Az óvodás- és kisiskolás korosztály számára sokszor a szüleik választanak rajzfilmet, mobilalkalmazást. A szülőknek erős igényük van arra, hogy támogatást kapjanak, milyen interaktív médiatartalmakat érdemes használni. Az alábbiakban néhány, a biztonságos alkalmazásválasztást segítő szempontot részletezünk.
A jó játék segíti az elmélyülést, a flow-élményt: felülete egyszerű, nem sűrűn szakítja meg a játékot erős hanghatásokkal, intenzív, a játékból kiemelő képi elemekkel (például a nyeremények jelzése). Nagyon jó, ha a játékban szerepel egy olyan karakter, aki kommunikál a játékossal (ez nem jelent valódi, online kommunikációt más játékosokkal.)
A nagyobbaknál érdemes azokat a játékokat előnyben részesíteni, amelyek a kreativitást ösztönzik, amelyben a játékosok „világokat” építenek, amelyek nyitott végűek. Ennél a korosztálynál már érdemes támogatni azokat a játékokat, ahol lehetőség nyílik az online kommunikációra, együttműködésre a probléma megoldása érdekében (a megfelelő biztonsági megfontolásokkal).
A filmek és a játékok esetében is rendkívül fontos az ajánlások betartása. A játékok esetében a gyerekeknek szóló alkalmazások nem teszik lehetővé az idegenekkel történő kapcsolatfelvételt, és fokozottabban figyelnek az adatkezelésre, valamint a lehető legkevesebb alkalmazásengedélyt kérik; továbbá van szülőknek szóló tájékoztató, esetleg beállítási lehetőségek.
Az óvodás korúak számára egyértelműen ajánlott és biztonságos alkalmazásokon kell, hogy legyen szülői hozzáférési lehetőség. Ehhez legtöbbször egy egyszerű számtani művelet elvégzése után férünk hozzá. Tartalmazhatja a játékleírást, információt a gyártóról, linket a gyártó honlapjára, illetve beállítási, személyre szabási lehetőségeket. A regisztrációt igénylő alkalmazásoknál 13 éves kor alatt mindig kell szülői fiók is, amelyen keresztül a gyermek tevékenysége követhető, szabályozható.
Az alkalmazásengedélyekkel engedélyt adunk az alkalmazás gyártójának, hogy a készülékről, a felhasználóról adatokat gyűjtsön, illetve a készülék egyes funkcióit használja. Ezek legtöbbször elengedhetetlenek az alkalmazás használatához (tárhely a rajzok elmentéséhez, helyadatok egy térképnél); néha azonban előfordul, hogy a játék működéséhez olyan engedélyek megadására is szükség van, amelyeket nem érzünk biztonságosnak (például a mikrofon automatikus ki- és bekapcsolását). Noha az alkalmazásboltok folyamatosan ellenőrzik, szűrik a bekerülő appokat, sokszor előfordul, hogy rossz szándék, adathalászat bújik meg egy látszólag ártatlan játék, akár például egy gyermekeknek szóló kirakós mögött. Ezért az alkalmazásengedélyek átnézése is egy szűrő, amely segíthet eldönteni, biztonságos-e az adott alkalmazás.
Forrás: digitalisgyermekvedelem.hu