2024. November 30. András, Andor napja

Itt a nyári pollenszezon, vigyázzanak az allergiások!

0

Nagyon sok allergiát okozó növény virágzik nyáron, megkeserítve az érzékenységgel élők mindennapjait. Égő és viszkető szemek, könnyezés, köhögés, orrdugulás, vagy éppen szűnni nem akaró orrfolyás – ezek az allergiás tünetek a nyári kirándulást is kellemetlenné tudják tenni. Ráadásul nem csupán a pollenek, de a rovarcsípések és a napfény is kiválthatnak allergiás reakciót.

Magyarországon körülbelül 250 ezerre tehető a virágzó növényfélék száma, ezek közül 250 fajtának a pollenje okozhat allergiás reakciót. De ez is bőven elég ahhoz, hogy sokak életét megkeserítse. Hazánkban csak a parlagfűre több mint hárommillióan allergiásak, számos más olyan növény is virágzik azonban nyáron, mely hasonló hatást válthat ki pollenjével, vagyis a növények hím szaporító sejtjeivel, melyek virágzáskor a levegőbe kerülnek.

Míg kora és késő tavasszal főként a fák pollenjei okoznak problémákat, nyáron a fűfélék és a gyomnövények is, tovább súlyosbítva a tüneteket, ha valakinél már korábban elkezdődött az allergiás időszak, és még nem tudott belőle kikeveredni. A parlagfüvet sok allergiás igyekszik nagy ívben kerülni, ha azonban a fűfélékre és gyomokra általánosabb értelemben véve is allergiás valaki, a következőktől is érdemes távol tartania magát, legyen szó akár csak egy kirándulásról, mely kaszálókat, réteket is érint.

A parlagfű az egyik leginkább allergén gyomnövény, mely minden évben főként júliusban és augusztusban virágzik. A fekete üröm szintén allergén gyomnövény, mely júliustól virágzik. Az aranyvessző pollenjei is allergének lehetnek, így júliustól szeptemberig tartó virágzása idején érdemes vigyázni vele. A libatopfélék közül különösen a fehér libatop pollenje veszélyes. Júliusban és augusztusban intenzív a virágzása, de még szeptemberben is okozhat problémát. A taréjos cincor júniusban és júliusban virágzik. Az allergén pollenjéről ismert selyemperje és angolperje egész nyáron virágzik. A fák közül nyáron, egészen július végéig a hársfa virágai lehetnek különösen allergének, kevésbé szerencsések azok, akiknek nem az elbűvölő, édes illat jut eszébe róluk.

“Nyáron a levegő tele van szemmel nem látható pollenekkel. A belélegzett virágpor megtapad a nyálkahártyánkon, a szervezetünk pedig beindítja természetes védekező rendszerét. Mivel a pollent veszélyes anyagnak véli, harcolni kezd ellene, sokszor már elviselhetetlen panaszokat okozva ezzel az allergiásoknak. A tünetek erőssége egyénenként változó, tenni ellenük viszont mindenki hasonlóképp tud. Mint minden betegségnél, itt is fontos a megelőzés és az elővigyázatosság. Az orrfolyást, orrdugulást akár már orrcseppekkel is enyhíthetjük, az állandó égő, viszkető érzés, szemkörnyék- és arcduzzadás esetén viszont gyógyszerre is szükség lehet. Ebben az esetben mindenképp forduljunk orvoshoz, ugyanis a kezeletlen allergia gyakran asztmává alakulhat” – mondta dr. Szilágyi Katalin, a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosa.

Ha allergiával küzdünk, érdemes egy pollentérképet és egy pollennaptárat is átnézni a nyári kirándulás megtervezése előtt, hogy csökkentsük az allergiás tünetek kialakulásának lehetőségét. A pollenkoncentráció általában a reggeli és a kora délelőtti órákban a legmagasabb, ezért ügyeljünk, hogy csak a megfelelő időben szellőztessük lakásunkat. Légkondicionált teremben enyhülhetnek az allergiás tünetek, a rendszeresen cserélt szűrő ugyanis nem engedi a levegőbe a virágport. Tévhit, hogy a légkondicionáló rossz hatással lenne az allergiásokra, de ne hűtsük le túlzottan az épületet a kinti hőmérséklethez képest, mert könnyen megfázhatunk. Ajánlott a gyakoribb hajmosás, mivel a pollenek a hajunkról a párnánkra tapadhatnak, éjjel pedig fokozhatják a tüneteinket. Nem mindegy az sem, hogy allergiásként milyen ételeket fogyasztunk.

“Bizonyos ételek esetében keresztallergia léphet fel. A sárgadinnye, görögdinnye, paradicsom, uborka, cukkini allergénjeinek szerkezete nagyon hasonlít a parlagfűére, így a szervezet a kis különbség miatt annak érzékeli, és allergiás reakciót vált ki” – figyelmeztet a doktornő.

A rovarcsípés is veszélyes lehet
Nyáron a pollenallergia mellett nagyon gyakori a rovarcsípések okozta allergia is. A csípés helyén legtöbb esetben kipirosodik a bőr, viszkető duzzanat keletkezik, de egy bögölycsípéstől akár be is lázasodhatunk, a csípés helye pedig begyulladhat, fájhat. A csípéseket kezeljük bőrnyugtató krémekkel, ám ha a tüneteink nem enyhülnek, forduljunk orvoshoz. A legsúlyosabb allergiás reakciót a méhek családjába tartozó rovarok okozhatják, a méhcsípés akár életveszélyes is lehet, fulladást okozhat. Ha tudjuk, hogy allergiásak vagyunk rá, tudassuk ezt környezetünkkel, ha pedig megtörtént a baj, azonnal forduljunk orvoshoz!

Hozzászólások lezárva.