2024. November 28. Stefánia napja

Több fontos változás lép életbe 2021 januárjában

0

2021 első hónapjában több fontos változás fog életbe lépni. Nagyon nagy segítséget kapnak a családok a kormánytól, elindul a lakásfelújítási program és megkezdődik az orvosi bérek emelése.

Január 1-től a kormány 27 százalékról 5 százalékra csökkenti a lakásépítés és a lakásértékesítés áfáját bizonyos esetekben. Az első és legfontosabb feltétel, hogy a kedvezményes 5 százalékos adómértékkel áfás számla, csak nem áfa-adóalany magánszemély vásárló, illetve megrendelő részére állítható ki. A második fontos feltétel, hogy csak abban az esetben terheli 5 százalékos áfa az ügyletet, ha az ingatlan első rendeltetésszerű használatbavétele még nem történt meg; vagy az első rendeltetésszerű használatbavétele megtörtént, de az arra jogosító hatósági engedély jogerőre emelkedése vagy használatbavétel tudomásulvételi eljárás esetén a használatbavétel hallgatással történő tudomásul vétele és az értékesítés között még nem telt el két év.

Az új építésű lakásoknál az 5 százalékos áfa is visszaigényelhető lesz, emellett a vagyonátruházási illetéket – mind használt, mind új építésű lakások vásárlásánál – is elengedik. Ennek feltétele, hogy a vevő CSOK támogatást igényeljen a vásárláshoz.

Elindul a lakásfelújítási program, amelyben a gyerekes vagy gyereket váró családok a lakásfelújításra fordított összeg felét, maximum 3 millió forintot utólag vissza nem térítendő támogatásként kapnak az államtól. Az érintettek pedig 2021 februárjától a korszerűsítéshez államilag támogatott, maximum 10 éves futamidejű, maximum 3 százalékos kamatozású hitelt igényelhetnek.

Meghosszabbodik a hiteltörlesztési moratórium 2021. június 30-ig és továbbra is mindenki jogosult lesz az eredeti feltételek mentén rá. Aki nem szeretne fizetni, annak nem kell semmit sem tennie, ha az első hullámban jogosult volt, alanyi jogon jár neki a haladék most is. Ez továbbra is csak a március 18-a előtt felvett hitelekre vonatkozik.

Folytatódik a bértámogatási program, hogy segítse a bajba jutott ágazatokban dolgozókat. A koronavírus-járvány miatt elindított munkahelyvédelmi bértámogatásban részesülők túlnyomó többségének nemcsak a csökkentett munkaidős foglalkoztatáshoz biztosított állami támogatás kifizetésének idejére, hanem jóval azon túl is sikerült megőrizni a munkahelyét.

Felére csökken a kis- és közepes vállalkozások iparűzési adója. A 180 napnál rövidebb ideig tartó építési tevékenységet ugyanis idén már nem terheli az ideiglenes tevékenység utáni iparűzési adó, ami az ötszázalékos újlakás-áfa mellett újabb lökést adhat a hazai építőiparnak.

Megkezdődik a 13. havi nyugdíj visszaépítése. Idén negyedhavi összeget kapnak kézhez az időskorúak, 2022 elején félhavit, a 2023-as kifizetés háromnegyed havi összegnek felel majd meg, 2024-ben pedig a havi nyugdíj teljes összege eljut a jogosultakhoz.

Elindul az orvosi béremelési program. Egy rezidens gyakorlati időtől függően 7-800 ezer forint körüli alapbért fog majd kapni, az idősebb orvosok 2,4 millió forintot is kereshetnek, így megállítható az orvosok elvándorlása.

Az áfabevallás tervezetét a NAV készíti el. Ezt július 1-jén kezdik meg. Ez azonban nem jelenti azt, hogy – a magánszemélyek szja-bevallásához hasonlóan – kész is lenne az adóbevallás, a visszaigénylések miatt a bevallási tervezetet csak az adózó véglegesítheti.

A gépjárműadóval és a helyi iparűzési adóval kapcsolatos adóhatósági feladatok az önkormányzatoktól átkerülnek a NAV-hoz.

Hivatalosan az év első munkanapjától, január 4-től már nem csak a vállalkozások, hanem a magánszemélyek felé kiállított számlákat is továbbítani kell a NAV-nak. Csakhogy az adóhatóság március 31-ig türelmi időt hirdetett.

Megnő az egészségügyi szolgáltatási járulék, aki ezt saját magának fizeti, annak havi 8 ezer forintot kell majd befizetnie. Mivel minden hónapban az előző hónapért kell fizetni, az első emelt összegű tétel befizetési határideje február 12. lesz.

Emelkedik januártól a gyermekgondozási díj, a 2019-ben bevezetett gyod a még 2018-ban meghatározott ütem szerint januártól a minimálbér 88 százalékára emelkedik a 2020-as 77 százalékról. A szociálpolitikát érintő változás lesz a csecsemőgondozási díj emelkedése is, de ez csak júliusban lép életbe.

Forrás: origo.hu

Hozzászólások lezárva.