2024. November 27. Virgil napja

Négy hevesi előadó csillogtatta meg tehetségét a Trillán (fotókkal)

0

Négy hevesi előadó is bekerült a „Trilla, az élőzene versenyé”-nek második fordulójába, melyre az ország több pontjáról jelentkeztek a rátermettségüket bizonyítani kívánó zenészek. Besenyei Veronika Zserbó-díjat és az Egri Kulturális és Művészeti Központ különdíját, Farkas József Szepesi-díjat és az Egri Zenészek Egyesületének különdíját, Lólé Adrienn Romantika-díjat, Szalkári Réka pedig Bonbon-díjat vehetett át produkciójának elismeréseként.

Az Egri Kulturális és Művészeti Központ és az Egri Zenészek Egyesülete a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete és a Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetsége támogatásával kétfordulós versenyt hirdetett, melyre olyan 16 év fölötti zenészek és énekesek jelentkezését várták, akik bárzenét, jazzt, latin-amerikai zenét, popzenét, musicalt, operettet játszanak, énekelnek.

A megmérettetés célja a műfaj művészi színvonalának emelése, értékmegőrzés és átörökítés, a leendő és gyakorló bárzenészek találkozása, tapasztalatcseréje, szakmai konzultáció. A zsűriben olyan elismert szakemberek értékelték a zenei tudást, technikai felkészültséget, megjelenést, stílust és egyéniséget, mint Esze Jenő Köztársasági Érdemkereszttel kitüntetett, Artisjus- és Weiner Leó-díjas zongoraművész, a mostani bárzenész nemzedék mestere, Rácz Kati Príma-díjas énekes-előadóművész, a jazz és pop koronázott dívája, Csonka Zsuzsanna operaénekes, művésztanár, az Opera Nagykövete, a Magyar Állami Operaház magánénekese, Mujahid Zoltán jazz énekes, művésztanár, a Megasztár első szériájának és a Dal 2015 döntőse, valamint Szepesi Györgyné zenepedagógus

A bemutatkozási lehetőségen túl értékes nyereményekkel térhettek haza azok, akik a második fordulóban is bizonyították tehetségüket. Szepesi György-díj, Trilla-díj, Bonbon-díj, Zserbó-díj, Romantika-díj – csak néhány a több mint húsz elismerés közül, amelyeket a kedd esti gálán vehettek át a Trilla – az élőzene verseny résztvevői. A versenyzők szakmai felkészülését és szellemi, fizikai feltöltődését segítő díjak mellett többen újabb fellépési lehetőséget kaptak.

Esze Jenő, a zsűri elnöke szerint igazán különleges volt az idei megméretés, mely óriási lehetőséget jelentett a fellépőknek. Azt is elmondta, hogy abban a szerencsés helyzetben volt, hogy a mostani és az ezt megelőző négy versenyen ő lehetett a zsűri elnöke, tehát mindet figyelemmel tudta követni. „A konferenciánkon, ahol értékeltük a produkciókat, az volt az általános vélemény, hogy évről-évre egyre magasabb a Trilla színvonala, az idei az eddigi teljesítményeket is felülmúlta. Rendkívül színes volt a műsor: míg korábban jórészt a fiatal énekesek, táncdalénekesek mutatkoztak be, addig most a korosztály is kitolódott, hiszen még 60 éven felüliek is jelentkeztek. A döntésnél a megjelenés mellett a választott produkcióra és az egyéni képességekre is odafigyeltünk. Nagyon fontos volt a technikai felkészültség, milyen manuális adottságai vannak egy gitárosnak, vagy pl. egy zongoristának, az énekes mennyire tisztán intonál, milyen magasságokban tud énekelni” – értékelte a 2016-os élőzene versenyt.

A versenyzők számára minden elismerés nagyon sokat jelentett, hiszen a hallgatóság megismerhette a nevüket, a zsűriben ülő szaktekintélyek véleménye pedig – a hibákat és erényeket megvilágítva – értékes „útravalóval” látta el őket.

„Az egykori híres klarinét- és zongoraművész nevét viselő Szepesi György Bárzenész Találkozót már a hatodik évben szerveztük meg Egerben. Ehhez társult ötödjére is a Trilla – az élőzene versenye. Ide a rocktól a magyar nótáig minden műfajban lehetett jelentkezni, hiszen egy bárzenésznek sok mindent kell tudni játszani. A versenyre nagyon sokan küldték el videófelvételüket, közülük egy előzsűrizés után kerültek kiválasztásra azok az előadók, akik továbbjutottak a döntőbe. A műfaji megosztottság igen változatos képet mutatott: az operettől a jazzig minden hallható volt a színpadon, melyen professzionális és amatőr előadók léptek a közönség és a zsűri elé”-avatott be Gonda László, az Egri Zenészek Egyesületének elnöke, a verseny hevesi származású megálmodója és szervezője az előzményekbe.

