2024. November 27. Virgil napja

Színek – térformálás, hatások és érzetek

0

A lélektani hatással is bíró színek gazdag világát, mint hangulatkeltő eszközt, számtalan módon felhasználhatjuk öltözködésünkben, a terek formálásában és környezetünk alakításában. Amikor belépünk egy lakásba, az elénk táruló látvány megannyi színhatásával azonnal meghatározza a térhez való viszonyunkat. Amikor színt választunk otthonunk dekorálásához, magunkról is véleményt mondunk. A barátságos otthon harmonikus, meleg hangulatát csakis a minket körülvevő tárgyak együttes színhatásának figyelembevételével tudjuk megtervezni vagy átformálni.

Terek formálása a színekkel

A tárgyak színét a környezet is befolyásolja; a fény, az árnyék, illetve a szomszédos színek. A fény módosítja a szín tónusát, melegségét és teltségét, ezáltal hatást gyakorolva a terek formájára. A világos háttér előtt a sötétebb színek hátrébb kerülnek, míg a sötét háttér elé helyezett világos színek szinte kiugrani látszanak a térbe. A sötét mennyezet lenyomja a teret, a világos tágassá teszi. Ha színes a padló és a mennyezet is, a szoba alacsonyabbnak és szélesebbnek látszik, ám ha csak a padló sötét, akkor az oldalra és felfelé is tágítja a teret. Rövidebbnek tűnik a szoba, ha erős színt használunk a hátsó falra, illetve a mennyezetre, s ha a hátsó fal sötét, a szoba oldalirányba tágul optikailag. A sötét oldalfalak és padlók hosszítják a szobát, két színes oldalfal esetén keskenyebbnek érzékeljük a teret. Zártnak hat, ha minden felület egyforma – főleg sötét – színű. Ha pedig a padló világosabb a többi felületnél, a szoba barlangszerűvé válik.

A színek hatásai

A színek befolyásolják hangulatunkat, a hőérzetünket, jelentőségük nagyobb, mint gondolnánk. Ahhoz, hogy a színeket, árnyalatokat tudatosan és jól használjuk, ismernünk kell tulajdonságaikat, fizikai és lelki hatásukat, no és persze önmagunkat.

A színek a megvilágított felületek visszatükröződése által jutnak el a szemünkhöz. A fényt jobban elnyelő anyagok a sötétebb színűek, amelyek jobban visszaverik, azok a világosabbak. A fény, mint elektromágneses hullámok sokasága, különféle pigment anyagokkal kölcsönhatásba lépve, szebbnél szebb, korlátlan mennyiségű árnyalatot hoz létre. Ezekből az ember szeme több milliót képes megkülönböztetni.

Vannak hideg és meleg színek: Meleg a sárga, narancs, piros, hideg a zöld, kék, lila. Ezekkel a színekkel befolyásolhatjuk a hőérzetet. A tömény, telített színek hatása erősebb, a hígított, lazúros színek mérsékeltebbek, áttetszik rajtuk az anyag, amin megjelennek. A lakberendezés szempontjából néhány színellentét különösen fontos, ilyenek a sötét-világos, a hideg-meleg, a kiegészítő, a minőségi és mennyiségi kontrasztok. A sötét-világos kontraszt a legerősebb a fehér és a fekete között. Mivel minden szín árnyalata a fehértől a feketéig terjed, minden színen belül a világos és sötét tónusok között érvényesülhet a kontraszthatás.

A színkörben egymással szemben lévő színek között lép fel a kiegészítő színek kontraszthatása (piros-zöld, sárga-kék, narancsvörös-kékeszöld). Minden színnek csak egy kiegészítő színe lehet, ezek egymást ellensúlyozzák. Annak ellenére, hogy a kiegészítő színek minden esetben illenek egymáshoz, használatuknál ügyelni kell a mennyiségre. Azonos nagyságú felületen egymás mellett azonos erősséggel használva nagyon nyugtalanító, agresszív hatásúak lehetnek. De ha csak az egyik szín dominál, és a kiegészítő színe csak kis felületen jelentkezik, az összhatás igen kellemes.

Színek és érzetek

A színeknek szimbolikus jelentésük van. Általános jellemzésük segíthet tudatossá tenni a megfelelő színválasztást.

Piros – a tűz, a vér, a forradalom színe. Erősíti az életkedvet, feltölt energiával, szellemi erőt ad, véd. Izgat, lelkesít, aktivitásra késztet. Lakásszínként nagy felületen szinte elviselhetetlen, idegessé, nyugtalanná tesz.  Kis tárgyakon, megfelelő helyen nagyon kellemes lehet, és hangsúlyozhatja a szoba meleg légkörét.

Barna – a föld, a faanyagok színe. Állandóságot, hovatartozást, biztonságérzetet fejez ki. Kedélyessé teszi a lakást, ha a padlón, a bútorokon esetleg a falon jelentkezik. Szükség van azonban mellette élénkítő színekre; például a narancs, a piros, a világoskék vagy a beige oldja a barna sötétjét.

