A hivatalos fűtési szezon október 15-én elkezdődött, és a hidegre fordult idő miatt a háztartások nagy részében már használják a tüzelőberendezéseket. Az alkalmazott technológiától függetlenül komoly veszélynek teszik ki otthonukat és szeretteiket azok, akik úgy kezdenek fűteni, hogy elmulasztják a fűtőeszközük éves karbantartását, vagy nem megfelelő tüzelőanyagot égetnek.
Az elmúlt években megnőtt azon háztartások száma, ahol szilárd tüzelőanyagot használnak. A szilárd anyagok vagy olaj égetésekor keletkező korom lerakódhat a kémény falára, és az egyre vastagabb koromréteg leszűkíti a kémény belső kerületét. Ugyanez a helyzet alakul ki, ha nem olyan anyaggal fűtenek, mint amilyennek elégetésére az adott eszközt megtervezték, esetleg nem tartják karban, nem tisztítják a berendezést. Több korom rakódik le az olyan égéstermék-elvezető rendszerben, amelyben hulladékot vagy más, nem megfelelő tüzelőanyagot, pl. lakkozott, festett, vagy nedves fát égetnek.
A lassan elzáródott kéményből mérgező anyagok áramolhatnak vissza a lakótérbe, ha pedig a lerakódott koromréteg a fűtés során izzani kezd, meggyullad, akár kéménytűz is keletkezhet, amely másodpercek alatt átterjedhet a ház tetőszerkezetére és egyéb részeire. A nem rendeltetésszerű használat következtében jelentős anyagi kárral és esetenként súlyos sérülésekkel járó tűzesetek alakulhatnak ki, de nem ritka a fizikai robbanás sem. Ezek a veszélyforrások a megfelelő használattal teljes mértékben kiküszöbölhetők.
A berendezések műszaki felülvizsgálata és ellenőrzése is fontos feltétele a fűtési rendszer biztonságos működtetésének, hiszen időben kiderül, ha valamilyen karbantartási vagy javítási munkára van szükség. A rosszul bekötött eszköz nagy eséllyel gyakrabban elromlik, sűrűbben kell javíttatni és rövidebb idő alatt tönkremegy, így jóval több pénzbe is kerül. Mindez megelőzhető, ha a tervezésen és a kivitelezésen túl a fűtőeszköz rendszeres ellenőrzését, takarítását is szakemberre bízzák.
A fűtőeszköz és a kémény karbantartásával, a lerakódott korom eltávolításával megelőzhetőek a kéménytüzek, ezért rendkívül fontos, hogy a lakosok engedjék be otthonukba a lakossági sormunkát végző kéményseprőt, tegyék lehetővé a kémény tisztítását!
Szilárd tüzelőanyaggal és olajjal működő fűtőeszközök esetén az ingyenes lakossági kéményseprés változatlanul évente történik, gázüzemű fűtőberendezések esetén kétévente.
Az elmúlt évek során egyre többen ismerték fel a szén-monoxid veszélyeit, és sokan szereltek fel otthonukban a veszélyes gáz kimutatására alkalmas érzékelőt. Bár a statisztikai adatok is azt mutatják, hogy gyakoribb a szén-monoxid-érzékelők használata, mégis történnek mérgezések és tragédiák a „csendes gyilkos” miatt. De mi vezethet a szén-monoxid jelenlétéhez és miként előzhetők meg ezek a helyzetek?
Az okok egy részét ez előző bekezdésekben már említettük. Ezeken túl a nem szakszerű, szabálytalan kivitelezés is okozhat égéstermék visszaáramlást, a tüzelő, fűtőberendezés meghibásodását. A zárt térbe visszajutó gázok már alacsony koncentrációban is komoly veszélyt jelentenek az emberekre és a háziállatokra.
A nyílászárók cseréjekor figyelni kell a megfelelő szellőzés biztosítására, hiszen a levegőutánpótlás hiányában a kéményen keresztül visszaáramlik az égéstermék. A legtöbb baleset a fürdőszobákban következik be, mert ott a legzártabb a szigetelés. Egy résszellőző beépítésével biztosítható a megfelelő mennyiségű levegő.
A biztonságot segíti a megfelelő minőségű, megbízhatóan működő szén-monoxid érzékelő, amelyet a tüzelő, fűtőberendezés közelében célszerű elhelyezni. Mivel a szén-monoxid színtelen és szagtalan, ezért csak ezek a műszerek képesek jelezni a mérgező gáz jelenlétét. Vásárlás előtt mindig tájékozódjunk, mely termékek megbízhatóak, és kérjük szakember segítségét!
