2024. November 27. Virgil napja

Közel 3 milliárd művészetre nevelésre: Heves is érintett a programban

0

A táncoktatáshoz való hozzáférés esélyének kiterjesztése

Öt művészeti egyetem összefogásával UNI-V-ARTS Konzorcium jött létre, amely 2,896 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert az EFOP-3.2.6-16-2016-00001 azonosítószámú,  A tanulók képesség-kibontakoztatásának elősegítése a köznevelési intézményekben című projekt végrehajtására. Ennek köszönhetően lehetővé válik országos szinten a köznevelési intézmények művészetpedagógiai módszertana megújítása és a művészeti eszköztár bővítése. 

A UNI-V-ARTS Konzorciumban a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Színház- és Filmművészeti Egyetem és a Magyar Táncművészeti Egyetem vesz részt.

Az öt művészeti egyetem összefogásával létrejött szakmai munkacsoportok tevékenységének köszönhetően lehetővé válik országos szinten a köznevelési intézmények művészetpedagógiai módszertana megújítása és a művészeti eszköztár bővítése. A Harmónia Alapfokú Művészeti Iskola – a Szent Gellért Katolikus Általános Iskolával együttműködve – részt vállalt a Magyar Táncművészeti Egyetem munkájában.

A Magyar Táncművészeti Egyetem projektje arra a pozitív tapasztalatra épül, hogy szinte minden gyerekben ösztönösen él a táncolás iránti vágy és szeretet, ezért felmerült a kérdés, hogy miként lehetne a táncoktatáshoz való hozzáférés esélyét kiterjeszteni – a lakhelytől, a család társadalmi és anyagi helyzetétől függetlenül – a teljes köznevelésre az óvodás kortól kezdődően az érettségiig. A munkacsoportok erre dolgoztak ki koncepciókat.

A fenti gondolat megegyezik a Harmónia Művészeti Iskola törekvésével, hiszen évek óta azon dolgozunk a Hevesi Járásban, miként tudunk minden táncot tanulni akaró gyermekhez eljutni. Az elmúlt évek alatt erre jó példákat tudunk mutatni, hiszen az óvodás korosztálytól kezdődően a középiskolásokig tudjuk néptánc pedagógusainkkal biztosítani a néptánc oktatását a járás szinte minden iskolájában.

A Magyar Táncművészeti Egyetem a projekt keretében 2017. február 15. óta 5 pedagógus továbbképzést akkreditáltatott az alapfokú művészetoktatás klasszikus balett, néptánc, moderntánc, divattánc és társastánc tanszakain oktató pedagógusok számára. 2018 nyarán 3 továbbképzést bonyolított, amelyen mind az 5 tanszak pedagógusai vettek részt az ország számos pontjáról. A nagy sikerű továbbképzéseket követően 2019 elején pilot program keretében próbálják ki az elkészült tematikus terveket és feladatbankokat. A program célja, hogy a majdan bevezetésre kerülő NAT olyan tantervi anyagot tartalmazzon, mely jeles szakemberek és tanítványaik közös pilot rendszerének útján alakult ki.

A Harmónia Alapfokú Művészeti Iskola – mint a néptánc tanítás meggyökereztetésében és fejlesztésében elkötelezett művészeti iskola a Szent Gellért Katolikus Általános Iskolával együttműködve – részt vállalt a fenti pilot programban.

A Harmónia Iskola szakmai programját Szabó Zoltán néptánc pedagógus vezeti a Magyar Táncművészeti Egyetem tanáraival együttműködve.

A Szent Gellért Katolikus Általános Iskolában a Harmónia Iskola keretein belül a 4. osztályos tanulók kezdték meg elsőként a néptánc tanulását órai keretek között. Mivel az elmúlt tanévekben a gyermekek és szüleik is sokszor számot adtak a néptánc iránti elkötelezettségükről, így magától értetődő, hogy a 2018/19-es tanév második félévében bonyolított szakmai pilot programot az ő bevonásukkal végezzük. A tanórákat ugyanabban a rendben tartjuk, mint eddig is, a változás mindössze annyi, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem szakemberei által kidolgozott új tanterv alapján haladnak a gyerekek Szabó Zoltán szaktanár vezetésével. A program során több bemutató órát szervezünk szülőknek, kollégáknak, és szakemberek óralátogatásával is bővül a tanórai munka.

Bízunk benne, hogy egy nagyon sikeres, hasznos, több oldalú együttműködés veszi kezdetét!

Erdészné Turcsányi Katalin
művészeti vezető
Harmónia AMI

 

 

Hozzászólások lezárva.