A magyar forradalom és szabadságharc 65. évfordulóján szentmisével, a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola emlékműsorával, és ünnepi beszéddel emlékeztünk az 1956-os eseményekre, majd a Városháza előtti emlékműnél hajtottunk fejet a forradalom hősei előtt. A programot megtisztelte jelenlétével Szabó Zsolt országgyűlési képviselő, valamint Ballagó Zoltán tankerületi igazgató is.
Ünnepi szentmisével vette kezdetét az 56-os forradalomról szóló megemlékezés Hevesen. A Belvárosi Római Katolikus Templomban Nagy István címzetes kanonok beszédében Szent II. János Pál pápát kérte égi közvetítőnek a magyarok sorsának, a magyar szabadságnak a megvédéséért. Mint emlékeztetett rá, II. János Pál pápa jól ismerte a magyarok sorsfordító forradalmát és a magyarok szabadságszeretetét, melyet megtartani ma is lelki kötelesség.
„Hatvanöt évvel ezelőtt a magyar nép úgy döntött, hogy lerázza a diktatúrát, szembeszáll az idegen megszállókkal és szabad, független nemzetként éli tovább az életét. Hazánk 1956-ban a korszak legnagyobb birodalma ellen kísérelte meg kivívni szabadságát. Húsz napig tartott a véres küzdelem, hősöket teremtve, a magyarság iránt örök elismerést és tiszteletet ébresztve.
1956. október 23-a az a nap a magyar történelemben, amely örökké élni fog a szabad emberek és szabad nemzetek krónikáiban. A bátorság, a lelkiismeret és diadal napja volt – hangzott el az ünnepségen.
Az emlékműsor előtt Szabó Zsolt, a térség országgyűlési képviselője beszédében kiemelte: „Akik a mélységeket és magasságokat is megélték, tudják, hogy mennyire ártalmas volt a múltban és lehet a jövőben is az az idealizmus, mely 1956. november 4. napján végül felülkerekedett. Mi mégis ’56 október 23-át emlegetjük, hiszen ez az a nap, amikor népünk azt mondta: ELÉG! És felvette a harcot mindazzal az eszmével szemben, mely a mai napig utat akar törni magának nemzetünk kárára.
…Az egyetemisták által megfogalmazott 16 pontban többek között kérték, hogy vonják ki a szovjet csapatokat az országból, válasszanak új központi vezetőséget, hívják össze a pártkongresszust, vonják felelősségre Rákosit, általános, egyenlő és titkos választások legyenek, szervezzék át a gazdasági életet, vizsgálják meg a béreket, állapítsák meg a munkás létminimumot, stb. Noha a követelések alapvetően ellentmondásosak, a fő cél mégis kiolvasható belőlük, ami nem volt más, mint Magyarország függetlenségének elérése. És a mai napig ugyanez az irány. Hogy ne adjuk fel nemzeti szuverenitásunkat, hogy ne hagyjuk, hogy idegenek lepjék el országunkat.
A szovjet megszállás elleni forradalom ugyan számtalan emberéletet követelt, de mind példátlan hősiességről adtak tanúbizonyságot. A gazdaságtalan fejlesztések és az ennek eredményeként növekvő szegénység, a nem megfelelő igazgatás, a sztálinista terror és a szovjet elnyomás nem hagyott más kiutat hőseinknek, minthogy a szabadságukért harcba szálljanak. A baloldali kormányzás idején történt erőszakos fellépés során hasonló volt a helyzet, de ma már esélyt kapunk. Esélyt arra, hogy emberáldozatok nélkül kezünkbe vegyük az irányítást, és letegyük a voksunkat egy olyan ország mellett, ahova nem telepítenek be a nép nyilvánvaló akarata ellenére migránsokat, ahol nem kell attól rettegnünk, hogy a kereszténység háttérbe szorul és helyét egy másik vallás veszi át, ahol nem kell féltenünk saját templomainkat és szeretteinket.
Éppen ezért kérem Önöket, hogy védjük meg közösen azt, amit az elmúlt 11 év alatt sikeresen értünk el együtt. Nincs megállás! Együtt sikerülni fog, hiszen Magyarország szabadsága a tét! És ehhez összefogásra van szükség, akkor, amikor eljön az idő.”
Az emlékbeszédet követően a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola 7. osztályos tanulói „Az igazság felmagasztalja a nemzetet” című zenés irodalmi műsorukkal idézték fel a több évtizede történt eseményeket Szabadné Dudás Ildikó és Gyimesi Attila pedagógusok segítségével.
A program koszorúzással folytatódott a Városháza előtti emlékműnél, ahol az önkormányzat, a városi intézmények, pártok és civil szervezetek képviselői hajtottak fejet a hősök előtt.
A délután további részében a Művelődési Központban ’56-os vonatkozású hagyományőrző táncház, valamint kézműves foglalkozás várta az emlékezőket a Harmónia Alapfokú Művészeti Iskola és a Művelődési Központ munkatársainak jóvoltából.
Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor