Közel 225 milliárd forint többletforrást biztosítás a jövő évi költségvetés a közszférában dolgozó, több mint félmillió ember bérének rendezésére – adta hírül a Magyar Idők.
Az erre szánt összeg jelentős részét, 82 milliárd forintot az egészségügyben dolgozók juttatására fordítják, a fizetésemelés – amely érinti az ápolókat, a szakorvosokat, szakgyógyszerészeket, továbbá a mentőket – a kormány és az egészségügyi érdekvédelmi szervezetek közötti bérmegállapodásnak megfelelően jött létre. Vagyis az egészségügyi szakdolgozók idén szeptembertől új bértábla alapján kapják a fizetésüket, ezzel átlagosan bruttó 26,5 százalékos béremelésben részesülnek az idén, és bruttó 12 százalékos emelésben 2017 novemberétől, majd 8-8 százalékos alapbérnövelésben 2018., illetve 2019. november elsejétől.
Egészségügy
A teljes munkaidőben foglalkoztatott közalkalmazott szakorvosok és a szakgyógyszerészek alapbére két lépcsőben, idén szeptemberben és jövő novemberben összesen bruttó 207 ezer forinttal emelkedik. Míg idén szeptember 1-jétől bruttó 107 ezer forinttal vihetnek haza többet az érintett dolgozók, jövő novembertől további bruttó 100 ezer forinttal nő a bérük. 2017 őszén a szakorvosjelöltek és a kórházi gyógyszerészek alapfizetése is nő, bruttó 50 ezer forinttal. 2019 végére, vagyis 38 hónap alatt összességében bruttó 60-70 százalékkal emelkedik a szakdolgozók bére. Az OKJ-s végzettségű, pályakezdő ápolók bruttó bére jelenleg 129 ezer forint, ez 2019 végére 60 százalékkal, 78 ezer forinttal emelkedik. A hasonló végzettségű, de már több évtizede a pályán lévő szakdolgozók jelenlegi 160 ezer forintos bruttó bére 122 ezer forinttal, 76 százalékkal emelkedik ugyanezen időszak alatt. Még nagyobb alapbéremelésre számíthatnak a főiskolát végzett ápolók: a kezdők most bruttó 163 ezer forintot kapnak, ez 2019-re 256 ezer forintra emelkedik.
A főiskolát végzett, de már évtizedes tapasztalattal rendelkező ápolók bruttó alapbére a jelenlegi 230 ezer forintról 363 ezer forintra nő. A most elsőéves főiskolás ápolótanulók a jelenlegi béreknél már csaknem százezer forinttal magasabb fizetést kaphatnak a bérmegállapodásnak köszönhetően. Míg az ápolók alapbérének emelése négy lépésben valósul meg, és átlagosan 65 százalékos emelést jelent – ami 76 464 szakdolgozót és 1247 egyéb felsőfokú végzettséggel rendelkező szakembert érint –, a szakorvosok és szakgyógyszerészek illetménye két lépcsőben emelkedik, összesen 207 ezer forinttal.
A mentők sem maradnak ki a bérfejlesztésből. A mentőorvosok a szakorvosoknak, a mentőápolók pedig a szakdolgozóknak járó béremelésben részesülnek. Esetükben további emelés is várható, ha elkészül a jelenleg kidolgozás alatt álló önálló életpályamodell. Az egészségügyben dolgozók alapbérének emelésére idén 19 milliárd, jövőre pedig 82 milliárd forintos többletforrást fordít a költségvetés.
Közoktatás
A felsőoktatásban a teljes oktatói-kutatói-tanári kör garantált fizetése összesen 27 százalékkal emelkedik 2018-ig. Az intézkedés érinti a Magyar Tudományos Akadémia kutatóit is, miután a kormány döntött arról, hogy az MTA kutatóinak fizetését visszamenőlegesen megemelik jövőre, így mintegy 3200 dolgozó bére átlagosan 27 százalékkal nő. A felsőoktatásban dolgozók – körülbelül 15 ezer fő – garantált fizetése első lépésként 2016-ban 15 százalékkal, 2017-ben és 2018-ban pedig újabb 5-5 százalékkal nő. A felsőoktatásban, valamint az MTA kutatói számára biztosított bérfejlesztésre több mint 12 milliárd forintot szán a kormány. Kiemelt forráshoz jut a doktoranduszképzés is, amelynek átalakítására több mint 800 millió forint pluszforrást szán a kabinet. Ez alapján idén szeptembertől a doktori képzésben részt vevő hallgatók ösztöndíja 2016 első fél évéhez képest megemelkedik.
