„Üdvözlet Hevesről”… olvasható a száz éves hevesi képeslapokon. Ezt a címet kapta a Helytörténeti Gyűjtemény új múzeumpedagógiai programja is, melynek célja Heves – a polgári fejlődés korszakában kialakult – arculatának megismertetése. Az első, bevezető órán az Újtelepi Katolikus Általános Iskola negyedikesei vettek részt Kecskés Tamásné osztályfőnök vezetésével.
A korabeli képeslapokon ábrázolt épületek, terek megjelenését összevetve mai megfelelőikkel, a változás kiválóan nyomon követhető, miközben felfedezhetünk sajátos építészeti stílusjellemzőket.
A képeslapkiadás Magyarországon a millennium évében, 1896-ban kezdődött. Hamarosan Hevesen is megjelentek a helyi Adler-nyomda által kiadott, a község központi tereit és épületeit ábrázoló képeslapok. Jellemzően „hosszúcímzésűek” voltak, vagyis a címzés került egyik oldalra, a rövidre fogott szövegnek csak a képes oldalon jutott hely, így „ráírtak” a képre. 1905 után terjedt el az osztott, üzenetnek is helyet hagyó címzésoldal. A levelezőlap gyors elterjedéséhez hozzájárult a praktikusság, az olcsóság, és a vasúthálózat kiépítése.
Az „Üdvözlet Hevesről” c. múzeumpedagógiai program több játékos elemet tartalmaz. A régi kép mai párjának megtalálása, az utcák és épületek azonosítása a nagy változások miatt nem könnyű feladat, főként, ha még a viszonyítási pontot jelentő templomtornyot is emeletes épületek takarják. Társas verseny a régi Főtér, Fő út, a Piroska-villa és az Erzsébet tér száz évvel ezelőtti, összekevert képkockáinak mozaikszerű kirakása. Jó megfigyelőkészséget igényel az a feladat, melynek során, a régi képeslapon látható emberalakok sziluettjét be kell illeszteni a mai városképbe. Így a száz évvel ezelőtti Czukrászda ajtaját támasztó férfialakot a mai képen az OTP ajtajába állítjuk. Vagy pl. A Templom-teret körülvevő fakerítés előtt álldogáló férfiak ma a Művelődési Ház elé kerülnének, a Nyitrai-tó úrhölgyei pedig tó helyett füves, gondozatlan területen találnák magukat. A kereséshez, megoldásokhoz jó segítség található a Gyűjtemény kiállításain.
A foglalkozás egy korabeli „hosszúcímzésű” képeslap elkészítésével zárul, mely a Szerelem Alfréd utcát ábrázolja kb. száz évvel ezelőtt. A megcímzett, üdvözlő szöveggel ellátott levelezőlapot a résztvevők hazaviszik.
Az „Üdvözlet Hevesről” című múzeumpedagógiai foglalkozás egyeztetés alapján kérhető.