2024. November 30. András, Andor napja

A londoni Nailympiáról hozott ezüstérmet a hevesi, többszörös magyar bajnok műkörömépítő

0

Az emberi faj nagy része mindig is figyelt a szépség kihangsúlyozására. A mai nők különösen sokat foglalkoznak a külső megjelenésükkel, de minden kornak megvoltak a maga elvárásai a szebbik nemmel kapcsolatban, aminek ők igyekeztek is megfelelni. Gondoljunk csak az ókori múzsákra, a görög vagy római lányokra, asszonyokra, akik nagy hangsúlyt fektettek a hajuk bodorítására, vagy az arcuk „kendőzésére”, sminkelésére. Napjainkban, amikor egyre-másra nyílnak a különböző haj- és körömstúdiók, szépségszalonok, a hölgyek Hevesen is sok segítséget kaphatnak vonzerejük kiemelésére. Kakasné Drazdó Zsuzsanna műkörmös szakértelmében és stílusérzékében közel 20 éve bízhatnak meg.

Ebből az alkalomból beszélgettünk vele szakmáról, élményekről, sikerekről és tervekről.

Mi motivált abban, hogy évekkel ezelőtt hivatásodnak válassz egy olyan szakmát, amiben mostanra szép sikereket értél el?

Mindig is szerettem kreatívkodni és alkotni. Ennek ellenére a szakmámat a véletlennek köszönhetem. GYES után úgy gondoltam, szívesen vennék részt valamilyen oktatáson, de a tanfolyam, amit kiválasztottam, jelentkezők hiányában nem indult el. Mivel mindenképpen tanulni szerettem volna, ezért megkérdeztem, milyen képzések várhatók. Magyarországon akkor indították az első OKJ-s Kéz-lábápoló és műköröm építő tanfolyamot, ez kezdődött leghamarabb azok közül, amelyek tetszettek. A későbbiekben kiderült, hogy még sincsenek véletlenek.

A ’80-as években kezdett elterjedni Magyarországon a műköröm készítés. Gondolom, azóta sokat fejlődött a technika, a módszer. Mióta kereshetnek fel a vendégek és milyen változásokat tapasztaltál azóta?

2000-ben költöztünk be lakásunkba, amit már úgy terveztünk és építettünk meg, hogy kialakíthassunk számomra egy kis üzletet. A gyerekeim kicsik voltak és úgy gondoltuk, hogy így rugalmasan meg tudjuk oldani az iskolába járást. Ezért beindítottam a vállalkozást. A műköröm akkor még igazán gyerekcipőben járt. Kicsit vicces is, ha visszagondolok rá. Egyetlen színben létezett alapanyag, amit műanyag tip felragasztása után tettünk a körömre, majd körömlakkal színeztük. Ma már sablonnal, körömformához igazítva készülnek a műkörmök, a színválaszték pedig korlátlan. Az anyagok széles minőségben találhatóak meg a piacon.

Mennyire személyes kívánságokkal érkeznek hozzád a hölgyek, és mennyire kapsz szabad kezet a saját elképzeléseid megvalósításához?

Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a vendégeim már régóta járnak hozzám. Megismertem a stílusukat, színvilágukat, ők pedig megbíznak bennem, ha ajánlok nekik valami új dolgot. Úgyhogy hagynak kibontakozni és alkotni. De természetesen, ha van valamilyen sajátos kívánság, azt átbeszéljük, és próbálunk közös nevezőre jutni.

Melyek azok a színek és minták, amit a legszívesebben használsz az alkotások során?

Nincs kifejezetten kedvenc színem vagy mintám, ezek szezonálisan, trendekhez igazodva változnak. Nyitott vagyok minden újra és próbálok mindig mást alkotni, így biztosan nem lesz unalmas és egysíkú a munka.

Ez itt nem a reklám helye, de miért éppen Truscada?

Az egyetlen anyag Európában, amely ISO és GNP minősítésekkel rendelkezik. Valamint az anyagfejlesztések során itt odafigyelnek a körmös kollégák egészségére is. Például kizárólag csak kozmetikai pigmentekkel dolgoznak, az alapanyagok összetétele pedig a körömszerkezet megóvását tartja szem előtt. Ezt a minősítést nagyon kevés cég tudhatja magáénak a világon, így számomra a döntés egyértelmű volt.

