2024. November 27. Virgil napja

Dr. Szabó János rovata: 3 perc az egészségért – Étvágytalan a gyermekem – mit tegyek?

0

Mielőtt bármilyen étvágyjavítót adnánk a gyermeknek fontos, hogy tisztázzuk az étvágytalanság okát.
Érdemes konzultálni a gyermekorvossal, aki néhány vizsgálattal ki tudja zárni az étvágytalanságot leggyakrabban okozó szervi betegségeket.

Ilyen lehet például egy húgyúti fertőzés, ritkán vesebetegség, vérszegénység, bélférgesség, krónikus arcüreggyulladás, ételallergia, elhúzódó, tünetszegény fertőzéses betegség.
Ha ezeket az okokat kizártuk, akkor végig kell gondolni, hogy nem lehet-e valamilyen pszichés oka a kisgyermek étvágytalanságának. Ebben az életkorban a családi konfliktusokra, az óvodai beilleszkedésre, esetleg kistestvér érkezésére reagálhat így a gyerkőc.
Ha bármi szervi, vagy pszichés okot találunk, azt kell kezelni.

Amennyiben nem bizonyítható az étvágytalanságnak oka, abban az esetben figyeljünk rá, hogy a gyermek sokat legyen szabad levegőn, mozogjon sokat. Fontos, hogy gyakran kínáljuk meg, egyen többször keveset. Figyeljünk rá, hogy ne egyedül egyen, hanem együtt a családdal, vagy más gyermekekkel. Legyen az étkezés egy kellemes esemény az életében. Adjunk sok zöldséget, gyümölcsöt. Ezeket, ha időnk engedi vágjuk játékos érdekes formákra.

Segíthet a probiotikumok adása is, ezeket a gyógyszertárakban vény nélkül is lehet kapni. Szóljunk, hogy gyermek részére lesz a probiotikum. Fontos, hogy ezek a készítmények a gyermek védekezőképességét (immunrendszerét) is támogatják, javítják.

Szabó János dr.

Hozzászólások lezárva.