Barackvirág – Puhaság, engedékenység kapcsolódik ehhez a színhez. Ha pl. gyermekünkre szeretnénk ilyen irányba finoman hatni, a szobája falát barackvirág árnyalatúra festhetjük.

Narancs – Szexuálisan energizál, és az immunrendszerünket erősíti. Növeli az ambíciót. Ideális árnyalat a hálószobában.

Sárga – minden más színnél erősebb. Olyan, mint a napsugár, vagy mint a virágzó repceföld. Hatása lelkesítő, optimista, megkönnyebbülés érzetet kelt. Sugárzó világossága tágassá, meleggé teszi a helyiségeket. A tiszta gondolkodás színe. Elősegíti az agyműködés és koncentráció minden formáját. Kiváló árnyalat olyan helyiségekben, ahol szellemi erőfeszítést végeznek.

Zöld – a remény, a nyugalom, az egyensúly színe. A kibontakozó tavasz, a zöld mező, az örökzöld fenyő színe. Különböző árnyalatai a színhatások széles skáláját adják. A világos sárgászöld barátságos és fiatalos, a fehér hozzáadásával kapott fűzöld kissé komolyabb hatású. A kékkel, feketével kevert fenyőzöld már kimondottan ünnepélyes szín. Melegebb és lágyabb a sárga hozzáadásával előállítható mohazöld, ami jól kombinálható más meleg színnel. Az egyensúly, lazaság, a pihenés és pihentetés színe. Elfogadást hoz életünkbe.

Kék – Békességre, csendre, rendre ösztönöz, érzékenységünket fokozza. Érzelmeinket lecsendesíti, megnyugtat, lehűt, üdít, távolság- és mélységérzetet kelt. Hatására csökken a pulzusszám, érzékenységet és finomságot fejez ki. A világoskék friss érzetet kelt és tágítja a teret. Kisebb szobák világoskékre festve nagyobbnak tűnnek, ezért árnyalatai a térhatás megváltoztatására legalkalmasabbak.

Fehér – a mindenkori tisztaság színe. A végtelen távolság, a tisztaság, a rend, a semlegesség színe. A tiszta fehér a fényes felületen kápráztató. Világosságából adódóan nagyítja a teret. Semlegesítő szerepe van a többi szín között, színszünetet jelenthet egymást ütő színek mellett. A fehér háttér előtt minden szín erősebbnek és sötétebbnek hat. A lakásban önmagában steril, személytelen hatású, de nagyon alkalmas más színek érvényre juttatására. Bármely szín melléhelyezésével könnyen változtatható a szoba karaktere.

Beige – Tört szín, átmenet a fehér és a barna között. A homok, a kagylók, a kövek színe. Szabadság, tolerancia, természetesség érzetét kelti. Különösen nagy felületeken nagy szerepe van a lakás berendezésében. Önmagában unalmas, de erős színek tehetők mellé.

A színek kölcsönhatásai

A színeket soha nem önmagukban, hanem kölcsönhatásukban kell vizsgálni. Van olyan szín, amely teljesen elnyeli a másikat, van, amelyik uralkodik a körülötte lévő többi szín felett és van, amelyik készségesen alkalmazkodik. Egyes színekhez természetszerűen vonzódunk, másokat elutasítunk egy kellemetlen tapasztalat eredményeként. A hideg színdominanciájú szobában hamarabb fázik az ember, mint meleg színűben.

Az egyes helyiségekhez különböző színek illenek.

Az előszobában kell megteremteni a megfelelő átmenetet a külvilág és a lakásbelső között, ám egyúttal az egész lakás légkörére is elő kell készíteni a belépőt. A legmegfelelőbb olyan színt választani, ami hívogató és barátságos.

A dolgozószobában azt tartsuk szem előtt, hogy milyen követelményeket támaszt a munkánk: koncentrációt igényel-e, vagy inkább ösztönzést. A világos, hideg színek tárgyilagos hangulatában könnyebb az összpontosítás, míg a meleg, közepesen élénk árnyalatok serkentő, alkotó légkört teremtenek.

A fürdőszobához jól illenek a hideg színek, néhány karakteres, erős színfolt itt is jótékony hatású.

A konyhában szeretjük a melegebb, lágyabb tónusokat, amelyek marasztalóak. A vidám, derűs színek között jobb étvággyal eszik az ember, mint egy rideg hangulatú helyiségben, ahol bizonyítottan csökken a gyomornedv termelődése.

A gyerekszobában előnyös választás egy visszafogott, világos árnyalat és inkább a kisebb felületeken, lakástextíliákon alkalmazzunk élénk színeket.

A hálószobához ideális esetben olyan színt válasszunk, ami a nyugalom és az ösztönzés közötti átmenet hatását kelti.

A nappalival kapcsolatosan sokféle igény merül fel, ezért a neki megfelelő színek is nagyon különbözőek, amelyet nagymértékben meghatároz a bútorzat és a helyiség fénnyel való ellátottsága, de leginkább a meleg színek a kedvezőek.

Hozzászólások lezárva.