2024. November 27. Virgil napja

A napfordulóval elkezdődött a csillagászati nyár

0

A nyári napforduló az északi féltekén június 21-re – esetenként egy nappal korábbra, vagy későbbre – míg a déli féltekén december 21-re, vagy 22-re tehető. A magyar népi szokások szerint már korábban is fontos ünnep volt, de a kereszténység felvétele óta Szent Iván napjához (éjjeléhez) kötik a nyári napfordulót, mely az északi féltekén a csillagászati nyár kezdetét jelenti. A legtöbb kultúrában számos ősi szokás kapcsolódik hozzá, megünneplésének ismét reneszánsza van.

Ugyan június 24-én, Szt. Iván éjjelén szokás ünnepelni a legrövidebb éjszakát, de a valódi napforduló 2016-ban június 20-án, 22:34 perckor volt. Ekkor kezdődött csillagászati értelemben a Nyár. Ebben az időben járt a Nap az égbolton megtett látszólagos útján a legmagasabb ponton, ekkor volt a leghosszabb (Magyarországon közel 16 órás) a nappal, és a legrövidebb az éjszaka. A nyári napforduló után a Nap pályája ereszkedni kezd, a nappalok pedig rövidülnek, igaz, eleinte csak lassan, naponta néhány másodperccel, perccel.

A napfordulók idején a Nap irányt vált. Az északi féltekén a nyári napfordulóig a Nap délről északra halad, utána pedig északról dél felé kezd mozogni, vagyis 2016 június 20-án 22:34 perckor megfordult, hogy megkezdje féléves vándorlását déli irányban. Nyári napforduló idején a Nap a Ráktérítő, míg téli napforduló alkalmával a Baktérítő fölött delel.

Forrás: Internet

Hozzászólások lezárva.