2024. November 30. András, Andor napja

Május 2-án megalakult az új Országgyűlés

0

Az új Országgyűlés alakuló ülésén, 2022. május 2-án a választott képviselők letették az esküt. Ötödik alkalommal vált kormányfővé Orbán Viktor, a Fidesz-KDNP listavezetője, akit Áder János leköszönőben lévő államfő jelölt miniszterelnöknek.

A kora délutáni órákban létrejött a 2 kormánypárti és 7 ellenzéki frakció, megalakították a parlamenti bizottságokat, és megválasztották a házelnököt és a háznagyot is. Az alakuló ülést Áder János nyitotta meg. Az államfő ezután átadta az ülés vezetését a korelnöknek, azaz a legidősebb képviselőnek, a 86 éves Turi-Kovács Bélának, aki arra fűzte fel a beszédét, hogy „Magyarország a háborút elutasítja és a béke pártján áll. A NER továbbépítése megadja a lehetőséget a családok védelmére, és a nemzetmentő program folytatására”.

Turi-Kovács Béla arról is beszélt, hogy ezekben a napokban „két békepárti vezető van a világon: az egyik Ferenc pápa, a másik pedig Orbán Viktor”.

A korelnök felszólalása után a parlament meghallgatta a Nemzeti Választási Bizottság elnökének és a Nemzeti Választási Iroda elnökének beszámolóját a választásokról.

12 óra után került sor az eskütételre. A Demokratikus Koalíció frakciójának tagjai csak ezen a ceremónián és a szavazás ideje alatt tartózkodtak az ülésteremben. Egyedül Hadházy Ákos nem tette le az esküt, ő egy Facebook-bejelentkezéssel adott hírt magáról.

A Momentum, ígéretéhez híven, az eskütétel után kivonult az ülésteremből. Hozzájuk a DK és a Párbeszéd képviselői is csatlakoztak.

A Jobbik, az MSZP és az LMP bent maradt Áder János beszéde alatt is. Áder arról szólt, először fordult elő, hogy két pártszövetség mérkőzött meg egymással a választásokon, a többieknek csak „statisztaszerep” jutott.

Áder János elmondta, pénteken felkérte Orbán Viktort, hogy alakítson kormányt, ő pedig azt elfogadta. Ezután azt javasolta az új Országgyűlésnek, válasszák meg Orbánt miniszterelnöknek.

Áder János hangsúlyozta, „nemet kell mondani az alpári beszédre, a jellemtelenségre és a demagógiára”, valamint a kettős mérce alkalmazására, az idegen érdekek kiszolgálására, az alkotmányellenes szándékokra, a hazugságra és elvtelenségre”. Véleménye szerint igent kell mondani a nemzeti érdekek képviseletére, a magyarok biztonságára, közös sikerekre, beruházásokra, kastélyokra.

Az április 3-i választáson három pártlista szerzett mandátumot, és összesen kilenc frakció alakul. Két új párt lesz jelen a parlamentben: a Momentum és a Mi Hazánk Mozgalom. A következő négy évben a következő frakciók lesznek jelen az Országgyűlésben:

Fidesz: 117 képviselő – frakcióvezető: Kocsis Máté
KDNP: 18 képviselő – frakcióvezető: Simicskó István
DK: 15 képviselő – frakcióvezető: Gyurcsány Ferenc
Momentum: 11 képviselő – frakcióvezető: Fekete-Győr András
Jobbik: 10 képviselő – frakcióvezető: Jakab Péter
MSZP: 10 képviselő – frakcióvezető: Tóth Bertalan
Párbeszéd: 6 képviselő – frakcióvezető: Tordai Bence
Mi Hazánk Mozgalom: 6 képviselő – frakcióvezető: Toroczkai László
LMP: 5 képviselő – frakcióvezető: Ungár Péter

Amennyiben Hadházy Ákos nem ül be a Momentum frakciójába, akkor Fekete-Győr Andrásék frakciója is tíz főre csökken. Az Országos Német Nemzetiségi Önkormányzat képviseletében pedig Ritter Imre jutott még mandátumhoz, összesen tehát 199 képviselő lesz a parlamentben.

A pártok képviselői különböző programokon vettek részt a hivatalos esemény előtt. A Fidesz-KDNP országgyűlési frakcióinak képviselői például istentiszteletre mentek a Hold utcai református templomba – számolt be a hírről az MTI.

Forrás: MTI, Hvg.hu, Telex, Mérce

Hozzászólások lezárva.