Magyarországon a második leggyakoribb fűtési forma a tüzifa; ha fával működő eszközünk van, az alábbi hét dologra kell ügyelni a tökéletes karbantartáshoz.
A tűzifa fűtésre történő felhasználását több féle eszköz segíti; lehet cserépkályha, sparhelt vagy kandalló is, a lényeg, hogy fával fűtünk otthon. De akármelyiket is használjuk, nagyon fontos, hogy gondoskodjunk a tűzvédelemről és a rendszeres karbantartásról is.
A tüzelőberendezések beüzemelését minden esetben bízzuk szakemberre és ne feledkezzünk meg a rendszeres ellenőrzésről, karbantartásról sem. Évente egyszer, a fűtésszezon kezdetén érdemes átnézetni a rendszert; ha ezt októberben elfelejtettük, akkor most érdemes haladéktalanul pótolni. Miért?
Mert a szakembereknek ellenőrizniük kell a tűztér felső részét, valamint a füstcső és a kémény csatlakozását is, melynek tisztítása szintén rendszeres feladat kell, hogy legyen. Ha ez elmarad, nem csak a kandalló fűtési teljesítménye csökken, de a szén-monoxid légtérbe jutásának veszélye is növekszik. Szóval elég fontos dolog a szakember.
A kémény takarítását sose végezzük el magunk, inkább bízzunk meg egy kéményseprőt, a szakértők szerint szintén évente két alkalommal. Emellett érdemes úgynevezett éghető kéménytisztítókat is használni, ami a következő ellenőrzésig segíti a lerakódások eltávolítását a rendszerből.
A kandalló esetében az egyik legfontosabb feladat a tűztér rendszeres kitakarítása és a rostély megtisztítása. Minél szárazabb tüzelőanyagot használunk, annál kevesebb hamu keletkezik, így sok esetben elkerülhető a napi szintű takarítás.
A hamut kizárólag fém eszközzel takarítsuk ki és sose helyezzük műanyag vödörbe vagy faládába az égésterméket. A hamuban ugyanis még az eltávolítását követő napon (!) is lehetnek izzó parazsak, amelyek fokozottan tűzveszélyesek.
A karbantartási feladatok mellett azonban ne feledkezzünk meg a jelzőberendezésekről sem! A szén-monoxid-érzékelő használata ráadásul új építésű ingatlannál, valamint a helyiség légterétől nem független, nyitott égésterű tüzelőberendezés esetében kötelező. De ott is, ahol nem az, a szakértők maximálisan ajánlják, hogy legyen ilyen; így ugyanis elkerülhetőek az elég gyakran tragédiába torkolló szén-monoxid-mérgezések.
Szintén jó döntés lehet, ha a prevenció jegyében úgynevezett vész-szellőztető rendszert telepítünk otthon, amelyek szenzor alapú működésüknek köszönhetően már a veszély első jeleinek észlelésekor automatikusan üzembe lépnek és elszívják a szennyezett levegőt, hogy azonnal tisztával pótolják azt.
Ha mindezt a hét dolgot megtettük, akkor kényelmesen, a legnagyobb biztonságban élvezhetjük a fatüzelés hangulatát!