Már-már hagyománynak tekinthető, hogy a HSE 2015 óta minden év végén megtartja a hevesi atlétika eredményeiről szóló beszámolóját. Sajnos, idén az ismert okok miatt a szokásos formában nem tudták ezt megtenni. Ennek ellenére néhány szót mindenképpen érdemes szólni erről az évről is, hiszen – járvány ide, vagy oda – születtek nagyon szép eredmények.
„Ez még akkor is igaz, ha az évad bizony kicsit foghíjas volt, hiszen pl. válogatott versenyek egyáltalán nem voltak. Mindettől függetlenül, számos szép sikert értek el atlétáink. Természetes, hogy az idén is volt néhány olyan eredmény, amely nem szolgált az örömünkre, de ez a versenysport velejárója. Összességében azonban elmondhatjuk, hogy sportolóink a korábbi évek eredményeihez méltón szerepeltek” – tájékoztatott Megyeri István, a HSE atlétikai szakosztályának vezetője, aki az alábbiakban összegezte a 2020-as év tapasztalatait.
– Idén csatlakozott a szakosztályunkhoz Frisch László ultra terepfutó. Nehéz lenne felsorolni minden eredményét, ezért róla csak annyit: idén megnyerte a Szlovák Ultra Trail összetett bajnokságot. Sok száz kilométert kellett ehhez Lacinak teljesíteni, és nagy öröm számunkra, az utolsó néhány versenyen már a HSE színeit képviselte.
A gyermek korosztályban négy sportoló: Balogh Emma, Bódis Marcell, Kolláth Kornél és Ötvös Vivien vett részt versenyeken. Sajnos sok viadal elmaradt. Kitűnt a gyerekek közül Kolláth Kornél, aki gerelyhajításban új egyéni csúccsal dobogós pozícióban végzett Albertirsán.
Baglyas Kíra Karina újonc korosztályúként idén először szerepelhetett országos bajnokságon. Jól sikerült a bemutatkozása, hiszen nyáron bejutott a nyolcas döntőbe és végeredményben a 7. helyen végzett. Emellett figyelemre méltó a 11,12 méteres egyéni rekordja is.
Kovács Janka a serdülő korosztályban szerepelt az idén. Elsősorban súlylökő versenyeken indult és csupán 2 centiméterrel maradt el a tízméteres határtól. A legnagyobb sikerét mégis gerelyhajításban érte el, amikor a serdülő országos csapatbajnokságon az Ikarus BSE csapatának tagjaként ezüstérmes lett.
Csintalan Dániel súlylökőnk ugyancsak a serdülő korosztályban versenyzett. Tagja a hevesi „triónak”. Nincs könnyű dolga, hiszen a házon belüli ellenfelei is nagyon kemények. A fedettpályás országos bajnokságon egyéniben ezüstérmes tudott lenni, míg a serdülő országos csapatbajnokságon tagja volt az aranyérmes Ikarus BSE csapatnak. Az egyéni csúcsát többször is megjavította az idén (14,72 m). Dani tagja volt a Diákolimpia országos atlétikai csapatdöntőn aranyérmet nyert EJROK csapatnak is.
Kovács Kristóf (serdülő) teljesítménye csaknem négy métert javult a tavalyi legjobbjához képest. Bár az országos bajnokságokon éppen csak lemaradt a dobogóról, de az egyéni legjobbját jelentő 15,40 méterrel teljesítette a versenyszám aranyjelvényes szintjét. Ő is tagja volt a csapatbajnokságon első helyezést elért csapatnak, illetve a diákolimpiai aranyérmes kvartettnek. Kristófot a teljesítménye alapján beválasztották a Magyar Atlétikai Szövetség kiemelt súlylökő csoportjába is.
Barta Zoltán (serdülő) súlylökőnk nagyszerű évet tudhat maga mögött, hiszen minden egyes alkalommal győzni tudott, amikor dobókörbe lépett. Ennek köszönhetően kétszeres országos bajnoki aranyérmes egyéniben, emellett tagja volt az országos bajnoki címet nyert csapatnak is. Mindemellett egy – több mint figyelemre méltó – 16 méteres eredménnyel ért el egyéni csúcsot, amellyel teljesítette a versenyszám aranyjelvényes minősítési szintjét. Csapattag volt a Diákolimpián, így ott is aranyérmes lett, illetve bekerült a szövetség kiemelt csoportjába.
Tóth Lilla ifjúsági korosztályúként gerelyhajításban szerepelt. Sajnos szinte a teljes idényére rányomta a bélyegét egy makacs vállsérülés, ami ebben a versenyszámban több, mint probléma egy atlétának. Emiatt nem tudott rajthoz állni az ifjúsági liga döntőn, és idén az egyéni csúcsjavítás is elmaradt. Ezzel együtt a téli dobó OB-n a hatodik, nyáron pedig a hetedik helyet tudta megszerezni. Ugyanakkor az Ikarus BSE csapatának tagjaként a versenyszámában aranyérmes lett a csapatbajnokságon. Ezek az eredmények – figyelemmel a hátráltató sérülésre is – elismerésre méltóak.
Megyeri Dávid (ifjúsági) idén a korosztályában az 5. versenyző lett, aki 60 méter fölötti eredményt tudott elérni, és ebben a pozícióban végzett az aktuális ranglistán is. A két országos bajnokságon a 4. és az 5. helyet szerezte meg, utóbbi helyen zárta az ifjúsági liga döntőt is. Számára az ifjúsági országos csapatbajnokság lesz emlékezetes, hiszen az Ikarus BSE triójának tagjaként, ugyanabban az összeállításban háromszoros országos bajnoki aranyérmesek lettek (diszkosz, gerely, súly). Emellett tagja volt a Diákolimpián aranyérmes súlylökő, illetve az ezüstérmes gerelyhajító csapatnak is.
