Integrált gyermekprogramokat támogat a magyar kormány: 31 járás osztozik a 15 milliárdon
Megjelent az integrált térségi gyermekprogramokat támogató felhívás, melynek keretösszege 15 milliárd forint. A kérdésben tartottak szakmai konferenciát június 8-án, Hevesen. A meghívott előadók abban nyújtottak segítséget a jelenlévő szakemberek számára a nap folyamán, hogy tapasztalatukkal segítsék a helyi pályázatok megvalósítását, felkészítsék a szereplőket a több éves, átfogó szakmai program megvalósítására, és a felmerülő kérdésekre választ adjanak.
A helyi önkormányzatok és non profit szervezetek június közepétől pályázhatnak, közöttük célzottan Heves városa is. Mint a járás család-és gyermekjóléti központjának fenntartója, előreláthatóan 400-600 millió forint támogatásban részesül, melyet 5 évre kell elosztania – tájékoztatta a Hevesi Hírportált Langerné Victor Katalin társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár a konferenciát követően.
Heves városában 2016 őszén újraindulhat a már helyben is jól ismert „GYEP”, vagyis a Gyerekesély Program program, mely 5 éven keresztül, több képzett, helyi szakember számára biztosít munkalehetőséget és esélyt arra, hogy a hátrányos helyzetű gyermekek és családtagjaik visszailleszkedjenek az integrált helyi közösségekbe.
A pályázat kifejezetten a gyermekszegénység visszaszorítását, megelőzését és a szegény családban élő gyermekek, továbbá a tartós rászorultságban élők számának csökkentését célozza meg. A forrást az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.
Az ország 31 leghátrányosabb helyzetű járásának gyermekjóléti központja és az őket fenntartó önkormányzatok pályázhatnak. A nyertes pályázók 350 és 500 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásban részesülnek – emelte ki Langerné Victor Katalin helyettes államtitkár.
Emlékeztetett arra, hogy 2007 és 2013 között már volt egy hasonló program, akkor 23 hátrányos helyzetű kistérségben sikerült olyan együttműködéseket kialakítani, olyan szolgáltatásokat kiépíteni, amelyekre eddig nem volt példa. Az a program 42 ezer gyermekhez jutott el – húzta alá a helyettes államtitkár.
A helyi igényeket és szükségleteket figyelembe véve a mostani pályázati felhívás keretében megvalósuló fejlesztések átfogó célja a korábbi időszakban elindított integrált gyermekprogramok továbbfejlesztése, folytatása – fogalmazott Langerné Viktor Katalin.
Hangsúlyozta, hogy ez a program is az együttműködésre épül.
Azt is elmondta: “a most meghirdetett program hozzájárul, többek között a gyermekeket sújtó nélkülözés mérsékléséhez, segíti a gyerekek továbbtanulási mutatóinak javulását, valamint az integrált helyi közösségek kialakítását.
– Mint említettem, a Gyerekesély Program egy folytatás, amelynek volt már előzménye és komoly értékelés után döntött úgy a minisztérium, hogy az egyértelműen látszó eredmények hatására – a szegénységben, szegény családokban élő gyermekek aránya csökkent – érdemes ezt folytatni. 15 milliárdos programról beszélünk, amiben most már 32 járás fog részt venni. Egyre inkább növekszik azoknak a térségeknek az aránya, amelyeket bevonunk a programba. Azokban a régiókban, ahol ez a program indul és működik, ott a helyi szakemberek , a döntéshozók, a szülők együttműködésével kezdetét veszi egy érezhető, dinamikus fejlődés – zárta szavait Langerné Victor Katalin.