2024. November 30. András, Andor napja

Köszöntsük június első vasárnapján a gyermekeinket nevelő pedagógusokat!

0

Ahogy ünnepeljük a gyermeket, az anyákat, a nőket, a véradókat, és sorolhatnánk, úgy gyermekeink életének meghatározó szereplőiről sem szabad megfeledkezni. A pedagógusok a tudás mellett erkölcsi tudnivalókat is igyekeznek átadni a gondjaikra bízott gyermekeknek, ápolják lelküket, összetartó közösségeket formálnak és vezetnek. Mindenképp emlékezzünk meg a köznevelésben dolgozókról pedagógusnapon, június első vasárnapján, és köszöntsük őket olyan szeretettel, amilyen odaadással ők végzik a munkájukat! 

A gyermekeinket nevelő, oktató szakembereket és az őket segítő munkatársakat minden évben ünnepélyes keretek között köszönti Heves önkormányzata. Az elmúlt években Szabó Zsolt, térségünk országgyűlési képviselője, Ballagó Zoltán, az Egri Tankerületi Központ igazgatója és Sveiczer Sándor polgármester is megköszönte azoknak a szakembereknek a munkáját, akik példaértékű, illetve kiemelkedő oktató-nevelő tevékenységükkel segítik a város oktatási intézményeinek működését, akik nem csupán kollégáik, de a rájuk bízott gyermekek és szüleik szeretetét, és megbecsülését is kivívták.

Az idén ez a köszönet egy kicsit más, de ugyanolyan szívből jövő, folytatva azt a magyarországi hagyományt, mely alapján először 1952. június 7–8-án ünnepelték ezt a napot, s ez alkalomból adták át a kiváló tanítói és tanári okleveleket, később egyes kitüntetéseket az ország legjobb pedagógusainak. 1993 és 2012 között a tanárok, oktatók kitüntetése január 22-én, a magyar kultúra napján történt, majd 2013-tól ismét e napon adják át az oktatással, pedagógiai munkával kapcsolatos elismeréseket, köztük az Eötvös Józsefről, Szent-Györgyi Albertról, Apáczai Csere Jánosról, Brunszvik Terézről és Németh Lászlóról elnevezett díjakat.

A pedagógus szó az európai kultúra bölcsőjéből, Görögországból ered. Paidagógosz volt a megnevezése azoknak a művelt rabszolgáknak, akik az előkelők gyerekeit iskolába kísérték, a könyveiket vitték, majd a tanítás végeztével hazakísérték őket, és otthon felügyeltek rájuk. A szóösszetétel jelentése: pais=gyermek; agein=kísérni, vezetni; paidagógosz=gyermekkísérő.
Pedagógia szavunk a görög paidagógoszból képzett paidagógia magyar alakja. Jelentésköre fokozatosan bővült, napjainkban főként a neveléstudományt, a nevelésre vonatkozó elméleti és gyakorlati ismeretek rendszerét jelöli.

A tanárok örülnek a köszönetnek, mert érzik a megbecsülést, a hála kifejezését. Jól esik nekik, hogy gondolnak rájuk, elismerik hivatásukat. Ne maradjon el ez az idén sem, különösen annak tudatában, hogy a távoktatás számukra is sok időt, energiát és kreativitást igényelő komoly feladat volt.

Hozzászólások lezárva.