2024. November 27. Virgil napja

Alkotók és alkotások a XXII. Országos Szőttespályázat tárlatából

0

A hevesi alkotók kiváló ismerői a hagyományos és modern szőtteskultúrának. Szívesen dolgoznak az „átányi szedettes” mintákkal, a palóc csíkritmusokkal és az egyszerű lépett mintákkal, csavart rozmaringokkal. Pályázati anyaguk többségével házaink és lakásaink textilberendezéséhez kínálnak hagyományos és modern tervezési gyakorlat szerint készült garnitúrákat, együtteseket.

Ünnepi asztalainkra tervezett abroszok, szalvéták, étkezési szettek többsége pamut anyagból készült, amelyhez a teríték díszítő mintájának alkalmazásával függönyöket is ajánlanak. Szívesen dolgoznak a felületet karakteresebbre váltó ripsz és sávoly kötésekkel, alkalmazzák a palóc tájegységünkre jellemző nyers-piros-kék színállásokat.

A jeligével ellátott pályázati anyagokat a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztály, – Landgráf Katalin textilművész irányításában -, szakmai zsűri minősítette.

Pataki Miklósné, a Népművészet Mestere, aki len alapú szövött tárgyegyüttesével nyerte el a szakmai zsűri elismerését. Kerekrózsás szedett mintával díszített ünnepi asztalterítő és a függöny a hagyományos szerkesztésű hevesi szőttes kiemelkedő alkotása. A mester tervének kivitelezője Vermes Lajosné népi iparművész volt. Naturális színhatása miatt szívesen ajánljuk a modernebb berendezésű lakásokba is.

A szedett mintával díszített, Siposné Pataki Mária stílustervező által megálmodott lenes ruhaegyüttes joggal nyerte el a közönség tetszését. Fiatalos, egyszerűen elegáns ünnepi viselet. Kivitelezője Pataki Miklósné.

Vermes Lajosné nyers-bordó hagyományos szerkesztésű csillagvirágos mintázatú tárgyegyüttese színállásában újszerű megjelenítést adott. Heves Város különdíjas alkotása mellett a kiállítás értékes garnitúrája a kender anyagú, bordó kisvirágos díszítésű terítője, szádája, amelynek díszabroszába- nagyanyáinkhoz híven-, a mintázathoz illő subrikát is belehímezte a kiváló tervezőként ismert népi iparművész.

Erdélyi Istvánné népi iparművész a hagyományos piros-kék palóc csíkritmusokkal, ripsz, sávoly és vászonkötések megjelenítésével hangsúlyozta a hagyományos technikák sokszínű alkalmazási lehetőségét. A Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet különdíját kapta. Páros madár motívummal hímzett tárgyegyüttese és a nyers színnel tervezett elegáns garnitúrája jól mutatja az alkotó sokrétű ismeretét.

Kis Lajosné népi iparművész több mint ötven éven át szőtte alkotótársai és önmaga által tervezett szőtteseket. A szakma országosan is elismert minőségi szövőjeként több alkalommal nyerte el a közösségek elismerését. Len alapú, csíkritmussal és rozmaringgal díszített garnitúrájának kivitelezője alkotótársa, Erdélyi Istvánné volt, amellyel a hagyományos kategória III. díját kapták.

Pataki Éva stílustervező a hevesi palóc szőttest két modelljében alkalmazta. Jó érzékkel nyúlt a piros-kék színnel mintázott anyagokhoz, ruhái elegánsak, hangsúlyozzák a szövött anyagok kellemes viselhetőségét. A zsűri a viselet kategória III. díját ítélte az alkotónak.

Vidiné Kis Anikó a palóc tájegység hagyományos csíkritmusával és csavartrozmaring díszítésével több garnitúrát készített a pályázatra. A zsűri a legegyszerűbb, a kis szedettessel díszített komakendőjét a modern kategória III. díjjal ismerte el.

Kis Miklósné és Kovács Jánosné népi iparművészeket a hagyományos a palóc fejeles párnák inspirálták újabb tárgyak tervezésére. A kiállításon is látható alkotásaikban a díszítmények és színek alkalmazása példaszerű.

Heves, 2020. október 16.

Báder Miklósné

Hozzászólások lezárva.