2024. November 27. Virgil napja

Nem feltétlenül kell drágább naptejet venni a bőr védelméért

0

Számos hőhullám örvendeztette meg a nyaralók és keserítette meg a meleget kevésbé tűrők életét az idei nyáron. A szakadatlan forróságban sokszor már nem tudjuk, mit vessünk még le magunkról, hogy elviselhetőbb legyen a hőség. A bőrünket nem tudjuk, vigyázni viszont most kell leginkább az egész testünket beborító, legnagyobb felületű szervünkre. Az ugyanis nem felejt. Egy súlyosabb leégés, egy sérülés jó pár év után is okozhat komoly problémát, különösen a gyermekek esetében, ugyanis az ő bőrükben még nem alakultak ki bizonyos védekezési mechanizmusok.

Bár tökéletes védelem egyelőre nem létezik a szikrázó napsütés ellen, legfeljebb csak a besötétített, hűvös szoba, a naptejek sokat segíthetnek. Nem mindegy azonban, hogy mikor, milyen terméket használunk, s a bennük lévő összetevők, bár megvédenek a komoly leégéstől, milyen más, egészségre ártalmas összetevőket tartalmaznak. A választásban segít a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE), mely nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekkel együtt 25 naptejet tesztelt laboratóriumban és önkénteseken: 17 féle 30 faktoros felnőtt és 8 féle 50+ faktoros gyermekeknek szánt terméket. Mérték a termékek UVB- és UVA-sugárzás elleni hatékonyságát, vizsgálták a gyakorlati használatukat, a naptejek környezetre gyakorolt hatását és a termékek címkéjének információtartalmát is. Az önkéntesek pedig pontozták a naptejek kozmetikai tulajdonságait is, mint például a beszívódás gyorsasága, a termékek állaga, a ragadásmentesség, a zsírmentesség vagy a készítmény illata.

A vizsgált naptejek ára széles skálán mozog – 600–8000 forint/100 milliliter tartományban –, ám az eredmények ezúttal is azt mutatják, hogy az ár és a termék minősége nem feltétlenül egyenesen arányos – emeli ki a TVE tesztje. Az élen drágább márkákat találunk, így például a Biotherm és a La Roche Posay egyes cikkelemeit, de nem sokkal maradtak le a Lidl és Rossmann sajátmárkás termékei sem. A lista végén szereplő három termék esetében a fényvédő faktort meghatározó laboratóriumi mérés kisebb értéket mutatott, mint amit a gyártó ígért, ám összességében nem volt akkora az eltérés, hogy egy adott termék elbukjon a teszten.

A kutatások eredménye szerint a legtöbb ember nem használ megfelelő mennyiségű naptejet ahhoz, hogy a termék ki tudja fejteni a feltüntetett SPF szerinti védelmét. Mindig inkább több krémet használjunk, mint kevesebbet. Az SPF (Sun Protection Factor) a termék UVB-sugarak elleni védelemének hatékonyságára utal. A fényvédő faktor azt jelzi, hogy a termék használatával, mennyivel több időt tölthetünk a napon, anélkül, hogy leégnénk. (Egy egészséges felnőtt hozzávetőleg 20 percet tud a napon tölteni leégés nélkül.)

A napvédő krémeknek a védelmet nyújtó fő összetevők alapján két fajtája van. A fizikai napvédő krémek összetevői védőréteget képeznek a bőrön és mintegy pajzsként verik vissza a káros sugarakat. A kémiai napvédő krémek a bőrben felszívódva fejtik ki hatásukat, elnyelve a káros UVA- és UVB-sugarakat. Sok olyan termék kapható, amely a fizikai és kémiai napvédők kombinációja. A csomagoláson feltüntetett UVA-logó arra utal, hogy a termék megfelel az EU ajánlásának, és az UVA-sugárzás elleni védelem nagysága megegyezik a termék faktorszámának egyharmadával. A védelem jelölése a termékeken azonban nem egységes.

A naptejeket alkalmazásuk előtt ajánlatos ellenőrizni, hogy a felbontást követően meddig használhatók. A termékek többségének szavatossági ideje a felbontás után 12-18 hónap. Abban a kérdésben azonban megoszlik a szakértők véleménye, hogy hányas faktorú naptejet érdemes használni. Egyes bőrgyógyászok a legalább 30 faktoros termékeket ajánlják, míg mások csak 15-öset. A legbiztosabb tanács: akinek a bőre könnyen leég, annak a legjobb, ha a magasabb faktorszámú krémeket választja.

