Többnapos programsorozattal tisztelgett városunk az államalapító Szent István király előtt és köszöntötte az új kenyér ünnepét. Magyarország születésnapjának méltó megünneplését a Szent István Nap több színvonalas programja és változatos műsor-kínálata tette lehetővé. Az augusztus 20-ai ünnepnap programja a koszorúzással, szentmisével, kenyérszenteléssel és a Szent István-napi díszünnepséggel kezdődött.
A koszorúzás résztvevői az önkormányzat, a pártok, intézmények és civil szervezetek képviseletében helyezték el az emlékezés virágait. Ezt követően a Belvárosi Templomban folytatódott a program, ahol Liga Konrád káplán atya celebrálta a szentmisét.
A Művelődési Központban megtartott díszünnepségen Szabó Zsolt beszédében rámutatott:
„Augusztus 20-án, Szent István napján, Magyarország születésnapján a magyarok legalább néhány pillanatra megállnak, és hálát adnak. Megköszönjük és megköszöntjük a hazánkat. Mérleget vonunk, és mint egy hegycsúcsról, több, mint ezer év történelmi magaslatáról áttekintjük a magyarság mába vezető útját. Előre is nézünk, fogadkozunk, és imádkozunk azért, hogy jövőre előrébb járjunk, továbbra is a helyes ösvényen.
Manapság sajnos nem magától értetődő a gyarapodás, a fejlődés, a növekedés. Az elmúlt esztendőkben sok érzékeny veszteségünk volt, gyilkos járvánnyal küzdöttünk, és sajnos megint valamivel kevesebben lettünk. Ráadásul háború dúl a szomszédunkban, gazdasági válság kopogtat az ajtónkon, energiaválságtól retteg Európa. És akkor a pusztító aszályról még nem is beszéltünk. Nem könnyű kenyér ma a magyaroké.
Sosem volt könnyű magyarnak lenni. Mégis itt vagyunk, magyarul beszélünk, magyarul emlékezünk, és magyarul álmodunk.
Van mire támaszkodnunk. Önmagában nagy dolog, hogy Magyarország ezt az évet is megélte. Ez az az élni vágyás, amelyet Szent István örökül hagyott ránk. És ott a másik nagy kincsünk, az államalkotó képesség.
Legyünk büszkék rá, hogy a magyar államépítmény ezeréves oszlopokon nyugszik. Heves várispánságként már Szent István tulajdona volt. És ahogy mondani szokás, Heves vármegye több, mint 700 éves életkora sem piskóta. Heves első írásos említése 1203-as, tehát több, mint 800 évvel ezelőtti. A legnagyobb siker tehát a magyar állam és a nemzet fennmaradása.
A magyar összetartozás vastörvényét egy másik István, Széchenyi fogalmazta meg: ”Egynek minden nehéz; soknak semmi sem lehetetlen.” A múltból megtanultuk, örökségül kaptuk, valljuk, és gyermekeinknek tovább is adjuk: mi magyarok, ha továbbra is összetartunk, együtt a jövőben is nagy dolgokra leszünk képesek. Isten áldja Önöket, Isten áldja Magyarországot!”
A díszünnepség keretében azok a hevesi, vagy Heveshez köthető személyek részesültek elismerésében, akik kiemelkedő munkát végeztek a település érdekében. A kitüntetettekről részletesen ITT olvashat.
Az elismerések átadását követően Nagy István címzetes kanonok és Mészáros Ildikó nagytiszteletű református lelkész végezte el a kenyérszentelés szolgálatát, majd a megszentelt kenyeret átadták városunk első emberének, Sveiczer Sándor polgármesternek és ezzel jelképesen a város minden lakójának.
A díszünnepségen és a koszorúzáson közreműködött a Hevesi Mazsorett Együttes, Kovács Sándor, Pintér Zsuzsanna, valamint a Szubjektív Zenei Műhely.
Augusztus 20-án, már 14 órától érdemes volt kilátogatni a Főtérre, kézművesvásár és gyermekfalva nyitotta a délutánt. A nagy-színpad első fellépője a Művelődési Központ hiphop tánccsoportja (csoportvezető: Polgár Edina), valamint a Fonogram-díjas magyar énekesnő, Janicsák Veca volt, majd „a mulatós zene koronázatlan királya”, Kaczor Feri énekeltette meg a nagyérdeműt.
Az OTP parkolóban a kortárs magyar folk-zene élvonalbeli képviselője, a többszörös díjjal elismert Zsaya Zenekar tartott ízelítőt zenei repertoárjából.
A 17 órakor kezdődő fergeteges Beatrice koncert előtt zenés parádét tartotta Hevesi Fúvós és a Hevesi Mazsorett Együttes. A „nemzet csótánya” után ismét az OTP parkolót volt érdemes célba venni, ott a jó hangulatról a Szubjektív Zenei Műhely gondoskodott. A Bereczki Zoltán élő nagykoncert előtt Bruti, magyar humorista, dalszerző, zenész, műsorvezető, a Showder Klub sztárja örvendeztette meg a megjelenteket.
A Bognár Szilvia Sextett muzikalitásában három zenei világ találkozott. A hazai jazz- és világzenei színtér kiváló előadói egyéni stílusaikat is kidomborítva ötvözték harmonikus egésszé a különböző nemzetiségű népdalokat a jazz és az indiai klasszikus zene jellegzetes motívumaival, hangulataival.
Fényképezte: Hevesi Hírportál/Pintér Zsuzsanna és Jakab Tibor