A közeli lejáratú élemiszereket gyakran akciós áron találjuk meg a boltokban, így étkezéseink egy-egy hozzávalóját olcsóbban tudjuk megvásárolni. Ilyenkor még örülünk is a minőségmegőrzési idő szigorú figyelésének, de mi a helyzet akkor, ha a saját kamránk polcain tárolt tésztákat, konzerveket, vagy egyéb tartós élelmiszereket nem használjuk fel idejében?
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Maradék nélkül nevezetű programjának keretén belül, újonnan kiadott közleménye alapján a megfelelően tárolt, tehát sértetlen csomagolásban és a gyártó irányadásait betartva tárolt tartósabb élelmiszerek egy adott intervallumon belül még fogyaszthatók, miután a rajtuk jelölt minőségbiztosítási idő letelt.
A minőségmegőrzési idő az az időpont, ameddig a gyártó garantálja a termék élvezeti értékét. Tehát ennek a dátumnak a lejárta nem feltétlenül jelenti azt, hogy az adott élelmiszer már nem fogyasztható. Ezzel szemben úgynevezett fogyaszthatósági idővel jelölik romlékony árukat, amelyek lejárati idő utáni elfogyasztása veszélyes egészségügyi kockázatot hordozhat magában. Ez esetben ne fogyasszuk el a lejárt élelmiszert!
Természetesen hiába nem esik egybe a valós fogyaszthatósági idő a minőségmegőrzési idővel, csak az esetben fogyasszuk el a tartós élelmiszert, amennyiben annak állaga, illata, színe és íze nem változott meg számottevően. A Nébih ajánlása szerint egyes termékcsoportok valós fogyaszthatósági ideje a minőségbiztosítási idejük lejárta után hetekre, hónapokra vagy akár egy évre is kitolódhat.
Ajánlott felhasználási határidők termékcsoportonként:
- 2 hónap – chips, olaj, sós rágcsálnivalók, tejpor, zsír
- 3 hónap – aszalványok, csokoládék, fagyasztott termékek, gabonapelyhek, kekszek
- 6 hónap – gyümölcslevek, szörpök, üdítők
- 9 hónap – cukor, édesítőszerek, gabonafélék, instant termékek, rizs, só, száraztészta, száraz hüvelyesek, szószok, UHT tej/szín
- 12 hónap – ásványvíz, kakaópor, kávé, konzervek, lekvár, méz, tea
Ne feledjük, hogy a meghatározott intervallum minden egyes termék esetében különleges figyelemmel felülvizsgálandó, mielőtt az adott élelmiszer felhasználásra kerülne, hiszen egészségünk megőrzése mindennél előrébb való!
Forrás: www.portfolio.hu