Az idős korban elszenvedett balesetek leggyakoribb, legáltalánosabb formája az elcsúszás, elesés, mely többségében a balesetet szenvedett saját otthonában történik. Mind a nemzetközi, mind a hazai adatok azt mutatják, hogy az elesés áldozatai többségében nők, illetve 65 évesnél idősebb emberek.
A balesetek, sérülések oka általában az otthonok balesetveszélyes, helytelenül, nem az idős emberek fizikai lehetőségeihez kialakított környezeti adottságai. A balesetek többségét a rosszul megvilágított terek, a csúszós padló, a rosszul elhelyezett bútorok, küszöbök, a korlátok hiánya okozhatja. Emellett az idős emberek többségénél számolni kell azzal, hogy krónikus betegségek esetleges megléte miatt többféle gyógyszert szednek, melyek egyik gyakori mellékhatása a szédülés, ami növeli a baleset kockázatát. Ezen kívül a mozgásszervi és egyensúlyi problémák megléte is fokozhatja a bizonytalanság érzetét.
Az egyik legfontosabb feladat ezen rizikótényezők minimálisra csökkentése, melynek egyik első lépése az idős emberek lakókörnyezetének és életfeltételeinek megfelelő ki-, illetve átalakítása.
Egy-két hasznos tanács a mindennapokra:
- Ha bizonytalan, ingatag a járása, használjon járóbotot!
- A zuhanyzó székkel és kapaszkodóval ellátva biztonságosabb, mint a fürdőkád.
- Tegye a telefont közel az ágyához, és balesetveszélyt fokozó sietséget mellőzve közelítse meg, amennyiben csörög. Hívja fel családtagjai figyelmét, hogy időbe telik, amíg felveszi a hívásokat!
- Az ágy, szék, fotel legyen elég magas, hogy könnyebb legyen a felállás.
- A fényforrások legyenek elég erősek: jól világítsák meg a környezetet, tárgyakat.
Ami még a rizikótényezők kiküszöbölésétől is fontosabb, az a megelőzés, hiszen a fizikai aktivitás megőrzése idős korra nagyban hozzájárul a balesetek elkerüléséhez. Amivel pedig a fiatalabb korosztály hozzájárulhat a balesetek megelőzőséhez, illetve időben észleléséhez, az az idősekkel való folyamatos kapcsolattartás, illetve a napi aktivitásra való ösztönzés, hiszen ezek is hatásos megelőzési módszerek lehetnek.
Figyeljünk egymásra a mindennapokban!
Nemes Boglárka / járási vezető ápoló és egészségfejlesztő/
Heves Megyei Kormányhivatal Füzesabonyi Járási Hivatal Népegészségügyi Osztály