2024. November 27. Virgil napja

Kétszáz különleges hímes tojás a hevesi múzeum tárlóiban

0

Hímes tojás – kiállítás nyílt a Helytörténeti Gyűjteményben 2016. március 2-án a putnoki Gömöri Múzeum és Zsuponyóné Ujváry Mária gyűjteményéből, mely április 10-ig várja a látogatókat.

A tárlat mintegy kétszáz tojást mutat be, melyek között nagy többségben vannak a Gömörben készült „írózott” tojások. A hagyományos tojásdíszítő technikák közül láthatunk viaszolt, karcolt, patkolt, berzselt, maratott technikával készülteket, de feltűnnek a horgoltak, a gyöngyösek, a drótosak, szalmarátétes és a patchwork technikával készültek is.
Bevezetőjében Gy. Gömöri Ilona hangsúlyozta a régi Gömör vármegye és Heves kapcsolatait.

A kiállítást Zsuponyóné Ujváry Mária, a Gömöri Múzeum igazgatója nyitotta meg, aki a jelenlévők figyelmébe ajánlotta a tojásfestést és „írózást” mint értékek őrzőjét, és különleges örömforrást. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a hagyományos magyar tojásdíszítő technikák kincsnek és megőrzendő tudásnak számítanak Európa-szerte. A nyugat-európai országokban nagy érdeklődés van a magyar – ezen belül a gömöri – tojásmotívumok iránt. Így számos országban igénylik az ősi technikák bemutatását.

A gömöri tojásdíszítés fő jellegzetessége az „írózás”. Ez azt jelenti, hogy a kifújt tojásra olvasztott méhviaszba mártott pálcikával viszik fel a mintát. A viaszba mártott pálcika egy húzásra elég, ahol az elején vastagon, majd elvékonyodóan lehet meghúzni a motívumot. Így születnek a virágszirmok, a nap, az életfa, az égtájak szimbólumai és minden olyan jel, melynek eredete, értelme már nagyrészt homályba veszett, de a szokás, a jelkép még mindig él az alkotók kézmozdulatában.
Nem csak a minták, maga a tojás is szimbólum, az élet és a világ keletkezésének szimbóluma, mint ahogy a teremtésmítoszok is megírják.

A kiállítás megnyitása után Kárpáti Éva ismertette a magvas tojások díszítésének technikáját, mellyel az ő művei egyedülállóak Európában. Mintegy 80 féle termést, apró magot használ az alkotáshoz.

A kiállítás-megnyitó további részében a múzeumigazgató asszony – aki egyben gömöri tojásírónak is vallja magát – kommentálásával egy kisfilmet nézhettek meg a jelenlévők a hagyományos gömöri tojás elkészítéséről, majd a gyakorlatban is bemutatta az „írózást”, melyet az érdeklődők is kipróbálhattak.

Különös élmény megtapasztalni azt, hogy az ősi, kozmikus tudás még a tojásdíszítésben is nyomon követhető, mint ahogy az a tudás megjelenik a népművészet többi ágában is . A „napforgós” és „gereblyés” motívumok élet-energiát továbbítanak, az életfa az egészséges növekedést, a „létrán” való kozmikus égbe emelkedést, a vízfolyásos motívum az örök változást és a tisztító erőt szimbolizálja. Hasonlóan jelentéssel bírnak a festett tojás színei is. Ezek tudatában értelmét nyeri a tojás húsvéti ajándékozása, hiszen a rajta lévő üzenet személyre szóló jókívánságot fejez ki.

A kiállítás ideje alatt, április 10-ig, a Gyűjtemény csoportos tojásfestéseket, múzeumpedagógiai foglalkozásokat tart a hagyományos technikák és jelképek megismertetése céljából. Lehetőséget ad arra is, hogy az erre a célra elhelyezett vitrinben a helyi alkotók is kiállíthassák műveiket.

A kiállítást ajánljuk mindazok figyelmébe, akik szeretnének megismerni régi technikákat, a jelképek értelmét, a maguk számára pedig igyekeznek átélhetővé tenni a Tavasz és a Húsvét ünnepének lényegét.

Hozzászólások lezárva.