2024. November 27. Virgil napja

Okos döntés a cékla fogyasztása

0

A cékla meglepően egészséges élelmiszer, ráadásul csaknem egész évben bőségesen rendelkezésre áll. Ha alaposan belegondolunk fogyasztásának előnyeibe, könnyen étrendünk állandó szereplőjévé tehetjük.

A sok különböző fajtával rendelkező gyökérzöldség ősi étel, amely vadon termett Észak-Afrika, Ázsia és Európa part menti övezeteiben. Ez a gyorsan növő zöldség lehet mélyvörös, sárga vagy fehér színű és kerekded alakú, de sok egyéb megjelenési formája is ismert. A cékla kiváló forrása a folsavnak, a mangánnak, a káliumnak és a réznek. Igen rostdús is egyben, és tartalmaz magnéziumot, foszfort, C-vitamint, vasat, valamint B6-vitamint. Egyszóval igen hasznos növény, mely kiváló szolgálatot tehet a méregtelenítésben. Egy olyan “diétás rostot” tartalmaz ugyanis, amely a pektin poliszacharid tartalma miatt a szakértők szerint hatékonyan képes megtisztítani az emésztőrendszert, és mindent mozgásban tartani. A cékla rostjai nem csak a vastagbél működését és az emésztést segítik, hanem támogatják a szervezet általános méregtelenítő mechanizmusait is. A cékla- és a répadzsúsz a máj és a vastagbél tisztítására is jó.

Hozzávalók 2 személyre:

  • 3 sárgarépa (hámozva, mosva)
  • 1 cékla (hámozva, mosva)
  • 2 piros alma (hámozva, mosva)
  • 6 kellevél
  • 1/2 hüvelyknyi gyömbér
  • 1/2 citrom, hámozott

Elkészítése:

Ha nincs kéznél gyümölcscentrifuga, akkor egy turmixgép is megteszi, egy-két csésze víz hozzáadásával. Az összes hozzávalót tegyük a készülékbe és turmixoljuk le, vagy préseljük ki a levét. Ha centrifugával készült a dzsúsz, akkor kanállal jól keverjük össze. A turmixolt változatnál teaszűrőn át kell szűrni a levet, majd kanállal összekeverni.
Egy kevés jéggel érdemes kínálni, a maradékot pedig lezárható műanyag edényben tárolni a hűtőben.
A cékla valósággal felturbózza az anyagcserét. Megnöveli a vérben a nitrogén-oxid szintjét, ami javítja a vér áramlását. Mivel pedig a jobb véráram segíti az agyműködést, a céklalé kétségtelenül az okosak itala.

Egy tanulmányban agyi képalkotó technológiával megvizsgálták a résztvevők agyműködését a cékladzsúsz fogyasztása előtt és után. A vizsgálatok a véráram megnövekedését mutatták ki az agy fehérállományában és a homloklebenyben, azaz egy olyan részén az agynak, amely a demenciában szenvedőknél szokott károsodni. Ezért a cékla fogyasztása az időseknél is kedvező hatású.

Forrás: biobody.hu

Hozzászólások lezárva.