Somodi Bálint (junior) gerelyhajító három nyolcas döntős helyet is szerzett: a két országos bajnokságon 5. és 6., míg a junior liga döntőn a 7. helyet szerezte meg. Figyelemre méltó, hogy az egyéni csúcsát több alkalommal is megjavította az év folyamán, és nagyon közel került az 50 méteres határhoz. Nagy esélye van, hogy jövőre – már U23 korosztályúként – át is tudja lépni azt.
Nagy Zsombor gerelyhajító idén volt „elsőéves” junior és rögtön egy bronzéremmel mutatkozott be az országos bajnokságon (téli dobó OB). Nyáron a 4. helyet tudta megszerezni, és a junior liga döntőn is ugyanezt a helyezést érte el. Stabil 50 méter fölötti atléta lett belőle, szinte nem volt olyan versenye, ahol gyengébb eredményt ért volna el. Zsombor emellett tagja volt a Diákolimpián ezüstérmes gerelyhajító csapatnak is. (Ebben a korosztályban már a felnőtt, 800 grammos gerellyel versenyeznek az atléták.)
Kovács Noel gerelyhajító számára nagy áttörést hozott az év, hiszen idén sikerült először 70 méter fölé dobnia a szert. Ezt háromszor is megtette és 72,01 méteres egyéni csúccsal fejezte be az évet. Mindkét felnőtt országos bajnokságon rajthoz állt, és mindkét alkalommal a 4. helyen végzett. Emellett a saját (U23) korosztályában országos bajnok lett. A felnőtt (szuper) liga döntő után a dobogó második fokára állhatott fel. Noel az eredményével biztos résztvevőnek tekinthető a jövő évi U23 Európa Bajnokságon. Emellett bekerült a MASZ kiemelt gerelyes csoportjába is.
Kovács László súlylökő idén volt első éves az U23 korosztályban. A felnőtt mezőnyben a fedettpályás OB-n negyedik lett, nyáron pedig már felállhatott a dobogó harmadik fokára. Ezt követően megnyerte a felnőttek szuper liga döntőjét is. Közben „természetesen” megnyerte a saját korosztálya országos bajnokságát. Laci az eredményei alapján nem csak a MASZ kiemelt csoportjának a tagja, de bekerült azon válogatott atléták csoportjába is, akik a 2023. évi budapesti atlétikai vb-re készülnek. Eredményei alapján nem nagy merészség kijelenteni azt, hogy teljesíteni fogja majd az U23 EB kvalifikációs szintjét.
Detrik Balázs súlylökő a 2018. és 2019. év után idén is felállhatott a dobogóra az országos bajnokságon. Igaz, most „csak” a második fokára, de így is elismerésre méltó eredmény, hogy a felnőtt pályafutása első három évében mindannyiszor dobogós helyen végzett. Emellett gyakorlatilag nem volt olyan versenye, ahol ne az első három között fejezte volna a küzdelmet. Ismerve Balázs szorgalmát, bizton számíthatunk arra, hogy jövőre újra előbbre fog lépni.
Összefoglalás:
Nagy öröm, hogy ebben az esztendőben az újonc korosztálytól a felnőttig, a 12 hevesi atlétából 11-en dobogóra állhattak országos versenyen – ideértve az egyéni- és a csapat országos bajnokságokat, illetve a Diákolimpia országos döntőjét. Ezen túlmenően:
- Négy egyéni versenyszámban született országos bajnoki aranyérem: Barta Zoltán 2×, Kovács László (mindketten súlylökésben) és Kovács Noel (gerelyhajításban)
- A hevesi atléták öt országos csapatbajnoki aranyérem részesei voltak: Barta Zoltán, Csintalan Dániel és Kovács Kristóf súlylökésben, Tóth Lilla gerelyhajításban, míg Megyeri Dávid diszkoszvetésben, gerelyhajításban és súlylökésben
- Két atlétánk teljesítette az aranyjelvényes szintet: Barta Zoltán és Kovács Kristóf (mindketten súlylökésben)
- A Diákolimpia országos atlétikai csapatdöntőjén két érem elnyeréséből vették ki a részüket az atlétáink: az ezüstérmes gerelyhajító csapatban Dányi Péter és Horváth László mellett Megyeri Dávid és Nagy Zsombor, míg az aranyérmes súlylökő csapatban Barta Zoltán, Csintalan Dániel, Kovács Kristóf és Megyeri Dávid szerepeltek
- Kovács Noel teljesítette az U23 Európa Bajnokság kvalifikációs szintjét
- Négy atlétánk került be a MASZ kiemelt csoportjaiba: Barta Zoltán, Kovács Kristóf és Kovács László (súlylökés), valamint Kovács Noel (gerelyhajítás)
- Kovács László a válogatott csoport tagjaként készülhet a 2023-as budapesti vb-re
Tervek 2021-re:
- Kovács László is teljesítse az U23 EB szintet
- Kovács Noel stabilizálja a pozícióját a jelenlegi magyar ranglistavezető mögött
- Detrik Balázs javítsa tovább az egyéni csúcsát és stabilan dobogós legyen az országos bajnokságokon
- Öt új igazolás (négy U14 és egy U18)
- Atlétáink az országos bajnokságokon a nyolcas döntőkben végezzenek, természetesen „nem árt” néhány érem sem
Annyit még szeretnék megjegyezni, hogy jövőre több atlétánk is korosztályt fog váltani, és a nehezebb szerrel való versenyzés nyilván külön kihívást jelent majd a számukra: Baglyas Kíra Karina jövőre már U16-os lesz, a négy serdülő atlétánk az U18-ba lép fel, a két ifjúsági pedig U20-as lesz, míg Somodi Bálint felkerül az U23-ba.