A világviszonylatban is egyedülállónak számító Külföldi Nyelvtanulási Program keretében két hetet tölthetnek külföldön a hevesi diákok. Az Eurobarométer felmérése szerint átlag alatti a magyar fiatalok idegennyelv-tudása az EU-ban, a kormányzat ezen kíván drámai mértékben változtatni.
A 2019-2020-as tanévtől a 9. és 11. osztályos nappali tagozatos gimnáziumi és szakgimnáziumi képzésben tanulók kéthetes egyéni vagy csoportos nyelvoktatásban vehetnek részt. A köznevelési adatok alapján a programban nagyságrendileg 140 ezer tanuló jogosult részt venni, az előzetes információk szerint kb. 80-90 ezer diák él is a kínálkozó lehetőséggel.
A célországokban történő nyelvtanulás három formában valósulhat meg:
- a hazai középiskolák által szervezett csoportos kiutazás és részvétel a minősített külföldi nyelviskolák által kínált, nyári szünetben megszervezett nyelvtanfolyamon
- a tanulók egyéni kiutazása és részvétele a minősített külföldi nyelviskolák által kínált nyári nyelvtanfolyamon
- a hazai középiskolák által a partneriskolákkal közösen szervezett projektalapú mobilitás a célországokban, a május 1-től november 10-ig terjedő időszakban
Az Eötvös József Református Oktatási Központ vezetősége teljes egészében magára vállalta a program lebonyolításával (a külföldi nyelviskola kiválasztása, a pályázat benyújtása stb.) kapcsolatos teendőket, így az érintetteknek lényegében csak azt kell eldönteniük, hogy igényt tartanak-e a lehetőségre. Követelmény volt még az is, hogy a kiutazó diákok mellé biztosítson olyan tanítókat, akik a célország idegen nyelvét társalgási szinten beszélik.
A Külföldi Nyelvtanulási Program kapcsán a magyar kormány teljes körű támogatást nyújt, tehát fedezi a nyelvtanfolyam díját, a kiutazás költségeit, a szállást és ellátást, a célországon belüli, a nyelvtanfolyamon való részvételhez szükséges utazási költségeket, ezenfelül még némi – hozzávetőleg 40 000 forintnak megfelelő összegű – költőpénz is jár a kiutazó diákoknak. A tanulók a támogatást még a tervezett kiutazás előtt megkapják, így önerő, előfinanszírozás nem szükséges.
Az előzetes tervek alapján az EJROK az angol nyelv tekintetében Máltát választja, mint célország, a német nyelvnél pedig Berlin és Bécs jöhet szóba, már amennyiben a jelentkezők száma eléri a minimális határt. A kiutazó diákok egy nyelviskolához közeli kollégiumban, a felügyelő tanárukkal együtt kerülhetnek elhelyezésre. Bár a program kétségtelenül páratlan élményekkel gazdagítja majd a jelentkezőket, az intenzív nyelvi kurzus semmiképp sem tekinthető nyaralásnak; fő célkitűzés az új ismeretek elsajátítása. Éppen emiatt, az adott külföldi nyelviskola szintfelmérő teszt alapján alakítja ki a csoportokat, így például az is elképzelhető, hogy a tanórákon egy 9. évfolyamos diák a tizenegyedikesek közé kerül.
A nyelvtanulási program nem titkolt célja, hogy ebben a kéthetes időszakban megszerettesse az adott idegen nyelvet a magyar fiatalokkal, akik hazatérve motiváltan, élményekkel telve vetik bele magukat az életre szóló nyelvtanulásba. A program formailag pályázat, de az elbírálás a megfelelő dokumentumok csatolásával automatikusan lezajlik. A jelentkezést visszamondani csak indokolt esetben lehet, máskülönben vissza kell fizetni a ránk eső támogatás teljes össszegét, ami 2000 euro, azaz közel 700 ezer forint.