Megjelenésével és tehetségével a zsűrit 2016-ban egy hevesi fiatalember, Farkas József nyűgözte le annyira, hogy neki ítélték a Szepesi György emlékére alapított kitüntetést. „Nagyon sokat jelentenek számomra ez a díj, mivel a zsűriben olyan emberek ültek, akik magas szinten művelik a zenét, a hangszert, és öröm volt tőlük átvenni az elismerést. Minden díj egy nagy „löketet” ad nekem ahhoz, hogy továbbra is csináljam azt, amiben a legjobb vagyok, és amihez értek is! Több ilyen zenei megmérettetésen is részt vettem már: 2010-ben a Budapesten megrendezett országos Balogh „Csibe” Jenő tehetségkutató versenyen kerültem be a top 5-be, 2014-ben pedig Romániából hoztam el a nemzetközi International Student Jazz Festival legjobb hangszeres szólistájának járó díjat. Összefoglalva, nagyon örülök az ilyen lehetőségeknek, és próbálok minden tőlem telhetőt megtenni azért, hogy nyerjek!”- nyilatkozta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem harmadéves hallgatója, akinek Szepesi Györgyné, a művész felesége adta át az elismerést.

Szalkári Réka, a Bonbon-díj tulajdonosa, így mesélt élményeiről: „Idén harmadjára vettem részt a Szepesi György Bárzenész Találkozó keretében megrendezett Trilla – az élő zene versenyén. Az előző években Koktél- és Fonetika-díjat nyertem. Két év kihagyás után úgy gondoltam, újra megmérettetem magam. Két különböző stílusú dallal készültem a versenyre: Vladimir Galic-Sasa Milosevic Mare: Molitva és Lerch István-Sztevanovity Dusán: Pesti lány. Az utóbbi dalt Farkas József kísérte zongorán. A döntőben körülbelül húszan vettünk részt. A gála napján, délelőtt minden versenyző részt vett egy szakmai konferencián, ahol személyre szóló értékelést kaptunk. Csonka Zsuzsanna operaénekes egyik személyes kedvencének tartott, Esze Jenő művész úr óriási fejlődést tapasztalt az elmúlt évekhez képest. Őszinte gratulációját fejezte ki, hogy egy olyan profi zongorakíséret mellett, ahol rengeteg különféle, csodálatos akkord szólal meg, én benne maradok a tonalitásban. Mujahid Zoltán jazz énekes a prozódiában nyújtott teljesítményemet emelte ki. A legnagyobb megtiszteltetés az volt, amikor Rácz Kati művésznő a következőket intézte hozzám: „Kész énekes”. Ezek után nem tudtam, hogy örömömben sírjak, vagy elkezdjek ugrálni. Este, a gálán újra színpadra léphettem neves előadóművészek mellett, majd Esze Jenő művész úrtól vettem át a Bonbon-díjat – a duplán jó produkcióért, és mellé egy wellness hétvégére szóló ajándékutalványt. Óriási löketet adott ez a verseny, hogy az elkövetkezendőkben folytassam azt, amit elkezdtem és a „nagyoktól” tanulva fejlesszem magam. Nagyon köszönöm a lehetőséget a szervezőknek és a zsűrinek az értékelést.”

Besenyei Veronika, aki a legösszetettebb produkcióért járó Zserbó-díjat vehette át, első alkalommal nevezett a Trillára, mert – az eddigiektől eltérően – az idei megmérettetés az 50 év feletti előadók jelentkezésére is lehetőséget nyújtott.
Veronika, aki 2015-ben Hatvanban a II. Regionális Magyar Nóta Éneklési Versenyen a 25 indulóból a második helyet szerezte meg, úgy gondolta, hogy itt is bizonyítja tehetségét.
„Véleményem szerint, ha valaki valamiben egy bizonyos színvonalat el akar érni, akkor szüksége van szakember segítségére. Egy magyar nóta klubban Hegyesi Hudik Margit énekművész segít nekem a hangképzésben, és ő is biztatott arra, hogy mutassam meg, mit tudok.
Rendkívül jó érzéssel töltött el, hogy bár a legtöbben, akik bekerültek a második fordulóba, gyermekkoruk óta zenei képzésben vesznek részt, esetleg már zenekaruk is van, mégis én lettem a zsűri kedvence. Nagyon pozitív értékelést kaptam a szakemberektől, akik elmondták, hogy a fellépésekkor mire kell ügyelni, a légvételtől kezdve a közönséggel való kontaktuson keresztül, és külön-külön értékeltek minden produkciót. Nagyon jól éreztem magam ez alatt a két nap alatt, és örültem, hogy Mujahid Zoli, miután átadta nekem a Zserbó-díjat, azzal búcsúzott: Abba ne hagyd!”

Lólé Adrienn, a Hevesről nevező fiatalok egyike a legszenvedélyesebb előadásért járó Romantika-díjat vehette át. „Nagyon örültem neki, hiszen a díj mellé még kaptam egy kétszemélyes, egész napos fürdőbelépőt a Salirisba, amit már alig várok, hogy kihasználhassak. Nagyon élveztem a versenyt, és rengeteg tanáccsal gazdagodtam, valamint nagyon sok tehetséges embert hallhattam, láthattam. Szerintem jövőre is indulok”- nyilatkozta a Hevesi Hírportálnak Adrienn.

A sok-sok jutalomból a legjobb produkcióért járó Trilla-díjat a Budapestről érkező Miviana Formáció vihette haza.

Gratulálunk minden, a második fordulóba bejutott előadónak, különösen a hevesieknek, akiknek elegendő biztatást adott a zsűritagok véleménye és jobbító szándékú kritikája ahhoz, hogy még több ilyen, és hasonló megmérettetésen vigyék hírül: városunk bővelkedik tehetségekben!

Fotó: Internet

Hozzászólások lezárva.