Heves adott otthont a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara immár tizenkettedik alkalommal megtartott Heves Megyei Kenyérünnep rendezvényének. Az évek óta töretlen lelkesedéssel zajló Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem programon nem csupán a gazdák közös sikerét ünnepelték meg, hanem egyben hálájukat is kifejezték a megye példát mutató adományozóinak, felajánlóinak. A kezdeményezés mostanra a Kárpát-medence egyik legszélesebb társadalmi bázisán nyugvó jótékonysági megmozdulássá vált, mely a mindennapi kenyér biztosításához járul hozzá.
A példaértékű, nemzetegyesítő szolgálatért a programot 2018-ban Magyar Örökség díjjal tüntették ki.
Sveiczer Sándor, Heves polgármestere elmondta, hogy településünk több mint 800 éves történelme a mezőgazdaságra és a kereskedelemre épült és épül.
– Mind a mai napig ez a meghatározó ágazat. A vidéki gazdálkodás fontos állomásához érkeztünk, az aratás után a búzát össze kell önteni, hogy az a malomba kerüljön, majd tésztává formálódjon, hogy aztán kisülhessen a kenyér. Ehhez a szép és megható ünnephez gyűltünk ma itt össze Hevesen – emelte ki.
Szabó Zsolt, térségünk országgyűlési képviselője szerint a búzaszem az élet, hiszen nincs még egy olyan növény, amennyiben ennyi erő lenne, s amiért ennyit kellene izgulni, különösen ebben a súlyos aszályos időszakban.
Szendrei László, a Nemzeti Agrárkamara (NAK) Heves Megyei Szervezetének, illetve a Heves Megyei Gazdakörök Szövetségének elnöke köszöntőjében az embertpróbáló időszakról beszélt, kiemelve a dél-hevesi térséget is rendkívüli módon érintő aszályhelyzetet. Szólt arról, hogy az adományozás ennek ellenére töretlen. Elmondta, az idei termés fele a tavalyinak, nehéz talpon maradni, de minden segítségre számíthatnak a gazdálkodók, akiket ez az időszak még inkább egységbe kovácsolt.
Dr. Seszták Attila, a NAK Heves Megyei Igazgatóság igazgatója szerint a Magyarok Kenyere Program az adakozás, a jótékonyság, az összefogás jelképe.
A megjelenteket köszöntötte Nyitrai Zsolt országgyűlési képviselő, miniszterelnöki főtanácsadó is, aki arról beszélt, komoly összetartozást jelent az, hogy ilyen nehéz időkben is együtt vagyunk. A magyar gazdák példát mutatnak összefogásból, segítő szándékból, nélkülük nincs polgári kormányzás sem.
Ignácz Balázs, a Heves Megyei Kormányhivatal főispánja is kiemelte: olyan időszakot élünk, amikor sok kihívással kell megküzdeni. Szólt arról, hogy az aszály mutat rá, miről is szól a Magyarok Kenyere Program, egyedüli összefogásként a világon, bizonyítva, hogy tudunk egymásról gondoskodni.
Dr. Juhász Attila Simon, a Heves Megyei Közgyűlés elnöke szerint az ellenfél a hatalom átvételére készül, ezzel szemben a kormányzat a gazdákért dolgozik. A Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója, Csontos Ambrus köszöntőjében kiemelte, hogy bár már nem jellemző ránk az öngondoskodás, a Magyarok Kenyere Program megmutatta, az önzetlen segítség még nem halt ki a magyarokból.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének elnöke a megváltozott a világról és értékrendekről beszélt, mely közepette a Magyarok Kenyere Program a nemzet erejét mutatja meg.
– Tizenkét évvel ezelőtt egy maroknyi gazda összefogásával indult mindez el, mára viszont az egész Kárpát-medencét megmozgatta. Tavaly 1100 tonna búza gyűlt össze, ezzel százezer rászorulónak tudtunk segíteni – mondta.
A köszöntők után számos fellépő gondoskodott a jelenlévők igényes szórakoztatásáról. Színpadra lépett a Neofolk Duo, a Hevesi Fúvós Együttes a hevesi mazsorettekkel, a Pélyi Tiszavirág Nyugdíjas Klub és a Őszikék Népdalkör. A Bódi Csilla és Andrási István néptáncos pár arató- és népdalokat adott elő. Az ünnepség végén Nagy István címzetes kanonok és Gordos Attila esperes áldotta meg a kenyeret, melyet a résztvevők is megkóstolhattak.