A koronavírus- járvány miatt a gazdaság lassulásának mérséklése érdekében egy héten belül két gazdasági intézkedéscsomagot ismertetett Orbán Viktor miniszterelnök. Ennek része többek között, az hogy az év végéig felfüggesztik minden magánszemély és vállalkozás 2020. március 18-ig megkötött hiteleinek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét, valamint a március 19-től felvett új fogyasztási hitelek teljes hiteldíjmutatóját (thm) pedig a jegybanki alapkamat plusz 5 százalékban maximálják.
Ilyen átfogó, minden céges és minden lakossági hitelre kiterjedő fizetési moratóriumra Magyarországon a rendszerváltás óta nem volt példa. A hiteltörlesztési moratórium sokak életére hatással van, legyen az magánszemély vagy vállalkozó.
Kiket és hogyan érint ez a gyakorlatban
A 47/2020. (III. 18.) kormányrendelet szerint fizetési haladék, vagyis moratórium automatikusan életbe lépett 2020. március 18-tól, eszerint az adós – magánszemélyek, kis- és középvállalkozások- a szerződésből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége teljesítésére fizetési haladékot kap egészen ez év végéig.
A fizetési moratóriumot a 2020. március 18. napján huszonnégy órakor fennálló szerződések alapján már folyósított kölcsönökre, hitelekre kell alkalmazni, ide tartoznak a lakáshitelek, szabad felhasználású jelzáloghitelek, babaváró hitelek, személyi kölcsönök, folyószámla hitelkeretek, hitelkártyák, pénzügyi lízingszerződések, kis- és középvállalkozóknak nyújtott piaci és államilag támogatott hitelek és a diákhitelek. A felfüggesztés nem vonatkozik operatív lízingre, illetve tartós bérleti szerződésekre.
Az évből hátralévő majd kilenc hónap alatt tőke, kamat, díjfizetési kötelezettsége nincs az adósnak, a jövő év elejétől kell törlesztenie azokat. A moratórium lejárata után a hitel eredeti futamideje a fizetési haladék időszakával hosszabbodik.
Azok az adósok, akiknek a hitelük kamatszámítása a bankközi kamatlábon alapszik és azok esnek, akkor alacsonyabb törlesztőrészletekre számíthatunk jövő évtől – írja a penzcentrum.hu. Amennyiben viszont a bankközi kamatláb megugorna, fel lehet készülni a mainál valamivel magasabb kamatú törlesztőrészletekre.
Felmerülhet az a kérdés is, hogy a fizetési moratórium alatt meg nem fizetett tőke-, kamat- és díjtételeket a moratóriumot követően kell-e megfizetni? A Pénzcentrum szakértője szerint a moratórium lejártakor hátralévő futamidő ugyanakkora lesz, mint a jelenlegi, hiszen a teljes futamidő meghosszabbodik a moratórium időtartamával. Viszont a tőketartozás magasabb lesz, hiszen a moratórium alatt elmaradó kamattörlesztést is hozzá kell adni a jelenlegi (a moratórium alatt nem csökkenő) tőketartozáshoz. Arról még vita van, hogy ezt havonta vagy csak a moratórium végén írják hozzá a bankok. Mivel ugyanakkora hátralévő futamidőre valamivel magasabb tőketartozás jut majd, ezért a törlesztőrészlet ugyanennyivel magasabb lesz a mostaninál.
A fogyasztói hitelekkel kapcsolatban jó tudni, hogy a rendelet szerint a 2020. március 19. és 2020. december 31. között felvett, zálogjoggal nem biztosított fogyasztói hitelek esetén a teljes hiteldíj mutató nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat öt százalékponttal növelt mértékét. Ez a jelen állás szerint azt jelenti, hogy hamarosan a bankok pultjainál (vagy akár online) 5,9 százalékos THM-en vehetünk fel személyi kölcsönöket. Ez az eddigi átlagos személyi hitel kamatlábhoz mérten jelentősen alacsonyabb, és a THM-et jelentősen befolyásolja a felvett hitelösszeg és a futamidő is
Ha valaki a moratórium alatt is tovább szeretné fizetni hitelét, megteheti, ezt viszont a hitelező intézetnél jelezni kell.
Forrás: egerhirek.hu