2024. November 30. András, Andor napja

Design vagy ergonómia – Hogyan válasszunk iskolatáskát gyermekünk számára?

0

Hamarosan búcsúzhatunk a nyártól, és újra becsöngetnek az iskolákban. Ha eddig még nem tettük, itt az ideje, hogy beszerezzük gyermekünk számára az iskolatáskát! Ahhoz, hogy valóban a megfelelő darabot válasszuk, most megmutatjuk, hogy mi alapján érdemes dönteni.

Mára már minden gyártó a tervezésnél törekszik a megfelelő anatómiára, párnázottságra és a sokrétű kialakításra, hogy minél inkább megkönnyítsék a gyerekek mindennapi életét. Kérdés, hogy akkor mi alapján válasszunk, ha minden iskolatáska megfelelően van kialakítva?

Amikor gyermekünk az oviból elballag, nagyon sok megoldandó feladatot kapunk, többek között azt is, hogy felkészülten indítsuk iskolába. A sok-sok teendő között szerepel az egyik legfontosabb kérdés: Milyen iskolatáskát vegyünk? Milyen nehéz lehet az iskolatáska, hogy kényelmes viselet maradjon még a sok tanszerrel is? Merevfalú iskolatáskát válasszunk, vagy hátizsák is jó? Mik a gurulós iskolatáska előnyei és hátrányai? Az iskolatáska a legdrágább termék, amit az iskolakezdéshez veszünk, ráadásul több nézőpontból is tökéletesen helyt kell állnia: a szülők kívánsága, hogy hosszú távon egészséges, kényelmes és praktikus legyen, az iskola elvárása, hogy a kitűzött funkciókat ellása, tehát elég nagy legyen, a gyermeké pedig, hogy szuperül nézzen ki…

Egy amerikai felmérés szerint közel 6 ezer gyerek sérül meg minden évben a nem megfelelő iskolatáska miatt, és több tízezerre tehető azoknak a száma, akik egészségét hosszú távon károsítja a táska. A praktikusság és az esztétikai szempontok mellett nem árt tehát a biztonságra és a megfelelő kiképzésre odafigyelni.

Bár az oldaltáskák, válltáskák nagyon divatosak, különösen a felső tagozatosok, gimnazisták körében, a legegészségesebb és legbiztonságosabb még mindig a hagyományos hátizsák. Annak súlyát ugyanis a test legerősebb izmai tartják és a súlyeloszlás is megfelelő.

Aggodalomra semmi ok, jó minőségű iskolatáska van bőven, válogatni hatalmas választékból lehet. Vannak általános szempontok, melyet minden esetben érdemes figyelembe venni, és utána érdemes kitalálni a saját, személyes kritériumokat is, amelyeknek meg kell felelnie az iskolatáskának, vagy hátizsáknak. A legáltalánosabb és legfontosabb szempontok, melyek egy elsős gyermeknél ugyanolyan fontos, mint amikor egy felnőttnek választunk táskát:

  • A hátizsák legyen könnyű, készüljön strapabíró anyagból.
  • A zsák pántja legyen széles és párnázott, mert a vékonyabb pántok könnyen belevágnak a vállba.
  • A táska háthoz simuló része is legyen párnázott. Nemcsak kényelmesebb, de meg is védheti a gyereket a sérülésektől, melyeket a hátizsákban tartott tárgyak (például egy hegyes ceruza) okozhatnak. A hátizsák mérete legyen megfelelő, ne lógjon le a gyerek csípőjénél lejjebb!
  • Az iskolatáska súlya maximum 1400 g legyen, a bepakolt súly lehetőleg ne haladja meg a gyermek testsúlyának 15 százalékát, ezért csak a legszükségesebb holmikat rakjuk bele! A súlyt próbáljuk meg egyenletesen elosztani: a legnehezebb könyvek kerüljenek a háthoz legközelebb. Ha a gyereknek meg kell görnyednie ahhoz, hogy cipelni tudja, a táska túl nehéz.

Szerencsére ma már a legtöbb iskolatáska gyártó figyelembe veszi a fent leírtakat, és a táskák nagy része megfelel az elvárásoknak. Fontos szempont még a termékek minősége, strapabírósága, hiszen egy táska megvásárlásakor az ember nem néhány hónapra tervez, hanem évekre.

Most pedig nézzük az egyes termékekre vonatkozó személyes igényeknek való megfelelést, a különböző típusok előnyeit és esetleges hátrányait!

