várták a tanulmányokat, esszéket, írásokat, elemzéseket, visszaemlékezéseket. A beérkezett írásokból, a konferencián elhangzó előadásokból tanulmánykötetet állítottak össze azzal a céllal, hogy az előadások anyagát és a tanulmányokat egy méltó kiadványban az ünnep alkalmával megjelentessék.

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megjelenő kiadvánnyal a Csillagbojtár Kft. – mint a művész öröksége és szellemisége fenntartásában elkötelezett – a Kő Pál öröksége című kötetben tanítványok, pályatársak, elemzők, művészettörténészek, barátok írásaival tiszteleg a Mester előtt.

Az emlékkonferenciát Hevesen, 2021. június 5-ére tervezték a Mester 80. születésnapja alkalmából, ezt az időpontot azonban az akkori pandémiás helyzet átírta. A programnak végül a Kő Pál Állandó Kiállításának teret adó, azonos időben átadott Halász-kúria biztosított helyszínt.

A megemlékezésen Sveiczer Sándor Heves város polgármestere köszöntötte a Magyar Művészeti Akadémia tagjait, a közművelődés szakembereit, a konferenciára érkező meghívott pályatársakat, művészeket, barátokat. Farkas Ádám szobrászművész, a Nemzet Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia elnökségi tagja köszöntő beszédében méltatta a nagyszerű embert, pályatársat, a kiváló művészt.

Halassy Csilla szobrászművész megnyitó beszédében kiemelte, hogy ez az örökség mindenkié, hiszen Kő Pál mindannyiunkat megajándékozott alkotásaival, szellemiségével. Ez az emlékkonferencia az első közös alkalom arra, hogy együttesen ápoljuk azt az örökséget, amit a Mester az utókorra hagyott. Ránk vár a feladat, hogy mind művészettörténeti, mind kultúrtörténeti szempontból ezt a teljes életművet maradéktalanul feltárjuk, bemutassuk és hagyományozzuk korokon, nemzedékeken át.

Dr. Juhász Erika a Nemzeti Művelődési Intézet szakmafejlesztési igazgatója, a Debreceni Egyetem Neveléstudományi Tanszék tanszékvezetője előadásában kiemelte, hogy az impozáns környezet létrejötte méltó Kő Pál munkásságának bemutatására. A szakmai konferencia újabb távlatokat nyit a Mester életművének teljes feltárására. Egyúttal hangsúlyozta a további közös munka reményét.

Az előadók – Együd László, a hevesi Eötvös József Református Oktatási Központ igazgatója, Sárosdi Davaakhuu Ganbold irodalomtörténész, műfordító, dr. Feledy Balázs művészeti író, művészetkritikus, Wehner Tibor író, művészettörténész, Gálhidy Péter szobrászművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanára, Báder Miklósné a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet elnöke, E. Turcsányi Katalin a Harmónia Művészeti Iskola művészeti vezetője és Gy. Gömöri Ilona, a Hevesi Helytörténeti Gyűjtemény főmuzeológusa – Kő Pál szobrászati, művészeti, tanári, kulturális munkásságának egy-egy szeletét mutatták be, mindannyian kiemelve művészetének rendkívüliségét, mélységes humánumát, magyarságát, erkölcsi nagyságát.

A konferencia zárásaként a résztvevők közösen ellátogattak Kő Pál sírjához. Galánfi András pályatárs Sinka István és Buda Ferenc egy-egy versének tolmácsolásával emlékezett, majd gyertyagyújtással és közös imával a tisztelegtek a Mester előtt.

A programot támogatta a Magyar Művészeti Akadémia.

Hozzászólások lezárva.