A GYÖNGYÖSI KATASZTRÓFAVÉDELMI KIRENDELTSÉG LAKOSSÁGI TÁJÉKOZTATÓJA A SZÉN-MONOXID MÉRGEZÉSEK, A KÉMÉNYTÜZEK ÉS A LAKÁSTÜZEK MEGELŐZÉSÉRE
Az elmúlt években megnőtt azon háztartások száma, ahol szilárd tüzelőanyaggal fűtenek, valamint nagyon sok háztartásban a használati melegvizet átfolyós rendszerű gázüzemű berendezéssel biztosítják. Többek között ennek is következménye, hogy megszaporodtak a tüzelő, fűtő berendezésekkel kapcsolatos káresetek, CO mérgezések. A nem rendeltetésszerű használat következtében jelentős anyagi kárral, súlyos, esetleg halálos sérülésekkel járó lakástüzek alakulhatnak ki, pedig ezek nagy része megelőzhető lenne.
A szén-monoxid veszélyei
A fűtési szezon kezdetével növekszik a szén-monoxid mérgezés veszélye. Az egész évben használt gázüzemű átfolyós vízmelegítők, bojlerek, és az időszakosan használt fatüzelésű kályhák, kandallók karbantartásának elmulasztása esetén ez a kockázat egyre nő.
A szén-monoxid mérgezést kiváltó okok lehetnek
- a tüzelő, fűtő, és egyéb berendezések helytelen használata,
- nem kellően tömített kazán, kályha, kandalló, füstcső,
- elszennyeződött „átfolyós” vízmelegítő,
- a karbantartás és ellenőrzés hiánya,
- a helyiségek nem megfelelő szellőztetése.
A nehezen észlelhető, színtelen és szagtalan szén-monoxid jellemzően a tüzelő berendezésből vagy a nem megfelelően működő kéményből áramlik vissza a helyiség légterébe, ez azonban a berendezések és a kémények rendszeres ellenőrzésével megelőzhető.
A szén-monoxiddal kapcsolatos balesetek több, mint fele a fürdőszobákban történik, az okok között pedig a levegő-utánpótlás hiánya szerepel az első helyen. A gázüzemű átfolyós vízmelegítők vagy bojlerek és a páraelszívók egyidejű működése esetén egy teljesen zárt fürdőszobában percek alatt elhasználódik a rendelkezésre álló levegő. Az így keletkező vákuum hatására az égéstermékek visszaáramlanak a kéményből a készülékbe, majd a fürdőszobába.
Ha valamilyen hiba miatt szén-monoxid kerül a légtérbe, azt a megfelelő eszközök érzékelni és jelez-ni tudják. A katasztrófavédelem szakemberei a fűtési szezon kezdete előtt vizsgálták a szén-monoxid érzékelők alkalmasságát és forgalmazását. Négy gyártó tíz ellenőrzött terméktípusából a fogyasztóvédelem korábbi minőségi vizsgálatain mindegyik berendezés megfelelő értékelést kapott. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság által elvégzett laboratóriumi tesztek alapján összeállított pozitív és negatív lista a ITT olvasható.
A kémények üzemeltetésével kapcsolatos veszélyek
A kémények szabálytalan kivitelezése esetén
- égéstermék áramolhat vissza a lakótérbe, egyéb zárt terekbe,
- meghibásodhat a tüzelő-fűtő berendezés.
Szilárd anyagok, hulladékok vagy olaj égetésekor
- korom, kátrány rakódhat le a kémény falára,
- leszűkülhet a kémény belső kerülete,
- magas hő hatására a korom, kátrány meg is gyulladhat.
Az előzőekből is látható, milyen nagy jelentősége van a tüzelő berendezések és a kémények rendszeres ellenőrzésének. A fűtőeszköz karbantartásához hívjanak szakembert, a kémény ellenőrzését, tisztítását pedig tegyék lehetővé a kéményseprők részére!
A kémények ellenőrzését továbbra is kéményseprő szakemberek végzik. Az, hogy milyen gyakran érkezik valakihez a kéményseprő, attól függ, hogy az adott háztartásban milyen tüzelőberendezést használnak.
Azoknál a kéményeknél, amelyekbe
- szilárd tüzelőanyaggal és olajjal működő fűtőeszköz van bekötve – évente,
- amelyekbe gázüzemű fűtőberendezés van bekötve – kétévente,
- az időlegesen használt ingatlanok (pl. nyaraló) esetében – négyévente végeznek ellenőrzést.
