Újabb, 2027-ig tartó uniós pályázati ciklus – a TOP Plusz program – nyílt meg november elején, melyben az országos keret eléri az 1800 milliárd forintot, erre az összegre pályázhatnak a települések. Ebből a forrásból megyénkben 62,3 milliárd forint áll rendelkezésre. A sikeres pályázatokért információs napra hívta össze a térség településeinek vezetőit a Heves Megyei Önkormányzat a hevesi Kulturális Központba csütörtök délelőtt, ahol a pályázati felhívásokról a Pénzügyminisztérium főosztályvezetői tartottak szakmai előadást.
November elején hat területet érintő felhívás jelent meg a TOP Plusz programban. Ismét lehet pályázni a településeknek egészségügyi, infrastrukturális fejlesztésekre, útépítésre, csapadékvíz elvezetésre, önkormányzati intézmények fejlesztésére, óvodák, bölcsődék építésére, valamint a 4 és 5 számjegyű utak fejlesztésére.
Oláh Gábor, a Pénzügyminisztérium regionális fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára az információs napon kiemelte: “Magyarország kormánya arról döntött, hogy a településfejlesztésre rendelkezésre álló forrásokat a településeken keresztül juttatja el a gazdaságba, ennek a legjobb módja, hogy folytatják a TOP-ot.”
Hozzátette, a TOP Plusz továbbra is 100 százalék előfinanszírozással fog működni, a településeknek nem kell önrészt beletenni. Ezeket az összegeket a hazai adófizetők pénzéből biztosítják, azért, hogy szabályszerűen megvalósítsák a fejlesztéseket, majd benyújtsák az állam felé a számlákat. Miután ezek megvannak, a minisztérium feladata, hogy ezeket az Európai Bizottság felé is elszámolják és uniós támogatássá formálják.
Az uniós ciklusban rekord magas, 1800 milliárd forint áll rendelkezésre. Az a cél, hogy ez most ne hét év alatt, hanem lehetőség szerint minél gyorsabban lehívható legyen és megvalósuljanak belőle a fejlesztések.
Az önkormányzatok a november elején megjelent első körben január 15-ig tudják benyújtani az első pályázatokat, majd ezt követik a további pályázati kiírások.