Az oroszországi Cseljabinszk felett 2013-ban a légkörbe csapódott aszteroidánál majdnem kétszer nagyobb átmérőjű kisbolygó közelít a Föld felé: a 2013 TX68-as jelzésű aszteroida március 5-én lesz a legközelebb a bolygónkhoz, de szabad szemmel nem lehet majd látni.
Hogy pontosan mennyire közelíti majd meg a Földet, abban a csillagászok is bizonytalanok: Lehet, hogy 17 ezer kilométeres közelségbe kerül, de az is, hogy 14 millió kilométernyire marad.
A kutatók 2013-ban fedezték fel a harminc méter átmérőjű, nagy tömegű kisbolygót, amelyről akkor nagyon kevés megfigyelés született, emiatt elég bizonytalanok a pályaszámítások: a legvalószínűbb közelítés nagyjából másfélszeres Holdtávolságnak – 500 ezer kilométernek – felel meg, ami biztonságos távolságot jelent. A 2013 TX68-as jelzésű aszteroida, akárcsak bolygónk, a Nap körül kering és mindig más távolságban száguld el mellettünk.
A csillagászok ma már nagyon sok kisbolygót ismernek a Naprendszerben. A katalogizált példányok száma jóval meghaladja az 500 ezret, és emiatt nem lehet mindegyikükre megfelelő gondot fordítani, ráadásul ez technikailag sem lehetséges, hiszen egy apró égitest csak akkor látható, ha viszonylag közel – csillagászati léptékkel néhány tízmillió kilométerre – van a Földtől.
A 2013 TX68-as aszteroida nagyon halvány lesz, amikor március 5-én megközelíti a bolygónkat, ezért szabad szemmel nem lehet majd látni, nagyon komoly felkészültségű amatőr csillagászok azonban esetleg meg tudják örökíteni.
Az aszteroidák megfigyelése – amelyet az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és még jó néhány megfigyelőhálózat is végez – egyrészt az égitestek keletkezési idejének feltérképezése miatt, másrészt biztonsági szempontból is fontos, hiszen ebből tudható, mikor van esély valamilyen égitest becsapódására.
Vannak azonban olyan égitestek, melyeket egyelőre nem tudnak előre jelezni, mert annyira kicsik és halványak, hogy nem lehet őket időben, vagy egyáltalán megfigyelni. A három évvel ezelőtti cseljabinszki eset például egy ilyennek volt köszönhető. A nagyjából 17 méter átmérőjű meteor Közép-Oroszország felett robbant fel, 10-15 kilométeres magasságban: a detonáció okozta lökéshullámok következtében betörtek az ablakok, megrongálódtak az épületek és mintegy 1200 ember sérült meg. A becslések szerint 30 méter átmérőjű 2013 TX68-as aszteroida óránként 52 ezer kilométeres sebességgel közelít felénk. Ha belépne a Föld légkörébe, akkor körülbelül kétszer akkora energiával robbanna fel.