Aki bizonytalan abban, hogy mikor van szükség naptejre, figyelje az időjárás-jelentést: az abban közölt UV-index általában jó támpontot ad. A mutató a sugárzás erősségi szintjét adja meg egytől kilencig. Ha az érték egy és kettő közötti, akkor az UV-sugárzási szint gyenge, míg nyolc felett nagyon magas. Három feletti értéknél már érdemes naptejet használni. Figyelem! Magas UV-sugárzás azonban nemcsak nagy melegben fordul elő. A naptejjel a legjobb a napozás előtt negyedórával bekenni magunkat, amit – szakértők szerint – kétóránkét érdemes ismételni. Ám úszás után és izzadás esetén hamarabb is szükségessé válhat a krém újbóli felvitele.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az egész testfelületre 35 milliliter, azaz hét teáskanálnyi mennyiséget ajánl: egyet-egyet az arcra, a fejre és a nyakra, egy-egy teáskanálnyit a kezekre és lábakra, egyet a mellkas és egyet a hát területére. A nem megfelelő mennyiségű naptej használata csökkenti a védelem hatékonyságát. Ellenben ha az alkalmazott mennyiséget felére csökkentjük, a védelem hatékonysága akár a kétharmadára is csökkenhet. Gyakori, hogy a gyártó azt állítja a termékéről, hogy vízálló, ami azonban nem jelent valódi vízállóságot. A gyermekeket pedig ajánlatos mindig a nekik szánt naptejjel bekenni, azok ugyanis kevesebb olyan összetevőt tartalmaznak, amelyek irritálják a kicsik bőrét.

A Tudatos Vásárlók tanácsokat is adnak, hogyan védjük magunkat az erős napsugárzástól, hiszen a túlzott és védelem nélküli napozásnak, leégésnek számos káros hatása van a korai ráncosodástól a bőrrákig, ezért az UV-sugárzás elleni védelem rendkívül fontos. Ma már azt is tudjuk, hogy az UVA és az UVB sugárzás egyaránt károsítja a bőrt és bőrrákot okozhat. Fokozottan igaz ez a gyerekekre, az ő bőrükben ugyanis még nem alakultak ki bizonyos védekezési mechanizmusok. Ráadásul többet is vannak a napon: becslések szerint az ember az egész életében érő UV-sugárzás 80%-át 18 éves kora előtt “gyűjti be”.

  • Használj naptejet!
  • Használj bőrtípusodnak megfelelő naptejet, legalább SPF30-as faktorszámút, akkor is, ha jól barnuló, problémátlan bőrűnek tartod magad.
    Kend újra és újra
  • Ahhoz, hogy a faktorszám által biztosított időt tölthessünk a napon, fontos, hogy folyamatosan legyen védettségünk. Ezért két óránként újra és újra be kell kennünk magunkat, főleg akkor, ha csobbantunk egyet, vettünk egy frissítő zuhanyt, vagy sportolás miatt megizzadtunk.
  • Ha rövid az árnyékod, keresd az árnyékot!
  • Az UV-sugárzás délelőtt 10 és délután 4 óra között a legnagyobb. Ha teheted, ilyenkor ne tartózkodj a napon!
  • Figyeld az UV-előrejelzést
  • A szabadba tervezett programok előtt nézd meg, milyen lesz az UV-sugárzás. Ha közepes vagy erős sugárzást jeleznek, készülj fel a védekezésre!
  • Az enyhe árnyék nem elég
  • A kertben, strandokon, vízparton álló fák lombja, a napernyők, napvitorlák anyaga általában nem elég sűrű, ezért árnyékuk nem ad teljes védelmet. Keresd a sötétebb, egybefüggő árnyékot!
  • Öltözz, burkolózz
  • Egy könnyű vászoning, széles karimájú kalap, UV-filteres napszemüveg is segíthet a nap elleni védekezésben.
  • Nincs 100%-os naptej
  • Kisbabát soha ne napoztass!
  • A 6 hónaposnál nagyobb gyerekeket kend be vízálló, legalább SPF 30-as naptejjel.

Az egész család használhatja ugyanazt a naptejet, a védelem hatékonysága egyedül a faktorszámon múlik.

Hozzászólások lezárva.