2024. November 30. András, Andor napja

SZÍNHÁZI VILÁGNAP: Diákszínjátszó találkozó Hevesen (FOTÓKKAL)

0

Szakmai műhelyekkel, bemutatókkal és kísérőprogramokkal került megrendezésre az első Játssz Hevesen! diákszínjátszó találkozó március utolsó hétvégéjén. A fesztivál egyik “látványos” programjaként, pénteken nyílt meg Orosz István Kossuth-díjas grafikus művész kiállítása a Hevesi Művelődési Központ klubtermében. A kamara kiállításon 16 darab plakátját láthatjuk, merítve sok évtizedes munkáiból.

Kernács Gabriella művészettörténész így ír az alkotóról: „Grafikái zömmel monokróm tengerében színes, harsány szigetnek tűnnek plakátmunkái, de olyan szigetnek, amelyre állandó hajójáratok közlekednek: a grafikák stílusa, a metszet-hatású finom rajz átszövi a plakátokat, a míves fekete-fehér vonalháló az avantgárd festészet élénk színhatásaival párosul, alkot frappáns ötvözetet. Orosz István plakátjai, plakáttervei az abszurd ötletek valóságos tűzijátékai.”
A megnyitón is bebizonyosodott, hogy a sokrétű mondanivaló és a bravúros megoldás kihívás a néző számára.

A Színházi világnap tiszteletére megrendezett diákszínjátszó találkozót szombaton Erdészné Turcsányi Katalin drámapedagógus nyitotta meg.
A világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) hívta életre 1962-ben, annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon nyitották meg a Párizsban működő Nemzetek Színházát. A kezdeményezés célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a színházművészet, illetve a kultúra fontosságára, tisztelegjen a színészek, színházi dolgozók előtt.

Március 27-ét, a Színházi világnapot hagyományosan egy ismert színházi alkotó gondolataival köszöntjük.
Ebben az évben Carlos Celdrán rendező, író, színházigazgató (Celdrán Kubában és Dél-Amerika számos színházi egyetemén tanít) üzenetét olvasták fel minden színházban az előadás megkezdése előtt. A hevesi fesztiválon a diákoknak Kovács Sándor tanár úr, a Blaha Színkör tagja olvasott részletet az üzenetből.

“Színházi szülőhazám találkozásokból épül a város legkülönbözőbb pontjairól érkező nézőkkel. Ők azok, akik estéről estére azért jönnek el a színházainkba, hogy megosszanak velünk néhány percet, néhány órát. Ezekből a kivételes pillanatokból áll az életem, amikor nem saját magammal és szenvedéseimmel törődöm. Újjászületek, és megértem a színház hivatását: átélni az adott, a múló pillanat puszta igazságát, amikor tudjuk, hogy igaz, amit a reflektorok fényében mondunk és teszünk. Ez mutatja meg leginkább, milyenek vagyunk. Színházi szülőhazám, az enyém és a színészeimé azokból a pillanatokból szövődik, melyekben nem bújunk maszkok mögé, nincs többé mellébeszélés és félelem, hanem mi magunk vagyunk, és a sötétben megfogjuk egymás kezét.”

A megnyitó után a résztvevő diákoknak ismerkedő, kapcsolatteremtő drámapedagógiai foglalkozást vezetett Bardiné Bohács Anikó és Erdészné Turcsányi Katalin drámapedagógus.

A délelőtt további részében Puska Judit színházi fotóművész digitális fotókiállítása várta az érdeklődőket, melynek keretében – a hevesi Batyu drámapedagógiai tábor munkájában több éven keresztül részt vevő – Bercsényi Péter színművész beszélgetett a művésszel, színházról, fotózásról, beavatva a hallgatóságot a szakma rejtelmeibe.

A beszélgetés után kezdődtek a szakmai műhelymunkák: A diákok színpadi beszéddel foglalkoztak Tóth Levente színművész, a Gárdonyi Géza Színház művészének vezetésével. Mozgásszínházi tréninget Uray Péter rendező, mozgásművész tartott, aki a Színház és Filmművészeti Egyetem tanára. A színészi mesterségbeli tudás mélyítését pedig Szívós Győző színművésszel gyakorolták a résztvevők.

A finom ebéd után jöttek a bemutatók.

“Elsőként a siroki Paff Színpad lépett színre. Sirokon régi és jelentős hagyománya van a diákszínjátszásnak. A Paff Színpad 1986-ban alakult, és a most színpadra lépett gyerekek már a 9. generációja az iskolai társulatnak. Nagy érdeme ez Rajnavölgyi Vilmos tanár úrnak, aki több évtizede vezeti a mindig sikeres színpadot. Hevesen a Fából vaskarika című színpadi játékot mutatták be nagyon nagy sikerrel. Igazi gyermeki önfeledt játékot láttunk, biztos színpadi ismeretekkel. A nézőknek azonnal szívükbe lopták magukat a kicsik.
A szentesi Horváth Mihály Gimnázium 12.d. drámatagozatos osztályának előadása következett Kit érdekel? címmel. A végzős drámás diákok fantasztikus játéka, színészi mesterségbeli tudása, koncentrált, szépen épülő előadása magával ragadta a közönséget. A diákok az előadásban az őket foglalkoztató kérdéseket – melyek globálisan is lényegi kérdések nemcsak a XXI. század emberének – jelenítették meg színházi formában. Mondhatnám, mindent tudnak a színházról, és az előadásukat látva azt gondolom – nagyon sok mindent tudnak az életről. Rendezőjük: Szebeni Zoltán tanár úr, aki remek formát adott a darabnak.
Őket követték a hevesi EJROK Harmónia AMI színjátszói, Bardiné Bohács Anikó tanárnő tanítványai. A hevesi diákok az általuk megalkotott Őseink Hőseink? című színpadi játékot mutatták be. Ők is a saját életüket meghatározó témát dolgoztak föl. És ha valakiben olyan sztereotípia él, hogy na ezek a mai fiatalok így és úgy, hogy ezekben nincs tisztelet és így és úgy, akkor mindenképpen nézzék meg a hevesiek előadását, hiszen gyönyörűen kicsengett, hogy mennyire az egyetemes emberi értékek és erkölcsök határozzák meg életüket. Nem hisznek napi celebeknek, nem dőlnek be a „hősködőknek”, a rögtön „sztároknak”, hanem számukra a hősök azok, akik kemény munkával, becsülettel, tiszta erkölccsel építik a világot: szüleik, nagyszüleik, tanáraik, stb. Tiszta, szép, megható színházi játékuk magával ragadó volt.

A találkozó zárásaként a résztvevők egyenként mondhatták el véleményüket, benyomásukat a Játssz Hevesen diákszínjátszó találkozóról.
Nehéz lenne felsorolni mi minden hangzott el, annál is inkább, mert a szervezőknek megtelt a szíve örömmel, hálával, az ügy iránt érzett alázattal, a gyerekek-diákok-fiatalok iránt érzett mélységes szeretettel.
Mert hogyan is tudnánk másként ilyen programot rendezni, mint örömmel, szeretettel, alázattal” – tájékoztatott Erdészné Turcsányi Katalin az eseményről, hozzátéve: hálás köszönet azoknak, akik nagyon-nagyon sokat segítettek nekünk, támogatták rendezvényünket, és egyként ott voltak minden pillanatban mellettünk: Heves Város Önkormányzata, Hevesi Művelődési Központ dolgozói, technikusa, fotósa; Heves Média Kft., Eötvös József Református Oktatási Központ, Blaha Színkör tagjai és technikusai.

A program a NKA támogatásával valósult meg.

Hozzászólások lezárva.