A kormány a közoktatásban 2013-ban indította el a pedagógustársadalom számára a rendszerváltást követő legnagyobb béremelési programot. Ez 2017-ig tart, és öt év alatt átlagosan mintegy 50 százalékkal emelkedik 170 ezer pedagógus fizetése. Első ütemben, 2013-ban mintegy 34 százalékos béremelésben részesültek a dolgozók, azóta pedig minden évben 3,5 százalékkal nő a fizetésük. Az intézkedés 2016 szeptemberében és jövőre is folytatódik: ezzel 343 milliárd forintra emelkedik a pedagógusbér-emelésre fordított összeg. Nem maradnak ki a nem pedagógus végzettségű, nevelést-oktatást segítő dolgozók sem: nekik idén a kabinet két lépésben – július, valamint december közepén – 35-35 ezer forintos pluszjuttatást biztosít. Ezenkívül januárban 10 százalékos fizetésemeléssel számolhatnak, amelynek egy része fix, egy része pedig teljesítményfüggő lesz. Az intézkedésre – amely mintegy 15 ezer dolgozót érint – 7-10 milliárd forint jut.
Az átfogó bérfejlesztési programból a bölcsődei alkalmazottak is részesülnek. A középfokú végzettségű kisgyermeknevelők amellett, hogy a szociális ellátórendszerhez tartoznak, és a jövőben is jogosultak a 2014-ben bevezetett bérpótlékra, valamint a 2015-től adott bérkiegészítésre, januárjától további, két számjegyű béremelésre számíthatnak. A bölcsődei felsőfokú végzettséggel rendelkező kisgyermeknevelőket idén január elsejétől „beemelték a pedagógus-életpályába”. Ez csaknem 900 dolgozót érintett, akiknek a fizetése 30-40 százalékkal, azaz 40-60 ezer forinttal emelkedett.
Szociális szféra
A szociális ágazatban dolgozók bérkiegészítését és bérpótlékát jövőre is biztosítja az állam. A 2014-ben indított támogatások az elmúlt két évben 16 százalékkal, vagyis bruttó 24 ezer forinttal emelték a bérüket. Ez a fejlesztés folytatódhat, ebben az esetben 2014-hez képest 2017-re elérheti a 30 százalékos emelkedést is. Információink szerint a költségvetés tartalmazza azt a 7,5 milliárdos többletforrást, amely a bérek további emelését biztosítaná. Erről ugyanis még nem született kormánydöntés, de ha megegyezés és döntés születik, három év alatt 47 ezer forinttal emelkedő bérekről beszélhetünk az ágazatban, ami valóban 30 százalékos emelkedésnek felel meg, úgy, hogy a rendelkezésre álló 7,5 milliárd forintot szeptembertől, három hónap alatt mintegy kilencvenezer szociális ágazati dolgozónak adják.
Kultúra
Tizenöt százalékkal, átlagban 10–45 ezer forinttal emelkedik jövőre a kulturális közalkalmazottak bére, az intézkedés körülbelül 20 ezer dolgozót érint. A döntés a jövő évre vonatkozik, majd további tárgyalásokon dől el, hogy az emelés beépül-e az alapbérbe, vagy a kulturális dolgozók továbbra is illetmény formájában kapják. Ha 2018-ban újabb lépcsőfok követi, az már erre épül. A béremelés mások mellett a múzeumi dolgozókat, a könyvtárosokat, a levéltárosokat, a közművelődési szakembereket, a zenekari, tánc- és bábművészeket, valamint az intézmények diplomával nem rendelkező dolgozóit is érinti.
Rendvédelem
A 2017-es költségvetésben fontos tételként szerepel a rendvédelmi dolgozók, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársainak, valamint a járási és kormányhivatalokban dolgozó kormánytisztviselők béremelése is. A rendvédelemben összesen 64 ezer katona, rendőr, tűzoltó számíthat több pénzre, amit több lépcsőben kapnak meg. Az ágazatban az átlagos 50 százalékos béremelést 2018-ig érik el úgy, hogy a tavalyi 30 százalékos emelésen túl idén, jövőre és 2018-ban is további plusz 5 százalékos növekmény jön. Ez az intézkedés a rendőrökön kívül a katasztrófavédelem, a parlamenti őrség és az Információs Hivatal munkatársait érinti. A kormány a rendőrök és katonák béremelésére eddig 143,8 milliárd forintot biztosított. A 93 milliárd forint pluszpénzből jut a mintegy 15 ezer rendvédelemben dolgozó közalkalmazottnak is. A megszavazott 10 százalékos emelést pótlék formájában kapják meg.
Közhivatalok
Szintén 50 százalékos béremelésre számíthatnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai. A 21 ezer adóhivatali dolgozó bére idén júliusban 30, jövő év elején 5, 2018 januárjában pedig további 15 százalékkal nő. Erre a kabinet összesen 41 milliárd forintot fordít. A járási és kormányhivatalokban dolgozó kormánytisztviselőknek szintén emelkedik a fizetése – összesen 30 százalékkal keresnek majd többet. 2016. július 1-jétől a járási hivatalokban, 2017. január 1-jétől pedig a kormányhivatalokban dolgozók bére nő. Ez összesen 42 milliárd forintba kerül, és 32 ezer embert érint.