2024. November 30. András, Andor napja

Szabó Zsolt: A kormány mindenkor a családok mellett áll

0

EMELKEDŐ BÉREK, CSÖKKENŐ TERHEK!

Mi nem a migránsok befogadásával kívánjuk megoldani a demográfiai problémákat, hanem azt szeretnénk, hogy minél több magyar gyermek szülessen – jelentette ki a Megyehatárnak adott interjújában Hatvan, Heves és a térség országgyűlési képviselője. Szabó Zsolt hangsúlyozta, hogy a kormány éppen ezért mindent megtesz a családokért: csökkenti a terheiket, elősegíti a bérek emelkedését, és minél több támogatást ad az embereknek.

– Magyarországon 2018 a családok éve lesz – jelentette be még tavaly tavasszal Orbán Viktor miniszterelnök az egyik kormányülés után, ahol elfogadták a családokat érintő újabb akciótervet. Mi indokolta a döntést?

– A társadalmunkban a legfontosabb és legerősebb közösség a család, amelyben felneveljük gyermekeinket, gondoskodunk szüleinkről, és támogatni tudjuk egymást. Ez így volt a múltban, őseinknél, így van most, és így kell lennie a jövőben is. A kormány éppen ezért mindenkor a családok mellett áll. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy minden segítséget megadjunk nekik, és megteremtsük a feltételeit annak, hogy a házasság elején eltervezett gyermekszámot vállalni tudják, sőt, ha lehet, akkor annál többet is. A kormány ezért fejlesztette az oktatási rendszert, az összes szintet a bölcsődéktől az egyetemekig, és ezért alkotta meg és erősíti a családtámogatási rendszert is. Szeretnénk minél több terhet átvállalni a családoktól, és azt szeretnénk, hogy aki dolgozik és gyermekeket vállal, az minél nagyobb kedvezményekben részesüljön. Éppen ezért nálunk van Európában a második legalacsonyabb személyi jövedelemadó, és működik a családtámogatási rendszer is.

– Milyen változások történtek január elsejétől?

– Egy átfogó intézkedési csomagról van szó, hiszen növekedett többek között a gyed és a diplomás gyed összege, s utóbbit az érintettek már a gyermek kétéves koráig igénybe vehetik. A gyed maximális összege idén elérheti a bruttó 193 200 forintot, míg a diplomás gyed az alapképzésben részt vevő hallgatóknál 96 600 forintra, a mesterképzésben résztvevők esetében 126 350 forintra emelkedik. Ennek köszönhetően akár 1,5 millió forintnyi többlettámogatást is kaphatnak azok, akik az egyetem, főiskola alatt, vagy annak elvégzése után egy éven belül vállalnak gyermeket. Növekszik a kétgyermekesek családi adókedvezménye is: az érintett 330 ezer kétgyermekes család már havi 35 ezer forintot tud megtakarítani. Továbbá január elsejétől elindult a Köldökzsinór program is, ez azokat szólítja meg, akiknek gyermeke nem Magyarország közigazgatási határain belül születik, hanem a világon máshol. Ezek a szülők is jogosultakká válnak az egyszeri 64 125 forintos anyasági támogatásra és a Babakötvényre.

– Az intézkedésnél gondoltak a jelzáloghiteles családokra is. Milyen segítséget kapnak az érintettek?

– A jelzáloghiteles családok tartozása a harmadik, a negyedik és az ötödik vagy további gyermek megszületése esetén gyermekenként 1-1 millió forinttal csökken. Ez igaz a később felvett hitelekre is. Az első gyermek vállalásakor az édesanya fennálló diákhitelét felfüggesztik, a másodiknál a tartozás felét, a harmadiknál pedig a teljes összeget elengedik. A jelzáloghitelesek mellett segítünk azokon is, akik állandó és tartós gondozásra szoruló súlyosan fogyatékos, vagy tartósan beteg 18 év alatti emberek gondozását, ápolását végzik. Az ápolási díj alapösszege öt százalékkal emelkedik, és a tartósan beteg gyermeküket legalább húsz éven át otthon ápolók számára új támogatási formát vezetünk be.

– A családok helyzetének javítása mellett folytatódnak a béremelések is.

– Emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum összege: utóbbi 161 ezerről 180 ezer 500 forintra, míg a minimálbér 127 ezer 500 forintról 138 ezer forintra nő, emellett csökkenek a járulékok. Ezzel párhuzamosan szinte mindenhol emelkednek a fizetések, folytatódnak az életpályamodellek. Az átlagbérek az elmúlt években jószerivel megduplázódtak, és ezt szeretnénk folytatni. Emelkednek a nyugdíjak is, adunk nyugdíjprémiumot és más juttatásokat is az idős embereknek. Emellett fontos változás, hogy január 1-jétől az internetszolgáltatás áfakulcsa 18 százalékról öt százalékra csökkent. Ezzel a Nemzetgazdasági Minisztérium korábbi számításai szerint körülbelül 22 milliárd forint marad a lakosságnál és a vállalkozásoknál. Továbbá az emberi fogyasztásra alkalmas hal és az éttermi szolgáltatások forgalmi adójának kulcsa is csökkent öt százalékra.

– Mekkora anyagi könnyebbséget jelentenek a változtatások a családoknak?

– A legfontosabbnak azt tartom, hogy Magyarország ma már az európai élmezőnyben van abból a szempontból, hogy egy fiatal családnak milyenek az életkezdési kilátásai. A támogatásoknak és a béremelésnek köszönhetően ma már a gyerekvállalás egyre kevésbé anyagi kérdés. Így előfordul, hogy olyan családoknál, ahol korábban egy gyermeket terveztek, kettő vagy három van, de már a negyediket sem zárják ki. S ez roppant örömteli dolog, mert mi nem a migránsok befogadásával kívánjuk megoldani a demográfiai problémákat, hanem azt szeretnénk, hogy minél több magyar gyermek szülessen. Ezt szolgálja a rezsicsökkentés, a közterhek mérséklése, a bérek emelése és a családtámogatási rendszer is, de meg kell említeni a gyermekek kedvezményes étkeztetését és táboroztatását is.

Budai Tamás

(Megjelent a Megyehatár 2018. januári számában)

Fotó és forrás: HatvanOnline

Hozzászólások lezárva.