A bazsalikom a mentafélék családjába tartozik. Leveleit frissen vagy szárított állapotban is használhatjuk betegségek kezelésére, ételek ízesítésére és tea készítésére. A bazsalikom Indiából származik, de a mediterrán országokban is fellelhető. Több fajtája is létezik, például az édes bazsalikom, a thai bazsalikom, a citromos bazsalikom és a szent bazsalikom. A bazsalikom az egyik legegészségesebb gyógynövény, hiszen nagy mennyiségben tartalmaz rostokat, ellenben semennyi kalória sincsen benne. Tápanyagokban is bővelkedik, megtalálható benne a kálium, a magnézium, a vas, a kalcium, a foszfor, a cink, a C-vitamin, a tiamin, a riboflavin, a niacin, a B6-vitamin, a folát, az A-, az E- és a K-vitamin.
A bazsalikom nagyon hatékony egyes betegségek enyhítésében. Ilyen például a hörghurut, a köhögés, az asztma, a reuma, a parazitafertőzések, a fejfájás, a sebgyógyítás, a gyulladáscsökkentés, illetve az orális panaszok kezelése.
Bármelyik bazsalikomból is készítünk teát, mindegyik rettentően ízletes, koffeinmenetesek és nagyon hatékonyak a stressz kezelésében, mivel stresszoldó és relaxációs hatással rendelkeznek.
A bazsalikom csökkenti a stresszel és az öregedéssel együtt járó memóriavesztés kockázatát. Nemcsak a krónikus stressz, de a depresszió tüneteinek csökkentésében is kiemelkedő a szerepe. A gyógynövény javítja az éhgyomri vércukor, a koleszterin és a triglicerid szintjét, emellett a vérnyomás csökkentésében is hatékony. Hasonló hatása van, mint az aszpirinnek, segít ugyanis az erek ellazításában, amely pozitívan hat a vérnyomásra.
Egyes kutatások rámutattak a bazsalikom daganatellenes hatására, amely leginkább a vastagbél-, a mell-, illetve a hasnyálmirigyrákkal szemben érvényesül. A gyógynövény fokozza a mentális éberséget, ilyen módon az aromaterápiás hatását is kihasználhatjuk. Előnyös tulajdonsága még, hogy gátolja a fogszuvasodást okozó baktériumok elszaporodását a szájüregben, de nagyon hatásos a rovarok, a szúnyogok, a kullancsok ellen akár illóolaj formájában is.
A bazsalikomot cserépben is nevelhetjük, így mindig kéznél van, ha szükségünk van rá. Ha üzletből vásároljuk, vegyünk inkább frisset, a szárított bazsalikom nem olyan jó minőségű, és az aromája sem olyan erős. A friss levelek erős zöld színűek, nincsenek rajta sárgás foltok.
Szárított bazsalikomot is vásárolhatunk, de a napon szárított vagy sugárzással kezelt leveleknek rendkívül alacsony a C-vitamin és a karotén-tartalma. A friss bazsalikomot hűtőszekrényben tároljuk, szellős edényben. A szárított bazsalikomot tegyük légmentes üvegedénybe, hűvös, száraz és sötét helyre, ahol akár 6 hónapon át is megőrzi frissességét.
Konyhai felhasználás
A bazsalikomot hideg vízben leöblítjük, hogy eltávolítsunk minden szennyeződést. Hogy megőrizze aromáját és ízét, általában a kész ételbe adagoljuk, ugyanis hosszadalmas főzése az illóolajok elpárolgásához vezet.
A friss, vagy szárított leveleket levesek ízesítésére, és hidegtálak díszítésére is használjuk. Az apróra vágott bazsalikom átadja erős aromáját, így kiválóan alkalmas gyümölcssaláták készítésére. A bazsalikom a „pesto” (az egyik leghíresebb olasz zöldségszósz) egyik alapanyaga. Ázsiában, a bazsalikom magjaival aromás italt ízesítenek.
Forrás: edenkert.hu, gyogyszernelkul.com