2024. November 27. Virgil napja

Rendhagyó nap a Radics Udvarban (Fotóalbummal)

0

A Csillagvirág Népművészeti Egyesület Alkotói folyamatosan dolgoznak  a gyűjtött és dokumentált népművészeti tárgyak és mintaelemek  feldolgozásán, funkcionális  értékeik  gyarapításán.A Nemzeti Kulturális Alap által támogatott programra meghívták a Csoóri pályázat keretében szervezett, – szövő, hímző, szálasanyag-és szűrrátét-készítő, fazekas, faragó szakkörök –  képviselőit, akik Pataki Mikósné, egyesületi elnök,  a Népművészet Mestere bemutatásában megismerhették a dokumentációs tárat és az egyesületben folyó alkotómunka gyakorlatát.

A Radics Kúria állandó kiállítását, a Hevesi Népművészeti és Háziipari  Szövetkezet „tárgyi történetét”, Tompa Béláné alapító elnök és Lengyel Györgyi művésztanár emlékszobáját Báder Miklósné, a Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány kuratóriumi elnöke rendhagyó tárlatvezetésen mutatta be.

Az alkotói találkozón a vajdasági Szuhankó Sándor a hevesi szálas-anyag készítőkkel, a recski és parádi hímzők, a mátraderecskei  szövők  a hevesi alkotókkal művészeti és technikai kérdéseket egyeztettek. A faragók képviselői a szakköri program összeállításáról konzultáltak.

„Hagyományok, trendek”  címmel funkcióiban  mutatták be a „tiszta forrásból” eredő, az alkotóközösségek által   megformált  tárgyakat. A kiállítás megnyitóján a tárgyalkotó népművészet társadalmunkban és településünkön elfoglalt helyéről, marketing szerepéről Sveiczer Sándor Heves város polgármestere szólt. A népi iparművészeti  alkotásokat és az alkotókat Pataki Miklósné egyesületi elnök mutatta be. A kiállítás december 31.-ig látogatható.

A kiállítás megnyitót követő konferencián „Örökségünk” címmel Viszoczki Ilona néprajzkutató, Varga Mariann a Népi Iparművészeti Tanács Elnökének tevékenységét, Erdész Judit Mária a Népművészet Mestere,  Borbély Jolán néprajzkutató munkásságát méltatta. A konferencián Báder Miklósné emlékezett a 100 éve született Lengyel Györgyi művésztanárra, a népművészek körében végzett szakmai munkájára.

A  konferencia résztvevői Szuhankó Ruzsena előadásában megismerhették  a múlt hagyományos kézművességeit ápoló, a hevesi szervezetekkel tartalmas szakmai barátságban dolgozó  Bajsai ETNO Hagyományápoló Kézművesek Körének törekvéseit, a közel másfél évtized alatt elért eredményeiket és a kiállítás során bemutatott tárgyaikat.

A konferencia a kiállításhoz kapcsolódó Gyökereink; formák és díszítmények címmel bemutatott diasorozattal és előadással zárta  programját.

Báder Miklósné

Fotók: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor, beküldött fotók

 

Hozzászólások lezárva.