2024. November 29. Taksony napja

Hagyományos kézműves technikák átadásában segít a Csoóri program

0

Több millió forintot fordíthat a Csillagvirág Népművészeti Egyesület kézműves foglalkozásainak megvalósítására, miután sikeresen pályázott a Csoóri Sándor Program kiírására. A pályázat célja a tárgyalkotó népművészeti közösségek szakmai tevékenységeinek támogatása, a tudásátadás elősegítése, a közösségek megerősítése és az utánpótlás biztosítása. 

Az egyesület szívesen szívesen fogadta az új érdeklődőket. A fogalkozásokon történő részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött volt.
“A hagyományos kézműves technikák megőrzése közös feladat, éljünk a pályázat által biztosított lehetőségekkel!” – hívta fel még tavaly novemberben a figyelmet Báder Miklósné, a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet elnöke.

A pályázat keretében több foglalkozást is szerveznek a Radics Udvarban, a Mátraderecskei Népművészeti Házban és a Recski Tájházban.

Pataki Miklósné, a Népművészet Mestere vezetésével indult a szálhúzásos hímzéstechnikát feldolgozó hímző szakkör a Radics udvarban. Vermes Lajosné népi iparművész irányításával ugyancsak Hevesen a szövő szakkör is megkezdte munkáját, kezdő és haladó csoportban folyik az ismeretek átadása. A dokumentációs tárat Pataki Miklósné mutatta be.

Ganevné Székely Katalin a Csillagvirág Népművészeti Egyesület közösségi termében a gyöngyfűzés technikájára oktatja a résztvevőket. A szálasanyag-készítők természetes anyagból, Balogh Gyuláné Mártika vezetésével készítettek kisméretű használati tárgyakat, ők számos technikát kipróbálnak a szakköri foglalkozásokon.

A Recski Tájház felújított alkotóházában Veres László vezetésével indult faragó szakkör. Ugyanitt Virág tanító néni munkáját Kovács Ferencné Népi Iparművész szakköri program keretében segíti. Az 1900-s évek közepén a recski szálhúzásos hímzést az iskolában tanították, most az alsó tagozatos ügyes, lelkes kisdiákok “nagyanyáik örökségével” ismerkednek.

A Mátraderecskei Népművészeti Házban a szövő szakkör tagjai hagyományos palócmintákat készítenek Kis Miklósné népi iparművész szakmai vezetésével. Programszervező Vidiné Kis Anikó a Palóc Út Információs Központjának vezetője.

Forrás és fotó: Facebook

 

Hozzászólások lezárva.