2024. November 30. András, Andor napja

Színes kínálattal várta a hagyományőrző tábor a Marcikat és Marcellákat

0

Hetedik alkalommal került megszervezésre a Marci tábor Hevesen, a Radics Udvarban. Kezdetben három napos hagyományőrző programmal fogadták a 2008 óta a civil szervezetekkel dolgozó  Marci bojtárokat, a lányok kérésére azonban bővült a kör, ma már a “Marcellák” vannak többségben.

“Huszonhat gyermekkel kezdtük a programunkat, akik között számos visszatérő táborozót köszönthetünk. Nagy Levente, Budai Zsombor az első alkalomtól részese a programunknak. Azt gondolom, színes volt a kínálatunk, forgószínpad rendszerben,  szakmai vezetők által összefogott kis közösségekben “dolgoztunk”. Öröm volt számunkra, hogy a vászon-és gyöngyszövést, gyapjú- és vesszőfonást,  hímzést, faragást, korongozást minden gyermek kipróbálhatta, de szívesen nemezeltek, batikoltak is a táborozók. Az első napon gyűjtött csillag, kerekrózsa, gránátalma, szegfű és rozmaring díszítményeket újratervezték, a “jövő tárgyai” új funkciókat kaptak.

Barangoltunk Jászszentandrásra, ahol a Dávid család által szervezett kézműves csoporttól a tájegység hagyományaiból kaptunk ízelítőt. A néptánc és daltanulás már az elmúlt évben is szerepelt  programunkban, azonban most nem csupán a táncpedagógust, de a gyermektánccsoport tagját is fogadhattuk, aki csodás szólótáncot mutatott be fiataljainknak. Városunk kiváló  súlydobói és gerelyhajítói  a Marci és Marcellák között is  népszerűsítette a sportágat.

Az elmúlt évben már szerveztünk közös kézműves programokat a szülőkkel, ahol együtt alkotva, a gyermek igyekezett megosztani a kapott tudást az először szövőszékben vagy korong mellett ülő édesapával, édesanyával. A táborzárás napján közös munkával színesített izgalmas és kedves percek vártak ránk.

Bízunk benne, a hagyományok megélése – ha néhány napig, vagy óráig  is tartott, a szülőnek, gyermeknek egyaránt kötődést ad az alkotómunkához, a tárgyakhoz, a  közösséghez, a szülőhelyhez, a szakmai vezetőkhöz.  Mi ezért dolgoztunk a  felkért szakemberekkel – Andrási István, Balogh Gyuláné, Budai-Tóth Zsuzsa, Bessenyei Jánosné, Dávid Sándor, Dávid Sándorné, Kissné Kertész Gabriella, Lassú Imre, Lassú Imréné,  Pataki Miklósné, Vermes Lajosné –  és a mindig példát adó önkéntesekkel.

Ez a tábor a Hagyományok Háza, a Csoóri Sándor pályázat és Heves Város Önkormányzata támogatásával a Csillagvirág Népművészeti Egyesület szervezésében jött létre” –  tájékoztatott az elmúlt hét programjairól Báder Miklósné, a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet elnöke.

Hozzászólások lezárva.