Jubileumi tanévnyitóra hívta a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Óvoda közössége az intézmény gyermekeit, szüleiket és minden érdeklődőt. Az oktatás és nevelés területén tevékenykedő intézet fontos mérföldkőhöz érkezett: fennállásának 90., egyházi fenntartásúvá válásának pedig 5. évfordulóját ünnepelte szeptember 1-jén. A fenntartó, az Egri Főegyházmegye nevében Dr. Ternyák Csaba érsek és Dr. Németh Zoltán, az EKIF Oktatási Osztály vezetője is együtt ünnepelt a megjelentekkel. A nagyszabású rendezvényen méltóképpen búcsúztatták el, 40 év kiváló pedagógiai szolgálat után az iskola címzetes igazgatóját, Szőllősiné Rab Saroltát.
Az újtelepi római katolikus templomban megtartott szentmisét követően az iskola tornatermében folytatódott a jubileumi program, melyen volt kollégák, tanítványok, intézmények, települések vezetői, az iskolát segítő, támogató barátok tették tiszteletüket.
A 90. tanévet Bódor Istvánné igazgató asszony nyitotta meg. Beszédében köszönetet mondott a sok támogatásért, mert ezek által vált lehetővé az iskola további fejlesztése, állagmegóvása. Elhangzott, hogy az idei mérföldkő egyben fordulópont is. Nemcsak a jubileumi éveket jelenti, hanem az iskola életében újabb feladatot is, hiszen szeptembertől az egyházi iskola nagy családjába tartozik a Boconádi tagóvoda is.
Ezen kívül örömmel számolt be arról, hogy az Egri Főegyházmegye tanévnyitó ünnepségén kimagasló katolikus nevelő-oktató munkájáért Szabadné Dudás Ildikó a Szent-Gellért díj ezüst fokozatát vehette át Dr. Ternyák Csabától, aki „Minden a családban kezdődik.” mottóval jelölte ki az idei év legfontosabb feladatát, a családi életre nevelést, mely a szeretetben, az egymás iránti felelősségvállalásban és a hűségben rejlik. Valamennyi intézményben e gondolat köré szerveződnek a tanév kiemelt feladatai, programjai.
„Ezeket az értékeket kívánjuk a tanév során gyermekeinkben megerősíteni, hogy felnőtt életükben is képesek legyenek ne csak magukkal, hanem másokkal is törődni.
A gyorsan változó világ új kihívások elé állított bennünket. Ahhoz, hogy intézményünk ennek megfeleljen, minden iskolánkban az alsó tagozatos osztályokban októberben bevezetésre kerül az „Élménysuli”. Az új nevelési-oktatási program célja, hogy a gyermekek számára a tanulást, a tudás megszerzését élménnyé, örömmé változtassa” – tájékoztatta a szülőket az intézmény vezetője.
Szőllősiné Rab Sarolta címzetes igazgató pedig rendkívüli finomsággal és átéléssel idézte fel az újtelepi iskola múltját. Mottója Mózes ötödik könyvének idézete volt: „Emlékezz vissza az egész útra, amelyen vezetett Istened” (5Móz 8,2).
„A jubileum arra kötelez, hogy visszaemlékezzünk, rendezgessük emlékeinket és közben számba vegyük az eltelt 90 év tapasztalatait, megteremtett értékeket, hagyományokat, melyek megformálták iskolánk arculatát és azokat az embereket, akik hozzájárultak jelenben képviselt értékeink megalapozásához” – köszöntötte a megjelenteket.
Elmondta, hogy 2013 szeptemberében városunk vezetése, a római katolikus egyházi tanács, valamint az Újtelep szülői közösségének egységes akaratából, az Egri Főegyházmegye és Dr. Ternyák Csaba érsek úr segítő szándékával létrejött az Újtelepi Katolikus Általános Iskola, ezáltal az intézmény „visszatalált” a gyökereihez.
