2024. November 30. András, Andor napja

Emlékezés, hagyományőrzés, gyermekek jutalmazása – így telt a majális a Radics Udvarban (FOTÓK-VIDEÓ)

0

A Hagyományőrző Civil Nap az emlékezés mellett az énekről, táncról, a kulináris élvezetekről és az egymásra találásról szólt.

Heves város szíve a Radics Udvarban dobogott május elsején. Folytatódott a művészeti ágakat összekapcsoló hagyomány: a hevesi civilek immár a tizenharmadik alkalommal ünnepelték a majálist a Radics Udvarban. A hagyományos értékeket közvetítő kulturális esemény főszervezője évek óta a Csillagvirág Népművészeti Egyesület, a délutáni táncfesztivál és a táncház a Harmónia Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a Városi Művelődési Központ közreműködésével valósult meg.

Báder Miklósné, a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet elnöke nyitotta meg a rendezvényt, üdvözölve Szabó Zsolt országgyűlési képviselőt, Dr. Ódor Klárát, a Harmónia Alapfokú Művészeti Iskola igazgatóját, a rendezvény szakmai védnökét, Sveiczer Sándor polgármestert, a kiállító kézműveseket, a gyermekintézmények képviselőit, a civil szervezeteket és minden megjelentet.

A generációkat összekötő, kulturális értékeket közvetítő Hagyományőrző Civil Nap zászlófelvonással és a város kulcsának átadásával indult. Heves kulcsát Sveiczer Sándor polgármestertől Pataki Miklósné, a Csillagvirág Népművészeti Egyesület elnöke vette át a civil szervezetek képviseletében, így egy teljes napra övék lett a város. Díszvendég volt a 45 éve működő Hevesi Nyugdíjas Egyesület, amelynek hagyományőrző kórusa nyitotta meg a programot.

Szabó Zsolt beszédében külön köszöntötte a fiatalokat, a jövő nemzedékét, akik szép számmal megjelentek a rendezvényen, bízva abban, hogy ez mindig így lesz, és lesz kinek átadni a stafétát.

„Ma Heves város szíve ebben az udvarban dobog. Köszönet a Háziipari Szövetkezetnek, hogy fogadtak, hogy vendégül látnak itt minket, és hogy együtt ünnepelhetünk. Úgy gondolom, azonosak az elveink, ugyanazokban a dolgokban hiszünk. Hiszünk abban, hogy az időseket tisztelni kell, hogy a jövő a gyermekeink kezében van. Hiszünk abban, hogy azért dolgozunk, hogy legyen kinek átadni ezt a várost, az országot, akik majd méltó módon képviselik. Nagyon fontos, hogy hiszünk a szülőföldünkben. Ezekből az elvekből nem engedünk!

Két fontos szempont alapján szoktam dönteni, amikor egy-egy település segítséget kér: minden olyan önkormányzatot, amelyik fejleszteni szeretne, támogatok. És támogatom a civil szervezeteket is, hiszen ők a lelke a népünknek, a magyarságnak, a társadalomnak, aminek ez a rendezvény a legjobb bizonyítéka” – zárta szavait térségünk országgyűlési képviselője.

2019-ben Janosek Antal – sajnos – már nem lehetett a Civil Nap emblematikus alakja. A „Marci cipó”, „Marci-kolbász” és a „Marci bor” népszerűsítőjére, a „Marci bojtár” tábor vezetőjére Báder Miklósné emlékezett, kiemelve: “A hevesi Marci legenda városunk értéktárába került. Nekünk az a feladatunk, hogy ezt a legendát – mint ahogyan ezt tettük 13 éven keresztül – tovább éltessük, gazdagítsuk. Ezt a feladatot rótta ránk Janosek Antal Márton, Heves város örökös Marcija.”

Az emléktábla leleplezése előtt, melyen a Marci bojtárok segédkeztek, Budai Sándor tisztelgett az egykori civil ispán előtt: – Hiányérzetem támadt az avatóbeszéd megírásakor, mert sok olyan példaértékű tulajdonságot felsorolhattam volna, mint a nagy munkabírás, kitartás, szerénység, a rengeteg ötlet, melyek megvalósításában úgy vett részt Heves Marcija, hogy soha nem a saját hasznát nézte.

Nagyon sok ember azzal a szándékkal éli le az életét, hogy emléket hagyjon maga után. Így történt ez Janosek Antal esetében is. Szabó Magda mondta egykor: „Csak azok halnak meg, akik egész életükben nem csináltak semmit. Aki tett valamit, nem magáért, hanem másokért, mindenkiért, az megmarad.” Ennek bizonyítéka legyen Janosek Antal, Heves város örökös Marcijának emléktáblája -.

A májust köszöntő rendezvényen a város gyermekintézményei, hagyományőrző és művészeti csoportjai mutatkoztak be, az idén is nagy sikert aratva színvonalas előadásaikkal. A program kedves és tradicionális színfoltja volt a Marci bojtárok bemutatkozása.

A Civil Nap keretében köszönthettük azt a 14 diákot is, akik a Tehetséges Gyermekekért Közalapítvány kezdeményezésére, az Önkormányzat támogatásának köszönhetően kapták meg a városvezetés által felajánlott jutalmat. Ők szorgalmukkal, tehetségükkel, példamutatásukkal és versenyeredményeikkel tűnnek ki társaik közül.

2019-ben a következő tanulók részesültek az elismerésben:

  • Besenyei Boglárka – Körzeti Általános Tagiskola
  • Hornyák Patrik – Körzeti Általános Tagiskola
  • Patkovics Dóra – Szent Gellért Katolikus Általános Iskola
  • Kertész Lili Anna – Szent Gellért Katolikus Általános Iskola
  • Szabari Dominik – Harmónia Alapfokú Művészeti Iskola
  • Kolláth Márk – Harmónia Alapfokú Művészeti Iskola
  • Farkas Letícia – Hevesi József Általános Tagiskola
  • Kolompár Dávid – Benedek Elek Általános Iskola és Speciális Szakiskola
  • Sebők Tímea – Eötvös József Református Oktatási Központ
  • Makovnyik Krisztina – Eötvös József Református Oktatási Központ
  • Nagy Lili – Eötvös József Református Oktatási Központ
  • Andorfi István – Eötvös József Református Oktatási Központ
  • Lólé József – Zeneiskola Tagintézmény
  • Bakos Lili – Zeneiskola Tagintézmény

A műsor részeként fellépett az ózdi Szabad Szombat Táncegyüttes, amely bemutatójával nyitotta meg a táncházzal szervezett Tavaszi Táncfesztivált, ahol az Egerszalóki Tekergő Zenekar muzsikált. Mindemellett a néptáncoktatás helyéről és helyzetéről szakmai konferenciát bonyolított a Harmónia Alapfokú Művészeti Iskola a Hagyományőrző Civil Nap rendezvénnyel párhuzamosan.

Az előadásokkal egy időben a gyermekeket játszóudvar várta, ahol a Népművészet Mestereivel kézműveskedhettek, népi fajátékokat próbálhattak ki, vagy trambulinon és légváron tölthették el az idejüket.

Az elmaradhatatlan esti zenés programot a Szubjektív Zenei Műhely szolgáltatta.

A rendezvény támogatói, segítői: Heves Város Önkormányzata, Csillagvirág Népművészeti Egyesület, helyi civil közösségek, Heves Média Kft., Városi Művelődési Központ, Harmónia Alapfokú Művészeti Iskola, Csoóri Sándor pályázat, Nemzeti Kulturális Alap.

Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor

Hozzászólások lezárva.