A Heves Média Kft., valamint a HKK Művelődési Központ Tagintézmény munkatársai a jelenlegi járványügyi helyzetet figyelembe véve, igyekeznek minél színesebb és érdekesebb – online – programokat kínálni a város lakóinak. A folyamatos pályázati lehetőségek mellett, még a múlt esztendőben egy olyan interjúsorozatot indítottunk el, melynek keretében Heves város kézműves alkotóit, a helyi alkotó embereket mutatjuk be az olvasóknak.
Korábban a Radics Kúria Kiállítóhelyet, a megújult Népművészeti Galériát, valamint a hevesi Balogh Gyuláné Palla Márta – népi kismesterség-oktató, szálasanyag-készítőről elkészített kisfilmünket tártuk a nyilvánosság elé, a Hevesi Hírportál youtobe csatornáján.
Az új év januárjában Kovácsné Kocsis Krisztinához, a Manó Műhely tulajdonosához látogatottunk el. Krisztina elmesélte stábunknak azt is, hogyan indult a vállalkozása, valamint mesélt jövőbeni terveiről. Az interjút követően megtekinthettünk egy tavasz ihlette asztali dekoráció, majd ugyanebben a témában, egy fali kép elkészültét is.
Az alábbiakban Krisztina munkásságát mutatjuk be:
– Miért döntöttél saját vállalkozás indítása mellett? Kérlek, oszd meg az olvasókkal az előzményeket!
Az alkotás iránti vágy már a gyermekkoromat is végigkísérte. Édesanyám varrónő volt, lány korában sokszor magának varrta ruháit és úgy érzem, tőle kaptam az alkotás iránti szeretetet is. Sokszor készítettünk együtt babaházat, babaruhákat.
Nagyon szerettem a dekorációkat, és ha volt rá alkalom, magam készítettem az ajándékokat rokonoknak, barátoknak.
2016-ban hobbiként indult, heti rendszerességgel a munka mellett…
Ebben az időben már 4 éves volt a kisfiam, aki óvodába járt, én pedig a kereskedelemben dolgoztam. Arián, – mivel akkor került közösségbe -, havi rendszerességgel volt beteg, a munkahelyemen pedig ezt nem tolerálták. Ebben az időszakban a férjem is külföldön dolgozott, ami megnehezítette a helyzetet.
Közel egy évig húztuk így, majd jött a megoldás: mi lenne, ha a hobbiból vállalkozás lenne?
Az ötletet rögtön támogatta a családom, ahogy ezt a mai napig teszik. Ők a legnagyobb segítőim és ösztönzőim, ha nem lennének, már többször feladtam volna. Ezúton is köszönöm, hogy vannak nekem.
Így a hobbiból induló kézművesség 2017 novemberétől hivatalosan is az életem egyik legfontosabb része, a “szerelmem” lett. Ő a Manó Műhely.
– Miért éppen a Manó Műhely nevet kapta?
Mindig is úgy gondoltam, hogy a kézműves emberek olyanok, mint a mesebeli manók, akik valami csodásat alkotnak. Illetve érdeklődtem a mitikus lények után, akik tetszettek kinézetre is. Plusz a kisfiamat manónak becézzük, így ez csak megerősített, hogy Manó Műhely legyen a vállalkozásom neve.
– Milyen anyagokat használsz fel a dekorációk elkészítése során?
Rengeteg anyaggal dolgozom, de a legfontosabb számomra a minőség!
Kezdetben nem szerettem művirágokat használni, de ma már a művirágok egészen mást jelentenek, mint amire pár éve még ennek a szónak a hallatán gondoltunk. Így mostanra a kedvenc alapanyagommá váltak, mert szépek és élethűek. Sok vásárlóm össze is téveszti azokat az élő virággal.
Emellett dolgozom még termésekkel, melyeket kirándulással egybekötve szedünk a családdal, de használok még szatén és bársony szalagokat, kagylókat, csigaházakat, mohákat, szalma alapot, száraz oázist, kerámia figurákat, fa termékeket, száraz virágokat és még sok-sok szépséget.
– Milyen alkalmakra készítesz dekorációt? Egyedi igényeket, kéréseket is megvalósítasz?
Minden alkalomra készítek termékeket. Ballagásra, esküvőre, húsvétra, karácsonyra, Valentin-napra, anyák napjára, pedagógusnapra, babavárásra/érkezésre, nőnapra, mindenszentekre, de legyen az bármilyen alkalom, mindig hű vagyok a saját stílusomhoz.
Egyedi igényeket is szívesen teljesítek, mert azok mindig kihívást jelentenek számomra. Amikor az emberek felkeresnek személyre szabott kérésekkel, vagy az én kézműves alkotásomat választják, nem csupán egy terméket vásárolnak, hanem a szívem egy darabját is!
Ilyenkor a kísérletezéssel, sikerekkel és bukásokkal töltött órákat értékelik…
– Hol találkozhatunk a termékeiddel?
Több helyen is elérhető vagyok. A Facebookon Manó Műhely néven, ahol már 1400 követőm van, de személyesen is találkozhatnak velem szerdán vagy szombaton a hevesi piacon, a bérelt asztalomnál. Az állandó vásárlóim a műhelybe is ellátogatnak.
– Régebben tartottál műhely-foglalkozásokat, erről mit tudhatunk? Tervezel ilyeneket a jövőben is?
Igen. Nagyon szeretek gyerekekkel foglalkozni, szeretem megfigyelni, ahogyan kibontakoznak. Ezt a programot kreatív délutánnak hívom, melyek arról szólnak, hogy összeülünk a gyerekekkel, szülőkkel, együtt alkotunk és közben kikapcsolódunk.
Az egyik résztvevő anyuka azt mondta alkotás közben, hogy TERÁPIA, és ez számomra mindennél többet jelentett, mert „átment” mindaz, amit adni szeretnék ezeken a foglalkozásokon: egy kis „énidőt” rohanó világunkban.
Sajnos a kialakult járványhelyzet miatt tavaly ezek a foglalkozások elmaradtak, de remélem, idén már ez másképp lesz és újra együtt alkothatunk!
– Mit szeretnél még megvalósítani a jövőben?
Rengeteg tervem van. Nagyon szeretem az esküvői dekorációkat, amiben idén ki is próbálhatom magam egy nagyobb projektben, persze ha a jelenlegi helyzet engedi. Ebből adódóan szeretném képezni magam. Szeretném megvalósítani egy több éves álmomat is, ami már folyamatban van, de erről többet most nem szeretnék elárulni. Amennyiben megvalósul, szívesen visszatérnék erre a jövőben egy újabb beszélgetés keretében.
További sok sikert kívánunk Krisztinának kreatív munkájához!
Az interjú készítői: Balogh Margó főszerkesztő, Pintér Zsuzsanna szerkesztő, Kóczián Judit riporter
Fényképezte: Hevesi Hírportál/Kóczián Judit