2024. November 27. Virgil napja

Felelősen a gyermekekért: szakmai nap Hevesen

0

A család- és gyermekvédelmi területen dolgozók találkoztak a napokban a Hevesen, a szakmai napon, ahol a résztvevők a hivatásukat érintő témákban hallgathattak meg speciális előadásokat.

A Heves Város Önkormányzata által szervezett rendezvény a térség köznevelési intézményeinek vezetőit, fenntartóit szólította meg és az érintett szervek gyermekvédelmi jelzőrendszeren belül betöltött szerepét hangsúlyozta. A program célja, hogy a járásban működő szolgálatok mindennapi munkáját könnyítsék, konstruktív kapcsolatok létesüljenek a szakemberek között és erősítsék ezeket a kapcsolatokat. A szakmai nap célja volt az is, hogy a pedagógiai szakszolgálati tevékenységgel összefüggő, pszichológiai és konfliktuskezelési ismeretekkel valamint információkkal szolgáljon az érintetteknek.

Heves Város Önkormányzata közel 500 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert az EFOP-1.4.2 „Integrált térségi gyermekprogramok a Hevesi Járásban” elnevezésű projekt megvalósítására, melynek célterülete a Hevesi járás 17 települése. Március végén megrendezésre került a program népszerűsítését szolgáló szakmai nap a járásban működő, gyermekekkel és családjukkal foglalkozó intézmények, szolgáltatások vezetői és munkatársai részére.

A szakmai napot L. Ritók Nóra gondolataival nyitotta meg Nagy Katalin szakmai vezető. Sveiczer Sándor polgármester és Almási Attila a Stratégiai Iroda – Projektmenedzsment Csoportjának vezetője is megtisztelte jelenlétével a rendezvényt.

„Ha egy képben kellene bemutatnom, milyen a mély-szegénység és a benne élő gyerek életesélyének viszonya, akkor úgy mondanám, olyan, mintha egy nagyon mély gödör alján állna a halmozottan hátrányos helyzetű gyerek, és a rendszer belógat egy létrát, amin kikapaszkodhatna. De a létra fogai hiányosak, néhol nem is az ő méretéhez igazodnak, no meg libeg, nem stabil, néha még jól be is lengetik, felülről, növelve a lepotyogás veszélyét. A létra túl magasan kezdődik, a gyerek alig éri el, és nincs, aki bakot tartana neki. Sőt, ha sikerülne is elkapnia a lépcsőfokot, sok kéz kapaszkodik a lábába, húzza vissza a közeg, ami már jó régóta a gödör mélyén él.”

– A mi projektünk komplexitásából adódóan bízom abban, hogy a sok együttműködő szakember azokat a bizonyos hiányzó lépcsőfokokat közösen tudja majd megteremteni, pótolni a hevesi járás gyermekei számára.

A projekt keretében a tavalyi év folyamán megkezdte működését a Gyerekesély Iroda Hevesen, a Deák Ferenc út 2. szám alatt.

Megalakult a Gyerekesély Bizottság is, mely ebben az évben folytatja munkáját. Két kötelező alap – a Krízisalap és a Módszertani Alap –  működtetéséről már döntött a GYEB, az ügyrendek kidolgozása folyamatban van, ezek alapján nyílik lehetőség évi 500-500 ezer forint támogatás odaítélésére a kérelmet benyújtók számára, természetesen szorosan együttműködve az oktatási, egészségügyi, szociális segítő és civil szervezetek szakembereivel.

A Gyerekesély projekt 2018 januári indulása és 2022 júniusi zárása közötti négy és féléves időszak a hevesi járásban egy olyan mérvű változást, fejlesztést tesz lehetővé, amelynek előrehaladásáról a szakmai nap adott számot, ismertetve a projekt céljait, a célok eléréséhez rendelt tevékenységeket és programokat, az azokba történő bekapcsolódás módjait és a projekt végrehajtásával elvárt eredményeket. Bemutatkoztak a Gyerekesély Iroda munkatársai, valamint megalapozták az érintett intézmények projekttel történő együttműködését.

A program célja, hogy hozzájáruljon a Hevesi járásban fennálló gyermekszegénység visszaszorításához és megelőzéséhez, valamint a szegény családban élő gyermekek, a tartós rászorultságban élők számának és a társadalmi kirekesztődés veszélyének csökkentéséhez. A projekt megvalósítása során kiemelt szerepet kap a térségben fennálló problémák enyhítése. Cél az alacsony képzettség hosszú távú csökkentése, a hátrányos helyzetű gyerekek iskolai és iskolán kívüli képesség- és készségfejlesztése, a továbbtanulási arány növelése és a korai iskolaelhagyás csökkentése. Az egészségtudatos életmód elterjesztése a hátrányos helyzetű gyerekek és szüleik körében, melynek az egészségi állapot javítása, a tinédzserszülések, szenvedélybetegségek és egyéb devianciák csökkentése a célja. A feladatok megvalósítását a Gyerekesély Iroda koordinálja. A projekt során létrejött egy Gyerekesély Bizottság, amely együttműködik a járás területén lévő önkormányzatokkal, és javaslatot tesz a szakmaközi hálózat és a Gyerekesély Iroda által delegált ügyek, problémák megoldására.

A program alatt lehetőség adódik családterápiára, melyet szakképzett pszichológus tart a gyerekek és szüleik részére. Félévente járási szintű Gyerekesély Szakmai Nap kerül megrendezésre szakmai előadók bevonásával. A programnak köszönhetően a magas szegénységi kockázatú településeken a családsegítők munkáját családmentorok segítik. Ártalomcsökkentő drogcsoport biztosítja a járás területén hiányzó, helyi szükségletekre épülő speciális szolgáltatásokat, mely heti egy alkalommal csoportfoglalkozások keretein belül kerül megrendezésre. Ezeken kívül a program lehetőséget biztosít lakhatási és pályaválasztási tanácsadásra. A rászoruló gyerekek részére minden nyáron nyári táboroztatás és családi hétvégi programok valósulnak meg a járás területén az iskolai szünetekben, szervezett szabadidős és fejlesztő programok keretében. Baba-mama klubfoglalkoztatás jön létre a 0-3 éves gyerekek és szüleik részére minden településen várandósság és egészségre nevelés témában.

A program megvalósítása során kiemelt figyelmet fordítanak az egyenlő bánásmód elveinek betartására, a hátrányos megkülönböztetés tilalmára, a nők és férfiak közti esélyegyenlőségre. Cél a társadalmi kirekesztődés megakadályozása, a társadalmi befogadás előmozdítása és a hátrányos helyzetűek társadalmi integrációja.

Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor

 

Hozzászólások lezárva.