2024. November 30. András, Andor napja

Hogyan kell a nappali menetfényt használni?

0

Aki vezet, pontosan tudja, hogy sok esetben nem egyértelmű, hogy nappali menetfényt vagy tompított fényszórót kell-e használni, ráadásul az elmúlt időszakban több tragédia is történt, így a rendőrség jó pár hasznos információt megosztott a közlekedőkkel a biztonságra vonatkozóan. Fogadja meg a hatóság tanácsait rossz látási viszonyok között, hogy mindenki épségben hazaérhessen!

A KRESZ előírása szerint a forgalomban részt vevő járművet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ki kell világítani. A nappali menetfény nappal, jó látási viszonyok között bárhol használható, automatikusan kapcsolódik be gyújtáskor, és a helyzetjelző vagy tompított fényszóró felkapcsolásakor elalszik.

A tompított fényszóró használatát azonban nem helyettesíti a felkapcsolt nappali menetfény, hiszen funkciójukat tekintve nem az a feladatuk, hogy megvilágítsák az utat a járművezető előtt, hanem, hogy láthatóvá tegyék a járművet a többi közlekedő számára. A tompított fényszóró használata korlátozott látási viszonyok között – szürkület, eső, hó, por, köd – és éjszaka, lakott területen belül és kívül is egyaránt kötelező.

Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják, mint például az erősen ködös, párás időjárás. Senki ne használja a hátsó ködlámpát nagy forgalomban, lassú haladáskor, különös tekintettel akkor, ha valaki folyamatosan mögötte halad.

Hozzászólások lezárva.