A változatos külsejű sárgadinnyét Indiában már 4000 évvel ezelőtt elkezdték termeszteni. Sokan szeretik a zamatos gyümölcsöt, melyet nemcsak azért érdemes fogyasztani, mert finom, hanem mert számtalan jótékony hatása van a szervezetre.
A sárgadinnye bővelkedik A-vitaminban, ami egyebek mellett a szem, a bőr, a haj, valamint a köröm egészségéért és szépségéért felelős. Bőségesen található még benne B-vitamin-komplex, így kedvező hatással van az idegrendszer működésére, illetve az agyműködésre. Hasonlóan gazdag C-vitaminban, amely erősíti az immunrendszert, felveszi a harcot a különféle betegségek kialakulásában közrejátszó szabadgyökökkel, de nagymértékben hozzájárul például az inak és a csontok fejlődéséhez is.
A vitaminokon túl a sárgadinnye ásványianyag-tartalma is figyelemre méltó. A benne lévő nem csekély mennyiségű kálium vízhajtó hatása révén segít a szervezetnek megszabadulni a nem oda való anyagoktól, amivel nemcsak a fogyást támogatja, illetve a túlsúlyosság és az elhízás megelőzésében játszik közre, hanem a megelőzésben is fontos szerepet tölt be – többek között a szív- és érrendszer működését is pozitívan befolyásolja. Van még a sárgadinnyében nagyobb mennyiségű kalcium és foszfor is, amelyek a csontok és a fogak egészségéhez elengedhetetlenek.
Mindezek mellett pedig béta-karotint is tartalmaz, ami miatt igazi gyógynövény, gyulladásos és lázas betegségek esetén hatékony csodaszer.
Jótékony hatása miatt vékony-és vastagbélgyulladás esetén is érdemes fogyasztani, de még a rendszertelen menstruációra is jó hatással lehet. Ez a zamatos gyümölcs élénkíti a veseműködést, valamit a köszvény, az epekő és a reuma ellen is hatékonyan harcolhatunk vele.
És hogyan állapítsuk meg, hogy melyik sárga gömb tartogatja számunkra a mézédes, muskotályos sárgadinnye-ízt? Íme a választási szempontok:
A legkézenfekvőbb az lenne, ha az érettséget már a héj színéről megmondhatnánk, azonban a sárgadinnye – fajtától függően – igen változatos megjelenésű gyümölcs. A színnek a fajtára jellemzően kell alakulnia, azonban ezt csak a hozzáértő állapíthatja meg. Könnyen felismerhető azonban az érett sárgadinnye arról, hogy a szárral szembeni oldalon (a bibeponton) kissé már puha, illetve a szár a “pecséttel” együtt könnyen és maradéktalanul elválik a gyümölcstől. Ha a szár egy darabkája a gyümölcsön maradt, akkor a dinnye nem teljesen érett. Szagoljuk meg alaposan, az érett dinnyének ugyanis kellemes, édes illata van. A legjobb zamatúak a közepes méretű gyümölcsök.
A sárgadinnye – eltérően a görögdinnyétől – utóérő gyümölcs, ami azt jelenti, hogy a leszedése után folytatódik az érési folyamata. Ezért a sárgadinnye rövidebb ideig tárolható, meleg, nyári időben néhány napi állás után rohamosan puhul, penészedik, megromlik, fogyasztásra alkalmatlanná válik. Az időjárás az iránta megnyilvánuló keresletet nem igen befolyásolja: hűvös, esős időben is szívesen fogyasztják.
Bár a behűtött dinnye desszertként önmagában is megállja a helyét, készíthetünk belőle például salátát – minél színesebb gyümölcsöket választunk hozzá, annál kellemesebb lesz a szemnek is az összhatás. Csavarhatunk rá citromlevet, vagy megszórhatjuk egy kis fahéjjal is. Készíthetünk belőle turmixot akár önmagában, akár más gyümölcsökkel keverve. Ha pedig összevágva a mélyhűtőbe tesszük, majd szintén fagyasztott banándarabokkal turmixoljuk össze, kiváló fagyit nyerhetünk – mindenféle mesterséges cukortól és adalékanyagtól mentesen, ráadásul sokkal olcsóbban, mintha a boltban vagy a cukrászdában vennénk.