Óriási közönségsikerrel, arany minősítéssel és az Emberi Erőforrások Minisztériuma különdíjával zárult a Blaha Színkör számára a XIX. Országos Falusi és a VII. Kárpát-medencei Színjátszó Találkozó Adácson.
Az „Egy asszon két vétkecskéje” c. stúdiószínházi előadás bukovinai székely, gyimesi és moldvai csángó népi szerelmes történeteket dolgozott fel, melyek alapját a Kóka Rozália által összegyűjtött élettörténetek adták. A Blaha most is igazi csemegével örvendeztette meg a színházba járókat. Négy különböző helyzetet, négy különböző színházi stílusban feldolgozva igényes esti – felnőtteknek szóló – szórakozást nyújtott.
Erdészné Turcsányi Katalin rendező és lelkes kis gárdája pajkos történeteket vitt színre gyönyörű nyelvezettel és briliáns színészi játékkal, a sokszor pajzán helyzeteket finoman megjelenítve és rendezve.
Ősbemutatón tapsolhattak a hevesiek pénteken a vásári képmutogatónak, aki arról regélt, hogyan mentették meg a lusta menyecskét a varrásban, fonásban és szövésben megcsúnyult öregasszonyok attól, hogy hozzájuk hasonlatossá váljon. „A részeges ember felesége” gesztusjátékkal nyűgözte le nemcsak a helyi közönséget, de másnap a hozzáértő zsűrit is, akik mind az egyéni színészi teljesítményről, mind az összjátékról elismerően nyilatkoztak.
Az „Egy asszon, két asszon” közjátékban egy örömapa kér segítséget újdonsült menyétől, és vezeti rá finoman a fiát, hogy bizony egy feleség is elég a háznál.
Mozdulatszínházi feldolgozásban tárult a nézők elé az „Egy asszon két vétkecskéje”, olyan színvonalasan és hitelesen előadva, ami a fesztivál szakmai berkeiben is meghozta a remélt elismerést. Az utolsóként bemutatott élettörténet egyik jelenetét Regős János, a Magyar Szín-Játékos Szövetség elnöke „védelem alá” vetetné, a lerészegedő férj gesztusjátékával együtt. Az értékelésnél kiemelte azt is, ha járt volna a legjobb színészi játékért díj, akkor azt Lólé Mihály kapta volna meg az iszákos családfő megformálásáért, mert ennek tökéletesítése az egyetemen hosszú hónapok munkája.
Az idei nemzetközi színjátszó fesztiválon két arany minősítés született. Az egyik a hevesi Blaha Színkört, a másik a jászfényszarui Fortuna Együttest illette. Ez külön öröm volt mind a két rendező számára, hiszen a fortunások vezetője, Kovács Andrásné, Erdészné Turcsányi Katalinnak az első mestere volt, akitől a szakmát tanulta.
Az EMMI különdíja pedig ennek az igazán színvonalas előadásnak és a július óta folyó munkának az elismerése és megkoronázása volt: „A népi színjátszás megújításáért”
Eddig sem csupán a nevük volt garancia a sikerre, hanem a „Blahások” személye is, akik fennállásuk több mint három éve alatt számos előadáson csempésztek egy kis vidámságot, vagy éppen elgondolkodtató perceket nézőik életébe. Eddig és ezután is legfőbb törekvésük lesz olyan darabok bemutatása, ahol építhetnek a közösség erejére, arra a kis művészeti csoportra, amit úgy hívnak, hogy Blaha Színkör, és ahol mindenki azt érezheti, hogy jó helyre jött, mert itt figyelnek a másikra és örülnek egymás sikereinek.
Molnár Ferenc „Ibolyája”, a „Charley nénje” bohókás figurái, a „Szerelem kell és kész” örökzöld dallamai, Móricz zseniális, vaskos humorú alakjait felvonultató „Dinnyék” c. egyfelvonásosai, a „Passiójáték”, a „Tékozló fiú” története, vagy az „Egy asszon két vétkecskéje” mind-mind másért szerethető, de egy közös mégis van bennük. Mindegyik magas színvonalon, a nézőt partnernek tekintve és tanítva mulattat. Mert – ahogyan azt Erdészné Turcsányi Katalin egyfajta hitvallásként megfogalmazta – a Blaha célja úgy nyújtani igényes színházi szórakozást, kikapcsolódást a nézőnek, hogy közben a játszók is élvezzék a színpadi létet! És ezt mi, nézők, érezzük is.
Gratulálunk az elismerésekhez és a játszóknak: Árvai Erzsébet, Bardiné Bohács Anikó, Baloghné Tóth Edit, Grimplinyi Gábor, Kirschner Gábor, Lólé Mihály, Magdáné Balázs Edit, Paksi Piroska, Szombati Imre, Vass Lászlóné. A technika remek kezelése Varga István munkája. A Blaha Színkör szerelmes történeteit finom humorú népi dalbetétek kötik össze Halassy Csilla előadásában.
Javasoljuk azoknak, akik még nem látták, hogy mindenképpen nézzék meg az arany fokozatra minősített előadást– legközelebb november 28-án, Kóka Rozália társaságában!