Nem kell ellenőriztetni a jogszabály szerint használaton kívül helyezett kéményeket.
A lakosság részére a kémény ellenőrzése ingyenes, ha azt a kéményseprő az előre közölt időpont-ban el tudja végezni.
A kéményseprő 15 nappal az ellenőrzés előtt írásos értesítőt dob a postaládába. Ha az ebben meg-adott időpontban nem találja otthon az ingatlan tulajdonosát/használóját, újabb időpontról hagy értesítést. Ha a munkát a kéményseprő a második időpontban sem tudja elvégezni, akkor a tulajdonosnak 30 napon belül egyeztetnie kell egy új időpontot, amikor elvégezhető a munka. A harmadik időpontban elvégzett munkáért már ki kell fizetni a kiszállási díjat, de nem készpénzben, hanem csekken, vagy átutalással.
Természetesen lehetőség van arra is, hogy valaki az ingyenes sormunkán túli kéményellenőrzést vagy tisztítást rendeljen meg. Ezt a 1818-as telefonszámon, azon belül a 9-es, majd az 1-es menüpont ki-választásával elérhető ügyfélszolgálaton teheti meg. A két kötelező sormunka között megrendelt ellenőrzésért és a sormunkába nem tartozó munkák elvégzéséért szintén fizetni kell.
A kémény szabálytalanságát hibakódokkal jelzi a kéményseprő az ellenőrzéskor átadott tanúsítványon.
A hibakódok jelentése: (a tanúsítvány hátoldalán is olvasható)
- Az élet és a vagyonbiztonság közvetlen veszélyeztetése esetén a tüzelőberendezés és az égéstermék-elvezető használata tilos a hiba igazolt kijavításáig!
- Nem megfelelő az égéstermék-elvezető.
- Nem megfelelő az összekötő elem.
- Nem megfelelő a tüzelőberendezés.
- Nem megfelelő a levegő utánpótlás, üzemeltetés veszélyes, szakember bevonása szükséges.
- Szabálytalan bekötés az égéstermék-elvezetőn.
A 2-6. kóddal jelölt hibákat a következő felülvizsgálatig ki kell javítani. Amennyiben nem történik meg a javítás, a kémény használatát megtiltják (1. hibakód).
A meglévő tetőszerkezetre (fedélszerkezetre) felhelyezett bitumenes zsindely esetén szikrafogót kell a kéményre építeni.
Amennyiben a kéményseprő az ellenőrzés során megállapította, hogy a kémény veszélyes, azt nem használhatják a tanúsítványon megjelölt hiba kijavításáig. A javítást csak tanúsított kéményépítő szakkivitelezők végezhetik.
A hiba kijavítása után újbóli műszaki felülvizsgálatot kell megrendelni a kéményseprő-ipari szervtől. A kéményt használni csak az általuk kiállított tanúsítvány alapján szabad.
Amennyiben a kéményseprő tevékenységével vagy a tőle kapott tájékoztatással kapcsolatban panasza van, először a kéményseprő-ipari szolgáltatóhoz forduljon!
A kéményseprő-ipari szerv megnevezése: BM OKF Gazdasági Ellátó Központ Kéményseprőipari Szerv Heves Megyei Ellátási Csoport
címe: 3300 Eger, Klapka György út 11.
honlap: http://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu
e-mai címe: kemenysepro.ugyfelszolgalat@katved.gov.hu
személyes ügyintézés az Eger, Klapka út 11. szám alatti irodában lehetséges
- hétfőn 8:00 – 20:00 óráig
- egyéb munkanapokon 8:00 – 14:00 óráig
telefonos elérhetőség a BM OKF GEK által kezelt központi telefonszám: 1818, 9-es majd 1-es menü-pont, azon belül
• 9.1.1 időpontfoglalás
• 9.1.2 megrendelés
• 9.1.3 számlázás
• 9.1.4 bejelentés/panasz
• 9.1.5 adatmódosítás
• 9.1.6 általános információ
• 9.1.9 adatkezelési tájékoztató
Ha a kivizsgálás után további panasszal kívánnak élni, a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz fordulhatnak.
Az Igazgatóság címe: 3300 Eger, Klapka út 11. vagy 3301 Eger, pf. 253.
e-mail címe: heves.titkarsag@katved.gov.hu