Merev falú iskolatáska:

Leginkább az iskolába készülő gyermekek kedvelik, 1-3. osztályos kisfiúknak, kislányoknak ajánlott. Ezek a táskák kivétel nélkül megfelelnek az anatómiai előírásoknak és kialakításában nagy hangsúlyt fektettek az ergonómikus szempontokra is. A súlyuk jellemzően maximum 1100 g, van köztük extra könnyű, 700 g körüli táska is. Ezekbe az iskolatáskákba a kicsik egyszerűen, könnyen tudnak bepakolni, a merev falnak köszönhetően sokkal könnyebb úgy berakni a könyveket, füzeteket, hogy azok ne legyenek szamárfülesek. A táskák űrtartalma meglehetősen nagy, ebből kifolyólag nemcsak belülről, de kívülről nézve is nagyok. A kisiskolásoknak ezek a merev falú ergonómikus iskolatáskák a legelőnyösebbek.

Hátrányuk viszont az, hogy a tapasztalatok szerint a gyermek jellemzően 1-3 évig fogja hordani. A nagyobb gyerekeknek már más igényeik vannak, és hiába igyekszünk a mintát úgy megválasztani, hogy ne legyen babás – mert 3-4. osztályban már lehet ciki lesz a póni, vagy a Superman és nehogy amiatt ne hordja a gyerek a táskát – a merev falút szívesebben lecserélik a kis tinik gurulós táskára, vagy hátizsákra (ami még mindig lehet továbbra is ergonómikus).

Gurulós iskolatáska:

Napjainkban éli fénykorát a gurulós iskolatáska. Nagyon sok gyártó vette fel a palettájára, nagyon sokféle létezik belőlük. Szépek, modernek, nagyon kényelmes táskák. Vannak olyan szerkezetek, melyek a húzókával egybe vannak építve, és vannak olyan iskolatáskák, hátizsákok, melyekhez külön lehet megvásárolni a húzószerkezetet. Az eleve egybe gyártott gurulós iskolatáskák ugyanúgy hordhatók háton is, mint a többi táska, legtöbbjének még ráhúzható kerékvédője is van, ami igazándiból nem a kerekeket védi, hanem a gyermek kabátját, ruháját, hogy eső, sár esetén ne koszolja össze.

A gurulós iskolatáskák többnyire nem merev falúak, de az egybe épített szerkezetek szinte kivétel nélkül merev gumírozott aljjal rendelkeznek így a táskának rendkívüli tartást biztosítanak, tökéletesen helyettesítenek egy merev falú táskát. Ergonómiai és anatómiai szempontoknak is tökéletesen megfelelnek, nagyon praktikusak, egyetlen hátrányuk a nagyságuk. Nagyok még a legkisebbek is! Ezeket inkább 3. osztálytól ajánljuk.

Ergonómikus hátizsák:

Jellemzője, hogy a táska kialakítása tökéletesen megfelel az ergonómiai és anatómiai elvárásoknak, gerinckímélő iskolatáskák, hátizsákok, viszont nem rendelkeznek merev fallal. Ha a gyermekünk elég ügyes és odafigyel a dolgaira, akkor akár 1. osztálytól nyugodtan lehet ilyen táskát is vásárolni. Előnye az ilyen táskáknak, hogy sokkal nagyobb a méretválaszték és már lényegesen kisebb méretűek is lehetnek. Alapvetően egy 19 literes iskolatáskának már tökéletesen elegendőnek kell lennie, maximum a tornazsákot kézben viszi a suliba. Nagyon sok olyan hátizsák van ezek közül is, amelyek gurulós szerkezetre rögzíthetőek. Tehát ezen táskákban is hatalmas lehetőségek vannak.

Ezeket az iskolatáskákat, hátizsákokat középiskolásoknak, egyetemistáknak, felnőtteknek is nyugodt szívvel ajánljuk, nem árt, ha az ő táskájuknál is szempont az ergonómikus kialakítás, hiszen ezáltal a gerinc lényegesen tehermentesítve van.

Mielőtt az iskolatáskát kiválasztjuk és mérlegeljük a szempontokat, gondoljuk át azt is, hogy gyermekünk mennyire lesz rákényszerülve arra, hogy iskolatáskát hordjon. Manapság a gyermekeknek a nagy részét a szülők az iskoláig viszik javarészt autóval és csak a suli előtt kell felkapni a tatyót, majd onnan becipelni a cuccokat. A délutáni cipekedés is nagyjából ezt jelenti. Ezt a szempontot is érdemes átgondolni és figyelembe venni, hiszen meglehet, hogy a szigorú anatómiai és ergonómiai kritériumok lazíthatók egy kicsit a design és a gyermek kedvéért, hogy végül ő is szeretettel hordja az iskolatáskáját, és mi is elégedettek legyünk a termék minőségével, árával, amellett, hogy a funkciójának is 100%-osan megfelel.

 

Hozzászólások lezárva.