2024. November 30. András, Andor napja

Ismét páratlan élményben lehetett része a hevesi közönségnek

0

A Déryné Program társulata Herczeg Ferenc: Déryné ifjasszony című népszínművéből készült produkciójával tisztelgett a program névadója előtt. A Vidnyánszky Attila rendezésében készült darabot a publikum 2021. október 31-én láthatta a Hevesi Művelődési Központban.

A magyar nyelvű színjátszás kivívóiként tiszteljük a vándorszínészeket, ezeket az eltökélt alakokat, köztük az olyan nagy formátumú személyiségekkel, mint Déryné is volt. Herczeg Ferenc korának sikeres drámaírója volt, Déryné ifjasszony (1907) című színművében Déryné Széppataki Róza alakjának állított emléket, aki a vándorszínészet korának legnépszerűbb színésznője és egyben az első magyar opera-énekesnő volt.

Az előadás főhajtás a magyar színjátszás hőskora előtt, ahol romantikus szerelmek, nagy fellángolások, szenvedélyes viszonyok szövevényében hol küszködnek, hol csatát nyernek hivatásuk, a magyar nyelvű színjátszás ügyéért folytatott küzdelemben. A színpadon megelevenedő miliőt átszövi a színház erejébe vetett hit, ezért a láthatatlan bizonyosságért zajló folytonos törekvés, melyben ki-ki a maga tehetségével, leleményességével vagy éppen fondorlatával próbál érvényesülni. Herczeg Ferenc kalandokkal, tréfákkal, kulisszatitkokkal kikövezett színművét a színészek hangszeres játéka tette még virtuózabbá. A Déryné Társulatot alkotó, az előadóművészet számos területén járatos, illusztris színészgárda tagjai azért csatlakoztak a Déryné Program ügyéhez, mert fontosnak tartják a „Színház mindenkinek!” mottó által kinyilvánított küldetést, hogy a hátrányosabb települések lakói számára is személyes élményként ismertethessék meg a színházi kultúrát.

A rendező, a magyar színjátszás kezdetét bemutató két felvonásos darabot tehetséges fiatal színészek szerepeltetésével tette mozgalmassá és a felfokozott érzelmek, valamint az egyre növekvő izgalmak hatására lenyűgözővé.

„Amikor olyan helyen játszunk, ahol talán még sosem járt színház, minden előadás jóval több egy kulturális eseménynél” – értékelte a program munkáját Vidnyánszky Attila. „Az olyan üzemszerűen működő kulturális intézményekben, amilyen a Nemzeti Színház is, vannak sikerek, különleges és nagyszerű pillanatok, de az ünnep magasságába ritkán szárnyalunk. A Déryné Program minden előadása ünnep.”

Hozzászólások lezárva.