Lehet-e már tudni valamit arról, hogy milyen trendek várhatók a jövőben?

A párizsi divatházak diktálják a ruhadivatot nem csak fazonban, hanem színben is. Az alapkoncepció az új színek kiválasztásánál mindig innen indul.

Számtalan műkörömépítő tanfolyamon lehet végzettséget szerezni, és azzal vállalkozásba kezdeni. Mennyire versenyképes ma akár a környéken, akár Hevesen egy hasonló szalont üzemeltetni?

20 évvel ezelőtt még alig egy-két ember viselt műkörmöt, sőt előítéletekkel is illették azokat a hölgyeket, akik hordták. Ma már szinte minden hölgy legalább egy géllakot vagy egy természetes megerősítést hord a kezén, ezért az igény nagyon megnőtt. Viszont kevés a jó szakember. Nagy kitartás szükséges ehhez a szakmához, de aki folyamatosan fejleszti magát és minőségi anyaggal minőségi munkát hoz, arra mindig van igény.

Mi késztetett arra, hogy ne csak műveld, hanem oktasd is a szakmát?

Mikor én kezdtem a szakmát, még nem lógtunk az interneten, hanem Budapestre kellett utaznom, hogy újat tudjak tanulni. Ott figyeltek fel rám és kaptam megbízást az oktatásokhoz. Közben elvégeztem a műkörmös szakoktatóit, melynek keretein belül OKJ-s képzésben is részt vettem. Ma már díszítő oktatóként dolgozom, számtalan ötlet megvalósítása inspirál folyamatosan.

A tanítás mellett versenyeken is bizonyítasz. Legutóbb egy háromnapos londoni megmérettetésen voltál, a Nailympián. A 17 éremből – 7 arany, 7 ezüst, 3 bronz – egy ezüstöt te tudhatsz magadénak. Milyen élményeket szereztél?

2019-ben a 15. Nailylimpia került megrendezésre Londonban. Több mint 870 regisztrált versenyző és 26 ország képviseltette magát ezen a jeles rendezvényen. Minden idők legnagyobb versenyén vehettünk részt, ami igazán akkor tudatosult bennünk is, mikor a versenyterületet megláttuk. A Truscada csapata 6 versenyzővel és 7 modellel indult a háromnapos megmérettetésre. Kora reggeltől este hat óráig minden nap a stadionban voltunk, ahol folyamatosan zajlottak a versenyek. Több számban neveztünk, és álmunkban sem gondoltuk volna, hogy ilyen sikert tudhatunk majd magunkénak, mivel rengeteg szép munkát láttunk a többi indulótól is. A szervezés nagyon pontos, a zsűrizés pedig korrekt volt. Minden versenyszám anonim volt, a munkákat csak számmal jelölték, és a pontozó zsűri nem jött ki a versenyterületre, csakis a versenymunkával találkozott. Én két számban indultam, tulajdonképpen csak a kollégáim rábeszélésére, hogy meglegyen a csapatlétszám. Inkább a felkészítésben szerettem volna segédkezni. Ezért számomra volt a legnagyobb meglepetés, mikor a munkámat ezüstéremmel jutalmazták, és a dobogón egy másik kolléganőmmel állhattam. Mondhatni, katarzisként éltük meg a helyzetet, mikor az éremosztás azzal a mondattal kezdődött, hogy „From Hungary…”. Nagyon jó érzés volt, hogy megmutathattuk odakint, hol tartanak a magyar szakemberek.

Milyen egyéb sikereket könyvelhetsz még el? Van-e olyan álmod, amit mindenképpen szeretnél megvalósítani?

Többszörös magyar bajnok vagyok, különböző díszítő versenyeken vettem már részt. A versenyzés egy másfajta elismerése a szakmának, ami rengeteg áldozattal jár. Tervben soha nem volt, hogy mit szeretnék még elérni, csakis olyan versenyen indultam el, ami megihletett, aminek a témája megérintett. Az elmúlt években már azt gondoltam, hogy nem indulok több versenyen, de egy jó csapat, ami körülvesz, újabb lendületet adott. Terveim inkább a csapatunk bővítésében és segítésében fogalmazódtak meg.

 

Hozzászólások lezárva.