Történeti visszatekintésében elhangzott: 1928. szeptember 1-jén Heves–Újtelepi Római Katolikus Elemi Iskolában egyetlen tanteremben elkezdődött a tanítás. 119 kisdiákot írt be Dzurillay Jolán tanítónő, aki több mint 20 évig nevelte a környéken élő gyermekeket.
Mivel Heves újtelepi részén 200 ház épült fel, és az itt élő családok gyermekáldásban bővelkedtek, az iskola túlzsúfolttá vált. Ebben az időszakban nem volt önállóság, hiszen az intézmény az 1. sz. Általános Iskolához tartozott, a katolikus egyház tagiskolájaként, Buczkó János esperes, plébános iskolalelkész irányításával.
Az 1940-ben felépült épületrészben kapott helyet az úgynevezett „oltáros terem”. A szentélyt nyitható-zárható, fából készült válaszfal különítette el a tanteremtől. A keresztény hitélet, a szentmisék sajátos, de nagyon jellegzetes és szép helyi sajátossága volt ez a befogadó iskolától, egészen 1996-ig, ekkor készült el ugyanis az Újtelepi Szeplőtelen Fogantatás templom.
Az iskola egykori igazgatója visszaemlékezett a háború utáni időszak lassan helyreálló oktatási rendjére, az intézmény államosítására, majd az 1983-ban megkezdődött modernizálására, amely szembeötlő fejlesztéseket hozott: délelőtti tanítás, tornaterem és plusz tantermek, kerengő, sétálóudvar és salakos pályák megépülése. Nyelvi labor, könyvtár, informatika és művészterem létesült, jelentősen bővült az audiovizuális eszközök tára és az informatikai rendszer. 2008-ban műfüves pályát kaptak, 2009-ben pedig új nevet – Újtelepi Általános Iskola – és ezzel együtt új irányú tartalmat, minőségpolitikát fogalmaztak meg: „a gyermekek mindenek felett álló érdeke”. A hagyomány és minőség, a tarkabarka est, a zenélő udvar, a nemzeti és keresztény ünnepek, hittan órák, valamint a sportlétesítmények az iskolát az Újtelep kulturális és sportcentrumává tették.
Emelte az ünnepély fényét az az elismerés is, melyet a nyugdíjba vonuló Szőllősiné Rab Sarolta címzetes igazgatónak négy évtizedes munkássága megbecsüléseként az Emberi Erőforrások Minisztere adományozott, és Bódor Istvánné igazgató asszony adott át vastaps kíséretében.
Az intézménytől elköszönő Szőllősiné Rab Sarolta az elmúlt 40 év során több generáció oktatásában, nevelésében vett részt. Fontos feladatának tekintette a tanított tantárgyak megszerettetését, legeredményesebb tanulóit felmenő rendszerű tanulmányi versenyeken szerepeltette.
Kiemelten kezelte Heves város értékeinek gyermekekkel történő megismertetését, példát mutatott a szabadidő hasznos eltöltésének módjára. Vezetőként felelősséget vállalt a partnerközpontú nevelés és oktatás megvalósításáért. 2013-ban az iskola címzetes igazgatója lett, szakmai tudásával segítette az iskola katolikus intézménnyé válását. 40 éves pályafutását 2016-ban településünk önkormányzata „Pro Urbe Heves” díjjal jutalmazta. Az iskolától való elköszönése nem végleges, hiszen a tantestület továbbra is számít óraadóként egykori vezetője munkájára.
Az ünnepség bensőséges pillanatait ajándékok tették maradandóvá. Lassú Imre, a népművészet mestere alkotását, az évszámos feszületet a tanulók a mindennapokban is viselhetik.
A programban közreműködtek a zeneiskola pedagógusai, az iskola néptáncosai és a Harmónia színjátszó csoport növendékei. A 90. jubileum tiszteletére, az eseményhez illően, diákokból, egykori tanítványokból, szülőkből, nagyszülőkből, kollégákból, volt pedagógusokból és önként vállalkozókból alakult kilencven fős kórus előadásában csendült fel a Halleluja és az ünnepély záróakkordja, a Szózat, demonstrálva a közösség összetartását, az eredményes és megbecsült munkát.
Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor